Zgomot Ciudat - Cutie De Viteze?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
ph15viu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 08, 2009 2:14 pm

Mesaj de ph15viu » Lun Ian 17, 2011 7:41 pm

Salutare,
Va rog, pana ajung cu "zgomotul" la service sa va dati cu parerea referitor la ce ar putea insemna zanganitul ciudat pe care il scoate Coltul meu. Am avut un accident din care au rezultat inlocuire bara fata, suport de bara, bandou (masina a fost lovita pe "coltzul" din dreapta fata) pana sa schimb piesele enumerate mai sus auzeam un zgomot in timpul mersului care credeam ca se datoreaza vreunui plastic care vibra, dar acest zgomot persista si dupa inlocuirea acestora.
Am mai observat ca daca pun mana pe schimbatorul de viteze si il imping 1mm in fata zgomotul dispare(asta cand stau pe loc), in mers este suficient sa pun mana pe schimbator.
Ce credeti ca poate sa fie si cat de grav(ca suma de bani)
Fişiere ataşate
IMG_0144.JPG
IMG_0144.JPG (803.43 KiB) Vizualizat de 4970 ori

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Ian 18, 2011 2:00 am

Salut,
incep sa cred si eu dupa ce m-am mai consultat cu cateva persoane ca zgomotul pe care l-am mai descris aici are legatura cu transmisia/cutia de viteze/timoneria.

Din cate am observat in ultima vreme apare in jurul vitezei de 80 km/h si persista atat timp cat am piciorul pe pedala de acceleratie.

Sper sa nu fie nimic grav si simpla inlocuire a uleiului din cutie sa o rezolve, daca nu.. om trai si-om vedea.

Ciudat e insa ca la tine, din cate spui aici face si stationand.

Avatar utilizator
ph15viu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 08, 2009 2:14 pm

Mesaj de ph15viu » Mar Ian 18, 2011 8:28 am

mda, si chestia este ca eu l-am remarcat dupa accident, inainte nu aparea deloc

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori