Alternator

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
cristinasfg
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Aug 09, 2007 3:55 pm

Mesaj de cristinasfg » Lun Feb 07, 2011 3:32 pm

Salutare!

De curand am inceput sa am probleme cu masinuta: martorii de ABS, Frana de mana si Baterie nu se mai sting... am probat franele si intr-adevar ABS-ul nu mai intra Am fost la un service si mi s-a spus ca mi s-a bulit alternatorul, ca incarca prea mult. Asa ca cica trebuie altul, surpriza a fost in momentul in care mi s-a spus pretul pt unul original: 2550 lei, iar pt unul compatibil de la Hela cam 1400 lei... Cam dureroasa treaba asta si ma intreb daca char nu se poate repara sau daca stiti ceva de pe la dezmembrari...
Ceea ce ma enerveaza la culme este ca de abia schimbasem cureaua de la alternator si tare ma pune pe ganduri ca cei de la Casa auto mi-au facut vreo bucurie... dar n-am cum sa demonstrez... sau o fi o coincidenta...
Oricum, ceva idee de achizitionare alternator?

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Lun Feb 07, 2011 3:51 pm

Mi-e frica sa nu fie din seria "asa face toate", am trecut si eu prin asta.

Inainte de a te apuca sa schimbi alternator si ECU (da, asta s-a schimbat la mine), spune-le mecanicilor sa iti verifice ETACS-ul (Electric Time and Alarm Control System - sau cel putin descrierea asta am gasit-o pe net). Ei ziceau ca la mine ar fi avut legatura cu asta, e 100% din spusele lor, mi-e sa nu fie pe acolo un modul care inlocuieste clasicele relee de incarcare.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori