Zgomot La Accelerare

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
gabone
EVO I
Mesaje: 13
Membru din: Mar Apr 29, 2008 2:51 pm

Mesaj de gabone » Mar Apr 26, 2011 8:47 pm

Salut,

Va rog, puteti sa imi spuneti si mie daca exista vreo bucata de material de antifonare sau ceva asemanator deasupra pedalelor ? Mai exact ma refer in zona in care se imbina axul (nu stiu cum se numeste, bara de legatura dintre volan si caseta de directie) volanului si caroserie, adica in locul in care iese afara din caroserie si intra in caseta. Nu stiu daca am reusit sa explic exact. Am schimbat caseta de directie acum ceva vreme si de atunci am un zgomot in interior cand accelerez, de parca imi fasaie benzina prin conducte sau gazele de evacuare pe linga ureche. Stiu, va ganditi ca poate o fi toba sparta, dar nu este. De afara se aude normal, nu sesizez nici o diferenta. Stiu cum suna si o toba sau galerie de evacuare sparta, dar nu se aude nimic specific din exteriorul masinii. Ma tot gandesc ca atunci cand mi-au schimbat caseta, au uitat sa puna vreun material de antifonare pe undeva.

Multumesc.

Avatar utilizator
LaurB
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 14, 2008 10:44 am

Mesaj de LaurB » Mie Apr 27, 2011 8:41 am

Daca povestim de colt VI si un zgomot de tip vibratie (mrrr) ) ....poate fi de la o protectie de tabla ce este pusa chiar de unde ies gazele din motor. Are 3 garnituri metalice ambutisate direct de ea, insa cu timpul se slabesc. E foarte prost sistemul.
Ca sa o gasesti, cauti in spatele motorului, exact unde se prinde evacuarea.... ffff important, motorul sa fie rece.

Avatar utilizator
gabone
EVO I
Mesaje: 13
Membru din: Mar Apr 29, 2008 2:51 pm

Mesaj de gabone » Mie Apr 27, 2011 11:09 am

Inteleg ce vrei sa spui si stiu si tabla la care te referi. Dar nu pare a fi un zgomot metalic, ci mai degraba zgomotul unui fluid gonind prin instalatie in momentul in care accelerez. Banuiesc ca zgomotul scutului metalic ar trebui sa se auda si din afara masinii, dar eu nu sesizez nimic schimbat cand stau afara. Doar inauntru am impresia ca ceva lipseste intre mine si compartimentul motor si se aude mai tare. Mai exact am impresia ca se aude de deasupra pedalelor. Ciudat...

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Apr 27, 2011 1:02 pm

Poate ai apa in portiera? Eu dupa ce am cumparat masina am cautat luni de zile o sticla cu apa prin masina, nu stiam unde naiba poate fii. Apoi m-am uitat la baza usii si am observat 2 gaurele de scurgere. Ambele erau infundate, si mi-au curs vreo 2 litrii de apa din usa...

Avatar utilizator
gabone
EVO I
Mesaje: 13
Membru din: Mar Apr 29, 2008 2:51 pm

Mesaj de gabone » Mie Apr 27, 2011 2:02 pm

Interesant ceea ce spui.. Asa mi se auzea mie, la Dacia veche, cum se plimba benzina prin rezervor cand era mai gol. Din pacate nu e genul ala de zgomot, ci mai degraba seamana cu apa care trece cu viteza printr-un furtun subtire. Cred ca pina la urma ma duc cu ea la service inapoi sau poate incerc sa ii pun sub bord un burete de antifonare.

Avatar utilizator
LaurB
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 14, 2008 10:44 am

Mesaj de LaurB » Joi Apr 28, 2011 12:23 pm

apa...sa nu fie apa ce circula prin radiatorul de incalzire sau ceva cu radiatorul de AC. Ambele is in bord, undeva in centru mai sus de pedale.
Joaca-te inchizand incalzirea sau racirea si vezi daca se mai aude.

Avatar utilizator
gabone
EVO I
Mesaje: 13
Membru din: Mar Apr 29, 2008 2:51 pm

Mesaj de gabone » Vin Aug 05, 2011 12:25 pm

Salut,

Pina la urma m-am dus la Tiriac Auto Service. Insa mi-au dat-o inapoi asa cum era. Dupa o jumatate de ora de verificat mi-au spus ca nu stiu ce are. Intr-adevar are un zgomot la accelerare dar ei nu stiu care este cauza. Acum stau sa ma intreb eu pentru ce duc masina la service autorizat Mitsubishi, ca sa se uite unu la ea, care presupun ca este mecanic, are experienta, a fost scolit la un curs in afara tarii, si probabil mai este si inginer mecanic, ca sa imi spuna ce ? Ca nu stie ce are ?! Daca oamenii astia nu sint in stare sa imi spuna ce problema are masina si cum poate fi rezolvata, atunci cine sa imi spuna ? Dumnezeu ?
Am zis ca nu ma mai duc la Tiriac Auto Service, pentru ca pare ca imi pierd vremea si benzina degeaba, desi par a fi un pic mai experimentati decat cei de la MCar, pentru ca au reusit sa imi rezolve o problema pe care cei de la MCar nu au reusit.

Am si eu o intrebare. Stiti vreun service autorizat Mitsubishi cu mecanici buni sau mai buni decat la Tiriac Auto ? Nu inteleg unde ii gasesc pe oamenii astia sa ii angajeze, ca asa sa imi dau cu parerea si sa iau 100 lei/ora fara tva, fara sa dau o solutie pentru problema existenta, cred ca pot si eu. Dar nu ma enerveaza faptul ca am dat bani desi am platit pentru o jumatate de ora, ci faptul ca nimeni nu stie ce are, iar eu m-am ales cu o masina zgomotoasa, impracticabila la drum intins, ca ma scoate din minti, si nu imi ramine altceva decat sa ma rog la Dumnezeu sa imi spuna ce are.

Daca aveti vreo idee cu vreun service capabil, poate imi spuneti si mie.

Multumesc.
Gabi.

Avatar utilizator
gabone
EVO I
Mesaje: 13
Membru din: Mar Apr 29, 2008 2:51 pm

Mesaj de gabone » Vin Aug 05, 2011 12:30 pm

Ca idee, masina are zgomot daca o accelerez sau daca decelerez, adica in momentul in care apas pedala sau iau piciorul de pe pedala. Daca o tin la viteza constanta nu scoate acel zgomot. De asemenea nu reusesc sa reproduc zgomotul daca stau pe loc si accelerez in gol. Daca e subturata, si e in treapta a 5-a pare ca face zgomot mai mare.

Avatar utilizator
gabone
EVO I
Mesaje: 13
Membru din: Mar Apr 29, 2008 2:51 pm

Mesaj de gabone » Sâm Aug 06, 2011 8:05 am

Si totusi, ma poate ajuta cineva sa imi spuna un service mai bun decat cel de la Tiriac Auto sau MCar Expozitiei ? Multumesc.

Avatar utilizator
gabone
EVO I
Mesaje: 13
Membru din: Mar Apr 29, 2008 2:51 pm

Mesaj de gabone » Mie Aug 24, 2011 12:35 pm

Salut,

Daca intereseaza pe cineva, am rezolvat problema. Cauza zgomotului la accelerare era un con de azbest care se afla la imbinarea dintre galeria de evacuare si toba. Conul a fost schimbat la Mcar Metalurgiei si acum e ok. Piesa a costat 45 RON.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori