Lipsa Ulei Motor, Probleme Directie?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Joi Mar 01, 2012 6:07 pm

QUOTE (Alex44 @ Jan 18 2012, 04:46 PM) Senzorul de cuplu nu am auzit sa se strice.

Am auzit si asta acum. Deci aparent la directia noastra electrica mega fiabila, absolut orice se poate strica.

Cum functioneaza acel senzor de cuplu, si ce anume s-a stricat la al tau? Cat vor astia la dezmembrari pe o caseta? Nu gasesti pe nicaieri un forfour sau un colt adus de undeva cu volan pe dreapta? Poate lasa mai ieftin caseta daca tie iti trebuie doar senzorul, sau ti-l dau doar pe asta. SAU fa o neinfaptuita, ia un angajat deoparte si pune-l sa-ti sustraga senzorul intr-o zi si sa ti-l vanda in particular Situatiile disperate cer masuri disperate, si daca faci asta la magarii din branesti care au niste preturi de-ti sta ceasul (preturi de reprezentanta aproape) nici n-ar trebui sa ai mustrari de constiinta:P

Din pacate nu vad cod separat pt senzorul de cuplu.

Poate o fi una din cele 6 pozitii 10? Am dat un mail unui prieten care se ocupa cu piese, poate gaseste cod pt senzor.

Asta ce e? Pune o poza cu senzorul decedat, sa stim ce cautam

Avatar utilizator
mistyque
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 9:29 pm

Mesaj de mistyque » Vin Mar 02, 2012 6:37 am

Alex, merci de reply-ul prompt si util...se pare ca da, orice se poate strica, iar sistemele electrice nu au venit cu ceva in plus ca si fiabilitate neaparat pt. noi clientii finali, ci mai mult ca o eficientizare a sistemului de productie a producatorilor de masini. Cum functioneaza si ce s-a stricat nu stiu, mecanicul atat mi-a spus: a desfacut toata caseta in bucatele, componentele mecanice arata ca noi, deci nu a facut decat sa le curete si sa le asambleze la loc, iar ecu si motorasul servo le-a dus la verificat la un elctrician/electronist si a rezultat ca functioneaza in paramterii, deci singura piesa care mai are a face ceva cu directia este acest senzor...dezmembrarile au preturi FOARTE variate , in functie de zona in care se afla si fraierul pe care si-l gasesc...astfel ca am gasit casetele intre 200-600 e ...insa nu vreau o caseta cu totul sa dau chiar si 200 euro si pe urma sa stau cu ea atarnata prin casa sau sa o bag la vanzare si sa imi cumpere o data pe an cineva cate o piesa de pe ea, cand mie imi trebuie o porcarie de senzor de pe ea...
Azi ma duc sa iau masina de la mecanic ca mai are si altele de reparat si m-a rugat sa-l "scap" de ea ca nu mai are loc in garaj/curte si sa revin cand am senzorul, sa-l schimbe...o sa-l pun atunci sa-mi arate exact care e acest senzor si revin cu poze si info...intre timp merci mult...

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Vin Mar 02, 2012 9:18 am

Te rog mult sa faci poza cu senzorul sau sa notezi orice serie scrie pe el, colegul cu piese mi-a spus ca nu se vinde nimic de pe caseta separarat, in afara de sistemul de prindere si capetele de bara. Totusi a zis ca o serie l-ar ajuta mai usor, poate se face pe after-market ceva.

Nu te poate ajuta nimeni cu un senzor de imprumut? Cat de greu se face schimbul, poate mergem intr-o zi peste mecanicul tau sa faca schimb de senzori si sa vedem ce se intampla inainte sa dai cu bani prin magazine.

Avatar utilizator
mistyque
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 9:29 pm

Mesaj de mistyque » Vin Mar 02, 2012 11:02 am

Din pacate nu pot posta nimic, deoarece cand am mers sa iau masina de la mecanic, evident ca era gata asamblata si mi-a spus ca porcaria aia e pe partea inferioara si bineanteles ca nu se mai poate vedea nimic.
In alta ordine de idei merci de oferta, insa nu are rost sa te pun pe drumuri, mai ales ca el mi-a spus foarte sigur pe el si clar ca asta ar fi de vina...banuiesc ca este cel din schema pe care mi-ai trimis-o atunci nu?

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Vin Mar 02, 2012 11:15 am

Nu am nimic cu nici un mecanic, dar eu pana nu stiu EU sigur ca e ceva, nu-mi place sa arunc cu bani:P

Ala ar trebui sa fie, cel din schema. Ma gandeam ca daca stii cum arata sau avem vreun cod, poate poate il gasim pe undeva separat de nou.

Avatar utilizator
mistyque
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 9:29 pm

Mesaj de mistyque » Vin Mar 02, 2012 11:23 am

Lasa-ma ca tocmai ce am avut o conversatie cu cei de la bosch, care sunt f bine intentionati, dar ei imi spun ca este un senzor de esp, eu le zic ca este EPS si ei imi tot spun ca am esp (conform programului lor), desi masina nu are asa ceva (as fi vrut eu)...si chiar daca ar fi ala cica prin iunie intra in "productie" (nu am inteles asta, whatever) si mai dureaza vreo 3 saptamani pana ajunge...puii mei nu stiu ce sa mai fac...

Avatar utilizator
and3yu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 19, 2007 1:00 am

Mesaj de and3yu » Vin Mar 02, 2012 2:03 pm

Eu am o vorbă care ?n timp s-a confirmat...buturuga mică răstoarnă carul mare.... ia verifică releul sau siguranta de la eps....o scoţi şi o pui la loc. Poate e de acolo. ?ţi mai spun ceva, dacă virezi rapid din volan, motorasul servo are o chestie de siguranta să nu se incalzeasca şi se opreşte pentru o fracţiune de secundă. C?nd mergeam cu maşinăa la indemanare, dacă viram max de la stg la dr, pe la 3/4 din cursa nu mai aveam servo pt o fracţiune de sec. . mai mişcă de fire,...nu ştiu....acum după remontare, merge?

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Mar 06, 2012 3:02 pm

Mergi la orice magazin de piese auto - ar trebui sa aiba un soft de la furnizori, iar daca reperul e disponibil iti vor putea oferi un pret.

Avatar utilizator
mistyque
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 9:29 pm

Mesaj de mistyque » Vin Mar 09, 2012 6:03 pm

andrei merci de sfat...oare cum de nu ma gandisem la asta???? totul e asa de simplu...ar fi trebuit sa merg la "orice" magazin cu soft si comandam doar piesa defecta domne' nu? nici ca ma gandisem la una ca asta si de vreo luna jumate de cand am initaiat topicul se pare ca mi-au iesit peri albi degeaba ...tu ai citit tot topicul inainte de a posta???NU EXISTA NICI UN FEL DE REPER in afara de CASETA DE DIRECTIE CU TOTUL, intrucat asta e politica tampita a producatorului si cam asa e la toate servodirectiile electrice 9aviz amatorilor care aveau de gand sa cumpere asa ceva)...
Acestea fiind zise intrasem pentru a posta ca tocmai am finalizat rezolvarea problemei...dupa indelungi cautari, nenumarate pachete de tigari si blesteme, am gasit ca prin miracol printre TOATE anunturile de dezmembrari din toata tara, unde vreau sa va spun ca imi raspundeau numai samsari/angajati ai acestora cu piese la preturi f variate (probabil in functie de fraierul pe care si-l gaseau), pentru o caseta intreaga ca vezi doamne nu o desfac, ca nu mai cumpara nimeni, preturile oscilau intre 200-600 euro , un om care chiar era proprietarul masinii pe care o dezmembra in urma unui accident si mi-a oferit caseta la un pret corect...
Ieri a fost montata si surprise: functioneaza mai bine decat a facut-o a mea vreodata...ceea ce ma face sa cred ca a mea a fost "ciupita" de noua, dar neavand cum sa fac comparatie tot cu servodirectia unui colt/smart, am luat-o de buna...ca de merge ea mai greut decat altele...acum va pot spune ca iau cu 2 degete de volan pe loc...
Am facut bineanteles si geometria in ruma acestor schimbari si parca am alta masina...
Acum stau si ma gandesc ce va urma si la cati bani/nervi, acesta fiind tributul platit pentru ca am vrut o masina "deosebita" si "fiabila"?
Cochetez chiar cu ideea de a inchiea colaborarea cu mitsu dupa patania asta si a mai da sanse si altor marci mai putin "fiabile"...

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Vin Mar 09, 2012 7:56 pm

Stiu ca esti un om de nota 10 si ca acum esti doar suparat ca masina te-a dezamagit, dar nu trebuie sa sari pe Andrei, are o groaza pe cap si daca ti-a postat pe topic fii sigur ca a facut-o incercand sa te ajute. Nu-i de parca el cauta sa stranga posturi sau ii place sa se auda vorbind. Deci te rog, pt ca stiu ca esti un domn, sa ii ceri scuze.

Si acum la subiect, ce ai facut cu caseta veche? Sper ca nu ai aruncat-o, este perfecta pt disecat de catre cineva cu excelente cunostinte de mecanica, si aflat cauza exacta a defectarii, astfel salvand bani viitorilor ghinionisti.

Si cel mai important, este formidabil ca ai reparat masina, sper sa nu mai ai probleme pe viitor Multi kilometrii fara probleme.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 23 vizitatori