Zgomot/instabilitate

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Iun 11, 2012 3:57 pm

Ei, hai ca nu e asa rau. Te costa 2 plinuri de benzina sa schimbi amortizoarele spate Cred ca ai avut tu ghinion cu ele, ca eu am mers 150.000km pana sa-si dea duhul, si cu greutate in ea, si prin gropi, si cu viteza mare..etc. Si sunt aceleasi amortizoare.

Avatar utilizator
piticu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 12, 2009 1:53 pm

Mesaj de piticu » Lun Iun 11, 2012 4:27 pm

Dar cum iti explici faptul ca mi-a fost schimbat pe garantie dreapta spate si la scurt timp l-am schimbat si pe celalalt tot sachs supertouring si spatele se comporta ca o gelatina? Or fi fost mai demult ceva de capul lor , de sachs vb dar acum ce intra pe piata la noi sunt JALNICE, cel putin gama supertouring. Sincer as prefera sa ma tin 30000 km si sa pice subit dar nu sa se comporte de noi ca si cum nici nu ar fi montate.
Oricum e o discutie constructiva si cum pe aici se vb din an in paste eu zic ca ajuta si in plus vorbind din experienta si fapte e altceva decat din auzite si zvonuri.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Iun 11, 2012 4:36 pm

Nu am vazut postul tau cand am dat reply. Ma refeream la panatniile lui mistyque. Daca vrei mai sport, le poti incerca pe cele de la FK automotive. Cauta pt smart forfour, cu 50 de euro iei doua amortizoare pt spate si le ai acasa la usa. Pana acum se tin bine, dar pierzi un pic din garda la sol pe spate pt ca sunt un pic mai scurte decat cele normale.

Despre sachs am auzit si eu ca s-au inmuiat, chiar si cele sport touring nu mai sunt cum au fost cele OEM, se plangea un prieten care a avut pachetul sport din fabrica.

Avatar utilizator
mistyque
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 9:29 pm

Mesaj de mistyque » Lun Iun 11, 2012 4:50 pm

merci de info si pt piticu...alex, nu ma vaitam ca ar fi o avere, doar ca anul trecut le-am schimbat pe fata si nu mai devreme de acum 2-3 luni a picat caseta(stii postul si problema) in conditiile in care masina nu a mers incarcata aproape niciodata, a vazut viteze mari dar doar pe autobahn-uri iar drumuri foarte proaste, da, dar doar cateva sute de km adunati in cateva concedii prin tara, acum astea...m-am cam saturat sa tot schimb si ma enerveaza cu atat mai mult cu cat la mine acum e vacanta si sunt si superaglomerat cu alte cheltuieli toata vara...

Avatar utilizator
piticu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 12, 2009 1:53 pm

Mesaj de piticu » Lun Iun 11, 2012 5:32 pm

Scuze Alex

mistyque poti merge si asa cu masina pana treci de concediu , dar nu o sa mai ai un concediu placut. O sa te enerveze foarte mult instabilitatea si la drum lung te oboseste mult mai repede. Deci te gandesti si vezi ce rezultat iti da.

Avatar utilizator
mistyque
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 9:29 pm

Mesaj de mistyque » Lun Iun 11, 2012 7:48 pm

am inteles...merci de info...problema e ca acum m-am lamurit ca e de la amortizor 100%, a trebuit sa fug "incet" mai nou cu masina si la intoarcere m-am uitat la amortizor... este scurs tot si plin de "magiun" proaspat...sper sa le schimb cat mai repede, ca va trebui sa fac iar un drum de cta peste vreo luna si nu mai am chef sa merg cu 90 pe a2...
ce nu inteleg este altceva...eu stiam ca sunt "pe gaz"...atunci de ce ar curge ulei???

Avatar utilizator
piticu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 12, 2009 1:53 pm

Mesaj de piticu » Lun Iun 11, 2012 8:36 pm

sunt in combinatie gaz cu ulei, doar la camioane sunt doar cu gaz. E folosit gaz ca sa nu spumeze uleiul si sa nu isi piarda din eficienta de amortizare.

Avatar utilizator
mistyque
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 9:29 pm

Mesaj de mistyque » Lun Iun 11, 2012 8:40 pm

fi-iar eficienta de franare de ras ca a inceput sa-mi scoata peri albi...

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mar Iun 19, 2012 9:05 am

daca aveti nevoie de manopera va stau la dispozitie , eventual si cu ce diagnoza se poate face prin condus/vazut.

Avatar utilizator
mistyque
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 9:29 pm

Mesaj de mistyque » Lun Iul 16, 2012 10:16 pm

revin cu info si rezolvarea in finala a problemei: dupa un drum de cta si ultimul aseara de busteni si inca vreo 2 fire de par alb rasarite la fiecare groapa/denivelare, masina saltand in stanga de zici ca eram pe polei am hotarat ca am tras destul de ea asa si am schimbat amortizoarele spate ...alta viata...acum nu mai sunt "limitat" la 40km/h in oras si vreo 70-80 afara...
acum voi vedea cum se tin in timp, insa la prima vedere par mai tari decat boge (pe care le am pe fata de anul trecut), iar fata de "sucksurile" pe care le aveam din fabrica pot spune ca sunt beton...am uitat sa specific e vorba de kyb...si ce mi-a placut a fost sa vad ca pe ele scrie "made in japan" spre deosebire de boge, unde anul trecut cand le-am schimbat, pe unul scria made in spain, iar pe celalalt made in slovakia ...

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 26 vizitatori