Display Radio-cd Mort

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Scrie răspuns
Avatar utilizator
LauCalin
EVO I
Mesaje: 10
Membru din: Dum Sep 28, 2014 11:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesaj de LauCalin » Mar Ian 09, 2018 6:51 pm

Nu stiu ce e ala canbus.
Dar eu am rascolit internetul si nu am gasit pe nimeni care sa fi putut monta un buton separat pentru computerul de bord. O idee pe cat de stupida, pe atat de bine gandita pentru constructor. Te face sa vrei sistemul audio original, care e (mult) mai scump fata de unul simplu aftermarket.

Avatar utilizator
emil.t
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Joi Noi 09, 2017 8:08 pm

Mesaj de emil.t » Mar Ian 09, 2018 6:51 pm

cu ani in urma am avut Opel Astra G. unele unitati radio de tip NCDR , comandau displayul , dar in timp electronisti au reusit sa comande displayurile doar din butoane alaturate de ei , nu doar din radio . cred ca daca ar fi pe aici un electronist bun , ar reusi si pentru colt acelasi lucru...
inca ceva
: are cineva o poza sau o schema a firelor din spatele radioului? ca nu am original si au ramas ceva fire nelegate , si as dori sa stiu care sunt de la comenzile volan si ce mai este pe acolo. pe culori sau cumva...multumesc

Avatar utilizator
mertin
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Dum Iun 12, 2011 8:15 pm

Mesaj de mertin » Mie Mar 14, 2018 9:01 am

Dupa ce l-am reparat o data(ptr scurt timp), s-a stricat din nou, de tot de data asta.

Asa ca am purces la :

https://www.youtube.com/watch?v=cLZuHGBWFrY

Astazi sper sa il pun pe masina, am sa fac si niste gaurele in carcasa cu masina de gaurit pentru o mai buna ventilare, cateva desigur.

Avatar utilizator
mertin
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Dum Iun 12, 2011 8:15 pm

Mesaj de mertin » Vin Mar 16, 2018 6:15 pm

Da, l-am facut, am urmat procedura exacta din linkul postat de mine mai sus, la prima reparatie nu m-am atins de cele doua cipuri, de data aceasta le-am refacut toate conexiunile si merge perfect. Deci asta e buba acestor circuite, conexiunile celor doua cipuri.
Am facut si ceva gaurele pentru ventilatie superioara, chiar cu riscul intrarii prafului.

Avatar utilizator
bogdand1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 19, 2013 12:23 pm

Mesaj de bogdand1 » Lun Mar 19, 2018 7:01 pm

Salut,
Stie cineva ce scrie pe integratul mic? La mine este sters, nu se mai vede decat NEC. Eu l-am lipit de vreo 3 ori in ultimul an, incep sa cred ca problema este in integrat.

Avatar utilizator
emil.t
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Joi Noi 09, 2017 8:08 pm

Mesaj de emil.t » Mie Apr 04, 2018 10:13 pm

QUOTE (mertin @ Mar 16 2018, 07:15 PM) Da, l-am facut, am urmat procedura exacta din linkul postat de mine mai sus, la prima reparatie nu m-am atins de cele doua cipuri, de data aceasta le-am refacut toate conexiunile si merge perfect. Deci asta e buba acestor circuite, conexiunile celor doua cipuri.
Am facut si ceva gaurele pentru ventilatie superioara, chiar cu riscul intrarii prafului.
bravo pentru reusita!

Avatar utilizator
emil.t
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Joi Noi 09, 2017 8:08 pm

Mesaj de emil.t » Mie Apr 18, 2018 9:16 pm

salut,
mertin: am vazut ca ai reusit sa rezolvi problema la display.
am o problema asemanatoare cu a ta referitor la displayul de colt , dispare si apare imaginea cand vrea ea. nu sunt un pricecut in electronice si nici nu detin sculele aferente. ma poti ajuta te rog cu reparatia lui , contra cost .
sau ma isunt si altii in bucuresti care repara?
multumesc

Avatar utilizator
yuli EBX
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 27, 2009 12:36 am

Mesaj de yuli EBX » Mar Iul 10, 2018 6:40 pm

Mergeti cu display-ul la un electronist si rugati.l sa va relipeasca pinii de la cip.ul cu multe picioruse de pe placa de baza. Se foloseste un aliaj special care rezista la variatiile de temperatura , altfel defectul va reaparea in timp. Nu costa mai mult de 20 de lei

Avatar utilizator
ATM
EVO I
Mesaje: 9
Membru din: Dum Feb 13, 2011 11:50 am

Mesaj de ATM » Lun Aug 13, 2018 10:50 am

Buuun, dupa ce primul display a murit de tot, mi-am luat acum vreo 2 ani unul sh de la dezmembrari.
Acum a luat-o si asta razna. Indica aiurea si se reseteaza cand vrea el.
Stie cineva sa dea o recomandare de electronist bun si ieftin in Bucuresti care sa reface lipiturile? chiar si pe PM.
Eu sunt mai neindemanatic cand vine vorba de fineturi, nu am curaj sa refac lipiturile singur ca sigur le fac praf.

Avatar utilizator
ATM
EVO I
Mesaje: 9
Membru din: Dum Feb 13, 2011 11:50 am

Mesaj de ATM » Sâm Aug 18, 2018 6:23 pm

Tot eu. Am rezolvat, m-am dus la un electronist care lucrează de acasă, refăcut lipiturile celor 2 procesoare, merge Ok. Pret 50 lei (cu display-ul demontat de mine bineînțeles). Pentru cine e interesat, băiatul e in București zona Obor, telefon 0723.02.99.03.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori