Colt 1.1 SAM

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Scrie răspuns
Avatar utilizator
damutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 06, 2007 4:22 pm

Mesaj de damutz » Mie Iul 23, 2008 3:43 pm

la jante de 14 ai mai multe optiuni. fie cumperi de la un distribuitor direct cu 65euro bucata (nu bag mana-n foc ca preturile mai sunt de actualitate), fie iei de la un magazin de anvelope care comercializeaza si asa ceva, fie de la o vulcanizare la pret redus. jantele sunt asiatice si cred ca vei gasi. eu o sa apelez la varianta a treia cat de curand posibil. cat despre masina, platesti un pret ok pentru o masina ok. nu exceleaza pe nicaieri.

Avatar utilizator
cozmin_t
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Iul 19, 2008 5:23 pm

Mesaj de cozmin_t » Mar Aug 12, 2008 6:38 pm

Am rezolvat oarecum cu jantele.
Am fost la Mit Motors in Baneasa sa intreb, si am gasit numai de 15 cu 250 € bucata.
Asa ca am comandat pe net, la o firma oarecare (fara publicitate) 4 jante 15 cu 278 lei bucata (transport si TVA inclus), de aliaj, made in Germany.
Au sosit in 24 de ore, nu am platit nici un leu in plus, si acum caut cauciucuri de iarna cu dimensiunile de 195/50/R15.
Sper sa gasesc pana in 200 de lei bucata cu transport inclus, asa ca la pret de 1 cauciuc iarna 205/45/R16 am set complet cauciuc+janta.

Avatar utilizator
and3yu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 19, 2007 1:00 am

Mesaj de and3yu » Mie Aug 13, 2008 6:04 pm

Sunt destul de scumpe si cele de 195/55/15.Parerea mea e ca mai bine optai pt cele pe 14.Asa puteai gasi cauciucuri sub 200lei.

Avatar utilizator
damutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 06, 2007 4:22 pm

Mesaj de damutz » Mie Aug 13, 2008 6:55 pm

Am intrebat si eu in service si mi s-a recomandat janta de 14 tabla plus cauciuc cu talon cat mai inalt pentru sezonul de iarna. O janta de aliaj e intotdeauna putin mai scumpa si eu zic ca a luat-o bine ca pret.

Avatar utilizator
cozmin_t
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Iul 19, 2008 5:23 pm

Mesaj de cozmin_t » Joi Aug 14, 2008 5:06 pm

Am cautat jante 14 tabla in Brasov, inclusiv la Casa Auto.
In unele part mi s-a raspuns delicat ca vor incerca in altele ca nu au auzit, oricum timp de 4 luni de tatonare si aproape o luna de cereri oferte (inclusiv ma ofeream sa platesc avans), raspunsul era in mod invariabil: Nu se importa, Nu putem, Am cautat si m-a durut capul, nu exista asa ceva, am gasit respectivele pe 15 aduse acasa in 5 zile de la cererea de oferta.
Recunosc ca talonul inalt este mult mai bun iarna, dar la pretul unui cauciuc de iarna pe 16, am roata complet echipata, fara sa mai am probleme de echilibrari, mers vulcanizare etc.

Avatar utilizator
vladoiui
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Noi 29, 2009 5:06 pm

Mesaj de vladoiui » Dum Dec 06, 2009 11:27 pm

QUOTE (mariacchi234 @ Jan 21 2008, 03:42 PM) Mie-mi place cum se accelereaza, mai ales treapta a 3-a mi se pare foarte elastica. Probabil dupa rodaj, isi va da drumul mai mult. Iar zgomotul motorului e super, zici ca ai un turbo de 2 litri sub capota.
Salutare la toata lumea .Sunt si eu nou pe ici dar astept sa vina asa cum a spus colegul "mica furie alba".Este un mic SAM de 1.1 si ma rog sa nu fie o mica puturoasa ca o sa platesc 5 ani la ea.Mai am un Clio de 1.4 si sper sa fie pina la urma macar la nivelul lui daca nu mai sus.Va multumesc anticipat la toti daca ma lamuriti cum stam cu acceleratia la masinuta asta.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Lun Dec 07, 2009 3:15 pm

Salut si bun venit printre noi. Sa stapanesti micutzul cu placere si sa va bucurati de cat mai multi km fara incidente impreuna. Nu stiu cum e cu acceleratia la 1.1, dar fiind un Colt, ma indoiesc ca va dezamagi.

Avatar utilizator
vladoiui
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Noi 29, 2009 5:06 pm

Mesaj de vladoiui » Lun Dec 07, 2009 11:12 pm

Multumesc dar ceva mai concret daca se poate.... cand spun de acceleratie ma refer la "vina" ei nu neaparat la cablul de acceleratie.Poate nu m-am exprimat eu prea bine

Avatar utilizator
mariacchi234
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 07, 2008 2:54 pm
Contact:

Mesaj de mariacchi234 » Mar Dec 08, 2009 11:13 pm

QUOTE (vladoiui @ Dec 7 2009, 12:27 AM) Salutare la toata lumea .Sunt si eu nou pe ici dar astept sa vina asa cum a spus colegul "mica furie alba".Este un mic SAM de 1.1 si ma rog sa nu fie o mica puturoasa ca o sa platesc 5 ani la ea.Mai am un Clio de 1.4 si sper sa fie pina la urma macar la nivelul lui daca nu mai sus.Va multumesc anticipat la toti daca ma lamuriti cum stam cu acceleratia la masinuta asta.

Salutare, sa o stapanesti sanatos si sa parcurgi multi kilometri, fara incidente. Ca posesor de 1.1, dupa 23.000 km, pot sa-ti spun urmatoarele: motorul se misca bine, te ajuta in depasiri, mai ales daca retrogradezi si turezi masina, pana in jur de 6000 rpm. In momentul in care sari de 3000 de ture, vei sesiza o diferenta in senzatia de accelerare, asta pentru ca in acea zona se atinge un cuplu maxim. Nu sunt adeptul acceleratiilor bruste si al mersului turat, dar atunci cand este nevoie, masinutza reactioneaza foarte bine si trage excelent, avand in vedere ca are un motor de scuter, asa cum imi place sa zic.
Ca si minusuri, cutia de viteze este destul de greoaie si nu este sincronizata pentru mersul inapoi. Asa ca uneori, cand este rece afara, trebuie sa calci ambreiajul de cateva ori, astfel vei avea o surpriza la momentul in care cuplezi marche-arrierul (in sensul ca scoate un carait ca la dacia aia veche). Tot ca minus as include plasticele de langa stalpii frontali, care sunt mai dure si emit niste zgomote ciudate, in sensul unor pacanituri, asta pentru ca sub acele plastice nu exista nici un fel de material izolator.
Nu stiu ce fel de anvelope vei avea tu la masina, dar la mine, jantele pe 16 si cauciucurile 205/45, nu sunt cele mai confortabile. Daca am avea drumuri normale in tara asta, nu ar fi o problema, dar cand treci prin hartoapele cu care ne gratuleaza fiecare administratie, an de an, te cam scutura la rinichi.
Una peste alta, masina este buna, mai ales daca o folosesti in oras, dar si pentru iesiri la drumuri nu foarte lungi, cu un consum foarte bun, zic eu (in jur de 7,5 in oras, fara abuzuri asupra pedalei de acceleratie). Iar lucrul care-ti va placea cel mai mult este sound-ul pe care-l face micul motor, cand sare de o anumita turatie.
Asa ca sa o stapanesti sanatos, si sa te bucuri de ea cat mai mult timp. Te asteptam cu impresii.

Avatar utilizator
vladoiui
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Noi 29, 2009 5:06 pm

Mesaj de vladoiui » Mar Dec 08, 2009 11:45 pm

Multumesc frumos de raspuns Mariacchi tot ce ai spus era exact ce ma interesa.Acum astept sa vina o data ,sper sa am timp sa o inmatriculez pina pe 15 ptr ca altfel am incurcato......voi ce stiti cu timpenia asta de taxa de poluare ?Am inteles ca acum de pe 15 Dec gata se plateste si la masinile sub 2000 cc la prima inmatriculare.Sau s-a aminat....

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 24 vizitatori