Map Sensor

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
marinnelu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 18, 2010 10:03 pm
Contact:

Mesaj de marinnelu » Vin Dec 17, 2010 2:57 pm

Buna ziua
Stie cineva unde este amplasat MAP sezorul pe mitsubishi colt cz3 1,3l 2007.Doresc sa instalez pe masina un generatur hho cu hidrocen,Hidrogenul produs de instalatie trebuie livrat motorului dupa Map senzor.
Multumesc

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Vin Dec 17, 2010 3:08 pm

e imediat dupa clapeta de acceleratie, pe galeria de admisie
ce vrei sa montezi? ca nu am inteles. si ce face?

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Vin Dec 17, 2010 4:08 pm

Sa ne tii la curent. Chiar sunt curios daca va face vreo diferenta in bine.

Coobra HHO obtinut prin electroliza din apa, pt un fel de aditivare cu hidrogen, ca sa arda mai complet combustibilul. Ideea e ca procedeul sa aibe randament bun, sa nu consmume alternatorul mai multa putere decat obtii din arderea hidrogenului ala.

Avatar utilizator
marinnelu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 18, 2010 10:03 pm
Contact:

Mesaj de marinnelu » Vin Dec 17, 2010 5:05 pm

Buna seara
Am studiat si am achizitionat o instalatie care o sa produca 1.5 l hidrogen pe minut cu un consum de 10 amperi.Inbunatateste arderea,scade consumul,dar nu asta este problema.Pentru ca sistemul sa functioneze optim(-30% la consum),se monteaza un O2 extender intr senzorul de oxigen si evacuare iar hidrogenul produs trebuie livrat depa MAP senzor in galeria de admisie.Am sa va tin la curent cu rezultatele obtinute dupa instalare

Avatar utilizator
marinnelu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 18, 2010 10:03 pm
Contact:

Mesaj de marinnelu » Vin Dec 17, 2010 5:19 pm

www.hhoplusgas.com/doc

Acesta este locul unde gasiti informatii.Alege DC1500 english pdf
O zi buna

Avatar utilizator
avy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 18, 2010 7:38 pm

Mesaj de avy » Dum Dec 19, 2010 12:45 am

Salut. Din document reiese ca injectia de HHO se face dupa MAF senzor (nu MAP) , pe galeria de admisie dupa filtrul de aer dar in fata clapetei de acceleratie,la fel ca la recuperarea vaporilor de ulei din chiulasa. Dar legat de acest proiect cred ca astepterile sint supraapreciate si mai bine nu te complici.Multa bafta.

Avatar utilizator
marinnelu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 18, 2010 10:03 pm
Contact:

Mesaj de marinnelu » Joi Dec 23, 2010 12:13 am

Buna ziua
Asa este ,hidrogenul se livreaza dupa MAF sezor.dar acesta se afla.din pacate impreuna cu fuel supply intake manifold sensor.Totusi nu am identificat MAF sezorul.Stie cineva unde este exact?
Multumesc

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Vin Dec 24, 2010 9:11 am

pai ti-am spus mai sus. e imediat dupa clapeta.
la 3 centimetri dupa clapeta (pe galeria de admisie - adica masa ia mare de plastic negru care e lipit pe fata motorului), o sa vezi un surub care se desface cu un torx de 4 parca.

Avatar utilizator
marinnelu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 18, 2010 10:03 pm
Contact:

Mesaj de marinnelu » Vin Dec 24, 2010 7:50 pm

Multumesc Coobra,acum este clar.Dupa anul nou am sa ma ocup sa montex instalatia.Astept un O2 extender si apoi ma apuc de treaba.Am sa va tin la curent.
Va urez tuturor posesorilor de mitsubishi si nu numai:
CRACIUN FERICIT SI LA MULTI ANI

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori