Stergatoare Colt

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Lun Sep 19, 2011 8:49 am

Nu mai folositi stergatorul de pe luneta ca va zgarie luneta urat de tot. Eu am patit-o! Nu se merita, oricum nu ne uitam prin ea, avem ditamai lateralele!

Avatar utilizator
mistyque
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 9:29 pm

Mesaj de mistyque » Lun Sep 19, 2011 2:15 pm

ai si tu dreptate, dar in cazul meu e deja zgariata rau si se vede si mai urat deoarece am luneta inchisa la culoare (la maxim)...

Avatar utilizator
mitsu_colt76
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 23, 2009 12:53 pm

Mesaj de mitsu_colt76 » Lun Oct 03, 2011 3:41 pm

pt toti cei interesati, in conditiile in care la reprezentanta Mitsubishi din constanta pretul este de 203ron, am primit aceasta oferta incredibila:

BRAT STERGATOR LUNETA - MN152108 - 124 RON - 4-5 ZILE COMANDA

Edit by Marty: postul tau suna a reclama, de aceea detaliile comerciale au fost sterse. Daca vreunul dintre admini a avut o intelegere cu tine in acest sens, postul complet va fi afisat la loc.

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Lun Oct 03, 2011 4:22 pm

SILVIA LAZAROVICI

KING CAMPIONE SRL Bucuresti
www.kingauto.ro

TEL: 0733.105505[/u][/i]

Avatar utilizator
mitsu_colt76
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 23, 2009 12:53 pm

Mesaj de mitsu_colt76 » Vin Oct 07, 2011 9:32 am

salut marty!

imi pare rau, pe de-o parte ai dreptate, cu toate ca sunt un simplu posesor de colt si n-am nicio legatura cu firma respectiva, n-am vrut sa sune a reclama, ci doar sa ajut membrii acestui forum! in sensul in care interpretezi tu, atunci toate informatiile date de cei de pe forum referitoare la anumite magazine sau service-uri cu preturi bune si/sau servicii de calitate pot fi considerate reclame, si n-am vazut sa i se mai atraga atentia vreunuia care a postat astfel de informatii; cu siguranta as fi cautat un alt mod de exprimare, cu tuoate ca altul nu prea mai vad! in orice caz, imi cer scuze daca am incalcat in vreun fel regulamentul forumului, dar s-a-ntamplat cu scopul de a ajuta si nicidecum cu vreo intentie ascunsa! scuze inca o data!!!

numai bine!

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Noi 13, 2012 2:55 pm

Salut,
a cam sosit momentul sa imi schimb si eu lamelele stergatoarelor, atat pentru parbriz cat si pentru luneta. Desi multa lume se plange de cel al lunetei, pe Coltul in 5 usi acesta functioneaza ireprosabil, clar mai ok decat pe CZ3. Diferenta este ca, pe cea in 5 usi sunt lamele Bosch ce au fost schimbate inainte de a vedea cum se comporta cel de luneta original. Deci e posibil ca asta sa fie cauza.

In alta ordine de idei, ca am cam deraiat de la ideea de la care plecasem, voi de unde v-ati luat lamele si la ce pret? Am vorbit cu un domn de la Casa Auto Iasi pentru asta si mi-a promis ca revine in 10-15 min cu o oferta. Iar asta era... ieri.

Iar cum maine ar trebui sa ajung pe la ei sa ridic niste accesorii ( ), ma gandeam ca un scurt sondaj inainte de a lua o decizie ar fi bine venit.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Noi 13, 2012 3:26 pm

Eu am setul bosch aerotwin, 650/450, pe spate am avut 2 lamele bosch (au tinut cam 1 an fiecare) si acum am Valeo (10 lei mai scump). Din ce imi amintesc a fost aprox 150 setul bosch si 35 stergatorul valeo pt spate.

Avatar utilizator
jri22
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Oct 24, 2011 9:52 pm

Mesaj de jri22 » Mar Dec 11, 2012 10:05 pm

eu schimb anual stergatoarele cel putin o data (mai ales dupa zapada/gheata nu rezista nici macar stergatoarele ?original?)...consecinta: cheltui max. 20 ron pe stergatoare (se gasesc prin toate supermarketurile...)...

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Dec 11, 2012 10:17 pm

Am luat pana la urma lamele de la Bosch. Eu fost vreo 90 de lei toate 3. Foarte multumit de ele, mai ales de cel pentru luneta care isi face treaba excelent. Recomand aceasta miscare tuturor celor care se plang de faptul ca stergatorul le zgarie luneta.

Avatar utilizator
dieselbee
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 10, 2012 2:45 pm

Mesaj de dieselbee » Vin Mar 01, 2013 11:21 pm

am si eu o nelamurire.
pe masina mea exista senzor de ploaie. Daca cuplez prima treapta la stergator, cea care are si temporizator, si ploua, ba merge ba nu merge.
De la un moment dat devine enervanta chestia , ca nu sterge cand ploua tare iar cand nu ploua si ti-e lumea mai draga, baga cate o stergere.

Are draci, tre' s-o vaccinez sau sa-i dau pace ca nu am ce ii face?


Alt subiect: luneta se zgarie pentru ca stergatorul sta in pozitie orizontala, si aduna o gramada de mizerie pe partea superioara a lamei, in timp. La prima stergere toata mizeria asta e frecata peste/de luneta si e normal sa o rascheteze dupa o vreme. Am avut un Golf 2, cred ca era si este singura masina la care stergatorul spate statea oblic, in pozitia pe care o atinge la maximul ciclului de stergere. Pe vremea aceea toti posesorii de Golf vroiau sa aduca bratul stergatorului la orizontala... Metoda era relativ simpla.
Oare se poate face operatiunea inversa la Colt? Pe mine nu m-ar deranja daca ar sta stergatorul vertical. Nu obtureaza vizibilitatea aproape deloc si in felul acesta nici nu va mai provoca paguba la luneta.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori