Cate Colt-uri Au Trecut De 100 000 Km?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
Andrei_Iasi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:16 pm

Mesaj de Andrei_Iasi » Dum Sep 18, 2011 10:37 am

salut ,
eu din pacate nu am ajuns cu coltul decat la 90.000 (detalii pe jurnal de bord pentru cine doreste), dar cred ca pot sa pun si eu aici experienta pentru ca in conditii normale acum eram si eu la 100.000 .
schimbat:
placute de 2 ori pe fata si odat ape spate
discuri fata si spate odata(alea pe spate chiar la 89500 km)
consumabile normale(ulei, filtre etc)
ulei cutie (aici a fost un moft al meu )
becurile faza scurta de 3 ori (la fiecare 30.000 se ardeau).
bucse bara stabilizatoare (alea deja le consideram consumabile )
caseta de directie pe garantie - asta nu stiu de ce au aschimbat-o pentru ca nu aveam nici o problema. le-am spus celor d ela BV de la service ca imi bate ceva si au schimbat-o direct.
un injector (coincidenta, singura data cand am pus benzina de la petrom )
la modul cum ma mers cu ea (fara sa o menajej la gropi, treceri cai ferate , mod de condus etc) , a fost ceva mai buna alegere . nu as vi vandut-o nicodata ca sa zic asa.
nici o problema grava, niciodata nu m-a lasat in drum sau mai ales sa imi dea emotii ca ar avea ceva...
un singur lucru nu am reusit sa fac cu ea si anumea sa merg economic. exclus . dar nici nu vedea turatii sub 3000 decat f rar ,(iarna pana se incalzea motorul). foloseam cu incredere toata plaja de turatiii


numai bine

Avatar utilizator
mistyque
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 9:29 pm

Mesaj de mistyque » Dum Sep 18, 2011 8:21 pm

revin cu info, pe care le uitasem la postarea anterioara: becuri schimbate la greu, ieftine scumpe philips osram no name...nu conteaza....am rezolvat doar cu faza scurta de cand am "infipt"xenoane, in schimb pozitiile tot crapa periodic; amortizoare fata (era "obosit" doar unul, dar dupa ce am mers o saptmana cu el m-am lamurit ca nu mai are aceiasi stabilitate si l-am schimbat si pe celelalt), iar acum se aude un clanc foarte usor si discret doar la denivelari usoare de genul porcariior de cauciuc puse pe stradute sa te faca sa incetinesti si parca se aude un zgomot ca si cum ar freca ceva in momentul in care iau stanga sau dreapta tot de volan la parcari...cu ultimele doua poate s-a mai intalnit vreun coleg forumsit sau imi dati si mie vreo idee, pt. ca mecanicul meu (de care sunt f multumit) mi-a spus ca nu isi poate da seama acum si decat sa ma puna sa arunc bani pe piese aiurea sa o las sa se mai pronunte putin...overall daca nu o sa am bani de ceva mai rasarit si voi dori o masina noua, avand in vedere ca s-a comportat exemplar nefiind facuta pt drumurile de romanica pot spune ca as lua in considerare un nou colt, cu un motor mai mare in schimb diesel daca s-ar putea...

Avatar utilizator
GeKados
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 1:34 pm

Mesaj de GeKados » Dum Sep 18, 2011 9:09 pm

Vezi si bucsile de la barastabilizatoare. La mine imi facea un clanc cand luam curbe.

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Lun Sep 19, 2011 8:42 am

MISTIQUE tu ce fel solutiei ai adoptat pentru Xenon? Ce fel de far ai? Eu am far clasic cum am pus in fotografia din atasament si banuiesc ca daca pun Xenon pe faza scurta ii distrug pe cei din fata.
Referitor la clancanit e sigur de la busile de la bara stabilizatoare. Am schimbat un rand si in 20.000 km se auzeau iar. Nu le-am mai schimbat, le mai las, se stie ca e o problema la Colt cu asta insa doar de sunet!
Fişiere ataşate
dezmembrari_Mitsubishi_Colt_3937_1.jpg
dezmembrari_Mitsubishi_Colt_3937_1.jpg (10.25 KiB) Vizualizat de 6342 ori

Avatar utilizator
mistyque
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 9:29 pm

Mesaj de mistyque » Lun Sep 19, 2011 2:12 pm

nu distrugi pe nimeni atata timp cat dupa montarea xenonului mergi la reglat faruri...eu am dat 20 ron anul trecut si de atunci nu au trebuit reglate din nou.. f important sa iti pui o instalatie cu can-bus, pt. ca desi nu avem senzori becuri, din motive necunoscute mie pana acum mitsu e cam pretentios si iti vor aparea erori( eu am patit-o, dar exista topic dedicat). Merci de info gekados si samyaza...ma gandeam ca cine stie ce caseta de directie sau alta piesa grava poate fi..

Avatar utilizator
jri22
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Oct 24, 2011 9:52 pm

Mesaj de jri22 » Vin Oct 28, 2011 8:29 pm

salut,

coltosul meu are 110.000km si a necesitat doar consumabile...defecte minore actualmente: becuri in bord arse, oglinda retrovizoare crapata (stie cineva cum se schimba?), alte nimicuri care nu ridica probleme...

Avatar utilizator
nimigian.iliuta
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 4:15 am

Mesaj de nimigian.iliuta » Joi Noi 03, 2011 5:48 pm

Salut. Mitsu' meu are 135000 km. Din luna Aprilie e pus pe Scoala de Soferi...si e solicitat rau de tot.
Sa fiu sincer...la fiecare 2 luni fac schimbul de ulei (mananca kilometri pe paine).
Am fost nevoit sa-i schimb Chiuloasa pt k mi-a ramas termostatul blocat, dar in rest nu au fost probleme....a a schimbat draga mea sotie 2 bucse la bara stabilizatoare )
Cam atat momentan....
Va pup.

Avatar utilizator
fenom
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mar 16, 2012 1:45 pm

Mesaj de fenom » Dum Iun 24, 2012 9:58 am

Va rog frumos sa-mi spuneti daca la masina masina voastra exista acel zgomot ca de rulment la relanti, care dispare in momentul in care se apasa ambreiajul si cam pe la ce nr de km a aparut "problema". Am inteles ca aproape toate colturile au "problema" asta.
S-a stricat vreo masina din cauza asta ?
A trebuit sa schimbati vreo piesa din cauza acestui zgomot ?
Ii rog respectuos pe cei care au peste 100.000 sa-mi raspunda.
Stau cu grija si imi e teama sa nu se strice ceva pe la cutie, vreau sa stiu daca are rost sa o mai tin sau nu... am 78.000 km.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Lun Iun 25, 2012 2:49 am

Asa?

Daca da, e din categoria "asa face toate". Ciudat e insa ca din toate cazurile intalnite pana acum, e un comportament intalnit la rece. Daca tie iti face pe temperaturile astea...

Avatar utilizator
Andrei_Iasi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:16 pm

Mesaj de Andrei_Iasi » Lun Iun 25, 2012 2:15 pm

salut ,
pana la 90.000 eu nu am avut nici o problema de la acel zgomot. l-a inceput pe la 20.000 .
dupa 90.000 nu am mai avut masina.
nu ai de ce s aiti faci griji.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori