Pot Sa Pun Anvelope 195/65 Pe Janta De 15? Sau 185/55/15?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Joi Oct 27, 2011 3:06 pm

Eu zic ca e logic care sunt consetintele daca ating. In primul rand o uzura a anvelopi in acea zona, slefuire vopsea caroserie pana la disparitie si apoi apare rugina in zona unde atinge, posibile deformari ale caroseriei in zona care atinge etc. Eu nu inteleg de ce va place sa va legati la cap fara sa va doara. Cand constructorul a ales dimensiunea anvelopelor a facut niste calcule si teste si a ajuns la concluzia ca astea sunt cele mai potrivite.

Avatar utilizator
bebeliv
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 31, 2009 12:31 am

Mesaj de bebeliv » Joi Oct 27, 2011 11:42 pm

pentru ca alea pe care le vrea mitsubishi cu orice pret sunt destul de greu de gasit si costa al naibii de mult.... aproape ca-mi pare rau ca am ales tipul asta de masina, tot ce-i de schimbat trebuie sa fie musai de la mcar, altceva nu se potriveste nicicum... si toate costa cat nu-ti poti imagina
exemplu.... o bricheta 350 ron? un geam lateral 900 roni si cu montaj cu tot vreo 1200 roni??? normal ca m-am dus la un alt service si mi-am montat geamul cu 270 lei

Avatar utilizator
jri22
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Oct 24, 2011 9:52 pm

Mesaj de jri22 » Vin Oct 28, 2011 8:16 pm

salut...eu am pe coltosul meu 195/65 si la viraj dreata/stinga maxim ating aripile interioare (pe fata). pe spate, apar necazuri cind am greutate mare (la denivelari atinge in parte superioara). in schimb merg prin zapada fara probleme si sunt mult mai sus!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori