Lipsa Ulei Motor, Probleme Directie?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
fenom
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mar 16, 2012 1:45 pm

Mesaj de fenom » Sâm Iun 30, 2012 2:18 pm

Va salut pe toti...
Am mare nevoie de ajutorul vostru si sper sa imi raspundeti cat mai repede......
Trebuie sa schimb si eu caseta de directie din cauza ca am un mic joc la o bieleta de directie.
Doresc sa stiu daca pot lua caseta de pe un Smart four four motorizare 1.1, 1.3 sau ,1.5 sau de la colt 1.1, sau 1.3.
De la care se potriveste ?
Eu am colt 1.5 109 cai si imi e frica sa nu dau banii degeaba.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Iul 02, 2012 12:59 pm

Se potriveste sigur de la toate motorizarile pe benzina chiar si diesel cred. Cele de brabus/colt czt sunt putin diferite, au unghiul de bracare mai mic. In rest, cred ca sunt la fel. Te rog si pe tine ce l-am rugat pe OP, daca te hotarasti sa o schimbi, sa nu arunci piesa veche, e o mina de aur pt ca putem sa o disecam si sa vedem ce tot moare in ele. Desi tu nu ai problema generala, la tine zici ca sunt bieletele, si cred ca o schimbi degeaba, cu riscul sa iei una cu joc si mai mare. Ca si catalizatorul pe care cauti sa-l schimbi, ce sa pateasca fieratania aia? Sigur n-ai o problema la una din sondele lambda? A 2-a pica frecvent, ii moare rezistenta de incalzire daca ai esapamentul spart sau moare cu totul chiar. Daca ai catalizatorul infundat DEABIA iti mai merge masina, zornaie ca naiba, nici pana la paine nu te mai poti duce cu ea. Eu cred ca reprezentanta te trage in piept, te pune sa schimbi tot ce nu mai e ca NOU. Stricate nu sunt, au un pic de uzura normala.

Avatar utilizator
fenom
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mar 16, 2012 1:45 pm

Mesaj de fenom » Lun Iul 02, 2012 3:08 pm

Salut si multumesc ca mi-ai raspuns la intrebare.
Sa Iti spun de ce trebuie sa schimb catalizatorul....
Dupa ce fac un drum de 20-30 km si opresc motorul ,scot cheia din contact si dupa aprox 2 minute, din spate la evacuare sau suspensie credeam eu, se aude un zgomot un poc mai deosebit, ceva ciudat dar se linisteste imediat... Mi-au spus ca este catalizatorul si au scris pe fisa control calitate " ceramica sparta, zgomot intern"
Dar in mers motorul trage f bine, nu se aude absolut nimic ciudat la evacuare, cu exceptia acelei placi termice care trebuie stransa mai bine din ce am citit pe forum. ( in reprezentanta mi-au spus ca sunt rupti suportii si ca trebuie sa schimb si galeria) 1237 lei + 54 lei placa termica.
Ai dreptate in legatura cu caseta .. pot sa iau alta cu joc la bielete.
Deocamdata las caseta asa , pt ca nu-mi face probleme, nu vibreaza, nu zdrangane nimic indiferent de viteza sau starea drumului.
Nu am reparat nimic la masina deocamdata pt ca vreau sa cer si a doua parere in alt service.
M-au incurcat foarte tare domnii de acolo pt intentionam sa vand masina si sa cumpar in rate un lancer sh tot de la reprezentanta. " auto rulate"
"Problemele" mi-au ramas in baza de date si desi masina e f buna nu am cum sa o vand .... eventual sa o dau pe nimic.
Trebuie sa scot din buzunar 8500 lei fara manopera daca ma dupa ei.
78.000 km are masina.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Iul 02, 2012 3:19 pm

Pai acum ai si raspunsul la intrebarea "De unde atatea probleme serioase la o masina care merge bine". Baietii au vrut sa iti coboare valoarea masiii, sa o ia unul din ei pe degeaba. Nu e SF, nu sunt conspirationist, astea sunt practici uzuale. Mie mi-au oferit dauna totala pe masina mea cu botul ciufulit si capacul de la volanta crapat! (5000 ron a costat reparatia, am schimbat tot botul, ambele radiatoare, suportul lor, grilele, si reparatia la cuite, un rulment, simeringuri planetare si ulei).

Ideea e ca epava o cumpara ieftin constatatorul la o licitatie interna. Cu 2000 de euro avea o masina pe care o dadea dupa reparatie cu 4000 imediat.

Deci tu sa te bucuri sanatos de masina, nu are nimic. Daca era ceramica sparta, era catalizatorul infudat, zornaia in draci cand mergeai si deabia se tura masina. De ce n-ar putea fi de la un alt scut pocnitura aia? Catalizatorul oricum nu e in spate. Poate e de la cabluld e frana de mana? Scapa putin si aluneca discul?

Si daca e sa fie ceva la astea 2 piese, cat timp masina merge bine nu ai de ce iti face griji. Cand vine momentul sa repari astea, iei caseta noua si faci evacuare custom cap coada inox garantie pe viata, te costa cat costa doar galeria OEM. 5000 roni cu tot cu manopera le rezolva pe amandoua.

Avatar utilizator
fenom
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mar 16, 2012 1:45 pm

Mesaj de fenom » Lun Iul 02, 2012 4:06 pm

Nu Alex, eu m-am dus atunci pentru revizie si le-am spus de acele probleme, pocnituri la suspensie am zis eu, si a zambit domnul de acolo si si-a dat seama ca habar n-am de nimic... Si le-am cerut sa stranga si placa termica pt ca am problema pe care o au majoritatea, si sa o verifice cap coada inclusiv test de amortizoare pentru a sta linistit.
Nici nu am luat vorba de achizitionarea unui Lancer rulat de la ei sau de un eventual buy-back.
Desi locuiesc in iasi de 5 ani am domiciuliul pe Bucuresti, masina cu nr de Bucuresti si toate reviziile facute la m car de catre fostul proprietar. Probabil au crezut ca sunt naibi in trecere si au vrut sa ma arda.... habar n-am.
In nicun caz nu am fost pt verificare in vederea unui buy -back
Inca ceva eu am masina de cateva luni de 3000 km si la m car unde am verificat-o mi-au spus ca este in stare foarte buna, si ca trebuie sa schimb doar o aparatoare de noroi, si sa schimb si discurile atunci cand voi schimba placutele.
Acesti 3000 km au fost facuti in proportie de 90 % in afara orasului pe drum european de calitate foarte buna.

Avatar utilizator
mistyque
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 9:29 pm

Mesaj de mistyque » Joi Iul 19, 2012 3:52 pm

salutare si iata ca revin cu problema cu pierderile de ulei...mergand azi sa verific galeria (nu intru in detalii pt ca voi fi off si voi cauta/deschide un un nou topic pe tema asta) vad ca efectiv picura ulei pe la buson...eu pana acum nu am schimbat niciodata garnitura la acel buson, pt ca am inteles ca e una mult mai buna decat erau cele de la dacie cu azbest, etc. si nu ar trebui schimbata niciodata (desi mi s-a parut cam ciudat)...acum surpriza vine cand vreau sa o cumpar si nici un magazin nu a gasit acest reper si toti ridicau din umeri...deci si dc as fi vrut sa o schimb pana acum, nu as fi avut cum...voi ce ati facut cum ati procedat pana acum?am sunat si astept tel de la "competentii" de la service mitsu, care au reusit de multe ori pana acum sa ma surprinda sunandu-ma si dupa 2 saptamani sau chiar 7-8 luni pt a-mi raspunde la diverse solicitari...ce ma oftic este ca fix acum 3500 km am schimbat uleiul si filtrele, iar acum il arunc pe apa sambetei, ati bani, alta distractie pt o mizerie de garnitura care cine stie cat o mai costa, avand in vedere ca nu exista decat pe la ei (ca de am vrut masina deosebita)

Avatar utilizator
mistyque
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 9:29 pm

Mesaj de mistyque » Joi Iul 19, 2012 6:39 pm

exact dupa cum spuneam...tampitii de la mcar nu m-au contactat nici pana acum in conditiile in care am sunat de la ora 14 si le-am specificat ca as vrea sa nu ma sune peste cateva luni, asa cum s-a mai intamplat, sa-mi spuna cat ar costa acel inel/garnitura idioata si schimbul de ulei cu totul la ei...bine ca in rest ma umplu de mail-uri sa-mi fac revizia la ei ca vine concediu si alte prostii ... are careva idee de unde-l pot cumpara pt ca am ajuns la exasperare cautand pe la toate magazinele si toti ridica din umeri...

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Joi Iul 19, 2012 8:15 pm

La mine..am eu una prin portofel. Cand mai ai probleme dintr-astea, da-mi un tel si iti dau nr baiatului de unde cumpar eu piesele care nu se gasesc decat pe original. Are preturi bune si se misca nu ca mercedes/mitsu. Tot la mine putem face si schimbul, dureaza jumatate de ora. Ne tavalim putin pe jos, ne uitam la ulei cum se scurge, turnam altu si gata.

Avatar utilizator
mistyque
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 9:29 pm

Mesaj de mistyque » Joi Iul 19, 2012 11:15 pm

merci mult alex, dar am facut deja programare la ei si as vrea sa-i pun sa fixeze din nou si vesnica protectie termica ca daca tot ajung la ei sa nu-mi mai zdrelesc eu mainile si sa schimb si uleiul la cutie (asa ca am eu un pitic de multa vreme ca desi scrie in carte ca e lifetime, imi e greu sa cred ca isi poate pastra proprietatile la infinit si poate cu ocazia asta va merge si cutia mai bine)...ce sa vezi m-a sunat la ora 20 asta seara un baiat de la ei pt progrmare...poate o fi citit "cineva" de pe aici topicul si s-au sesizat...voi cumpara vreo 3 garnituri, care au spus ca sunt 7 lei bucata...nu stiam ca ai pe cineva in sensul asta...voi retine pe viitor

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Vin Iul 20, 2012 8:49 am

CAT CAT?! 7 lei pt o saiba de cupru?! Sigur nu vine cu tot cu buson? Eu primesc garniturile gratis cand imi cumpar filtrul de ulei de la baiatul asta. Deci nu pot fi mai mult de 1ron-2, altfel nu mi le-ar da degeaba asa, oricat de buni prieteni suntem.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 24 vizitatori