M-a Lasat In Drum !

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
fenom
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mar 16, 2012 1:45 pm

Mesaj de fenom » Dum Iul 29, 2012 12:10 am

Am o mare problema dragi colegi....

Astazi am plecat din iasi spre darabani, judetul botosani si intr-o localitate in timp ce circulam cu 60 km, s-a auzit o pocnitura destul de puternica si se auzea ca si cum as fi agatat ceva... mai exact fier pe fier amestecat cu un zgomot de cauciuc dezumflat... Zgomotul se auzea din fata...
Am tras pe dreapta imediat uitandu-ma la cauciucuri deoarece am suspectat o explozie si nu au nimic, am verificat curea, baterie si toate par ok.
Motorul, alternatorul a invartit 3 secunde si acum nu mai invarte... face (poc) ca si cum ar fi fost gata bateria.... Eu am suspectat bateria si am rugat pe cineva sa-mi imprumute bateria de la masina lui si tot nu invarte.
Luminile functioneaza la fel si sistemul audio.
In bord nu apare nimic si ma refer la sistemele de avertizare.
Un "curios" mi-a zis ca pot sa-mi iau adio de la motor dar nu stiu ce sa cred. Nici nu ma gandesc la asa ceva.....
Eu nu ma pricep deloc la mecanica...


Am lasat masina acolo si maine sau luni o sa caut o platforma si o voi aduce in iasi.
La ce sa ma astept ?
Ce sa fac ?
Pot sa remediez acolo pe loc problema ?
S-a mi confruntat cineva cu asa ceva ?

Multumesc anticipat,

Avatar utilizator
fenom
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mar 16, 2012 1:45 pm

Mesaj de fenom » Dum Iul 29, 2012 2:24 pm

Eu am sunat la o firma de tractari auto si mi-au cerut 800 lei ca se plateste dus intors. De la dragalina judetul botosani pana la iasi sunt 170 km si firma e din botosani. Dragalina se afla la 50 km de botosani. Mi se pare enorm.... Eu credeam ca e ca la taxi... Nu ca se plateste dus- intors...

Avatar utilizator
Donkey
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 06, 2007 8:02 am

Mesaj de Donkey » Dum Iul 29, 2012 4:08 pm

Asa iti iau baietii cu tractarile in mare...
In legatura cu problema ta .. daca e ce cred eu ca e atunci chiar iti poti lua adio de la motor. Un prieten a patit cu o Ibiza la fel pe autostrada ( i s-a calat ) ... rezultat? motor nou.
Iti doresc sa nu cumva sa fie asta!

Tine-ne la curent

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Dum Iul 29, 2012 9:01 pm

Pana atunci a mers bine? Fara pierderi de putere, zgomote anormale? Da mai multe detalii asupra incidentului. Ulei/apa pe sub masina?

Avatar utilizator
fenom
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mar 16, 2012 1:45 pm

Mesaj de fenom » Dum Iul 29, 2012 9:46 pm

A mers bine fara pierderi de putere sau cu zgomote ciudate. In timpul incidentului aveam 2000 rpm si mentineam viteza si eram pe loc drept. Dintr-o data a facut poc .... M-am uitat sub masina si nu am vazut nimic care sa curga.

Avatar utilizator
i2c
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 10, 2008 9:16 pm

Mesaj de i2c » Lun Iul 30, 2012 12:12 pm

Imi pare rau sa aud asta. Mare dandana. Sa fie lantul de distributie rupt?
Daca poti, tine-ne la curent.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Lun Iul 30, 2012 12:13 pm

Daca nu te grabesti si masina e intr-un loc sigur, uite aici platforma aproape gratis.

E prematur sa exprimam o opinie in acest moment, cel mai ok ar fi sa asteptam macar un "diagnostic" preliminar din partea unui mecanic. Daca ai nevoie de ceva ajutor prin Iasi, da-mi de stire.

Avatar utilizator
avy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 18, 2010 7:38 pm

Mesaj de avy » Lun Iul 30, 2012 12:26 pm

Mie imi suna a distributie satrita de la punct (dar ar fi trebuit sa apara martorul in bord) sau o supapa rupta .

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Iul 30, 2012 12:33 pm

Chiar asa sa se rupa lantul la mers la 2000 de ture, nefortata? Sa nu aibe si masina aia o bataie inainte, nimic? Mai ceva ca la curea... Desfa busonul de umplere cu ulei, vezi daca observi ceva in motor...daca mai e lantul acolo..daca ai mazga alba in ulei, vezi si pe joja ce nivel ai.

Avatar utilizator
fenom
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mar 16, 2012 1:45 pm

Mesaj de fenom » Mie Aug 01, 2012 6:50 pm

Am reusit sa o aduc in iasi si dupa o simpla verificare am aflat ca a sarit distributia am 79.000 km . Maine o sa desfaca complet motorul si o sa va spun si voua ce piese sunt afectate. Daca o sa ma coste peste 5000 lei, o sa caut un motor sh... Acu depinde la ce pret gasesc si daca se merita sa ma risc....
Pe la ce pret gasesc in germania un motor de 1.5 ..... ?

Banuiesc ca este greu de gasit un motor de 1.5 ... pot sa caut si unul de 1.3 ?

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori