Frana De Mana

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
mistyque
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 9:29 pm

Mesaj de mistyque » Vin Dec 24, 2010 4:47 pm

se pare ca masina mea incepe sa se dezmembreze ...astazi opresc si cand trag frana de mana...surprise:imi sare butonul din capatul manetei direct in tavita de sub frana...ma uit la el si vad ca se prinde cu 2 pini dintre care unul evident ca s-a rupt...acum intrebare de baraj:de unde pot lua doar butonul, sau trebuie sa schimb toata maneta (ceea ce mi s-ar parea cea mai mare inutilitate, ca sa nu vorbesc urat in ajun de craciun)??

Avatar utilizator
mihaiqaz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 24, 2010 3:52 pm

Mesaj de mihaiqaz » Sâm Dec 25, 2010 10:58 am

Acelasi lucru l-am patit si eu si rezolvarea este simpla PICATURA in buton si pus la loc. Am cam o luna de cand s-a intamplat si nu mai sunt probleme.
Respect!

Avatar utilizator
mistyque
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 9:29 pm

Mesaj de mistyque » Dum Dec 26, 2010 7:20 am

multam de info mihai. . . la acelasi lucru ma gandeam si eu, dar nu stiam sigur ce solutie sa bag (picatura,super glue,etc) pt ca stiu ca unele ataca plasticul si ma gandeam sa nu il strice si mai rau in ceva timp. .poti explica te rog unde ai pus picatura? pe lamelele laterale din care una s-a rupt sau la baza butonului/capacelului?

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Lun Dec 27, 2010 1:20 am

Am patit-o si eu, l-am tot pus la loc, mai sarea din cand in cand

De vreo 2-3 saptamani vad ca nu a mai sarit; ce-i drept nici nu prea am mai tras frana de mana considerand temperaturile de afara, insa cred ca o sa investesc si eu intr-un tub de adeziv zilele astea.

Avatar utilizator
mihaiqaz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 24, 2010 3:52 pm

Mesaj de mihaiqaz » Mar Dec 28, 2010 6:38 pm

Am pus chiar in centrul butonului avand grija sa nu se prelinga pe marginea lui.Poti incerca si cu Super glue gel de la Bison.

Avatar utilizator
mistyque
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 9:29 pm

Mesaj de mistyque » Mie Dec 29, 2010 7:17 am

Meci de info... Momentan văd că stă, ţin?ndu-se probabil ?n "pintenul" ce nu s-a rupt. . . .am tras cu grijă de la ultimul post şi nu a mai sărit. Ce mă sfătuiţi, să ?i bag totuşi super glue, sau alt aşezi, sau să aştept p?nă sare iarăşi? ?ntreb pt că mă g?ndesc că unii din aceşti adezivi ştiu că atacă plasticul şi cum eu prin vară aş cam schimbă maşină, ?mi e să nu se rupă/măn?nce p?nă atunci şi să nu mai am ce-i face?

Avatar utilizator
adisonn
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 26, 2010 10:12 am

Mesaj de adisonn » Lun Ian 03, 2011 10:51 am

si eu am patit lucrul acesta,insa s-a crapat de tot.vezi ca se poate comanda la mitsubishi doar butonul.vine in 7 zile.nu stiu cat costa,dar banuiesc ca nu e mult, e un simplu buton.

Avatar utilizator
i2c
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 10, 2008 9:16 pm

Mesaj de i2c » Lun Ian 03, 2011 7:52 pm

mie mi-au cerut vreo 50 lei prin iulie 2010 doar pt buton. exagerat...

Avatar utilizator
mistyque
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 9:29 pm

Mesaj de mistyque » Joi Ian 06, 2011 7:33 am

Nesimţire tipică... Ştiu că sunt off dar nu mă pot abţine...800 ron un schimb de ulei şi chipurile aveau promoţie 1l ulei + filtru ulei gratis, iar acum ~2 ani, c?nd am călcat eu ultima dată la ei pt revizie, m-au taxat cu aproape 1000 ron pt ulei filtre şi plăcute...

Avatar utilizator
cryacc
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 25, 2009 8:26 am
Contact:

Mesaj de cryacc » Joi Ian 06, 2011 5:34 pm

Solutie pt capacel ( nu va mai antrenati cu Oncescu)..

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori