Sfat Achizitie

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
Vlad_Lupusanschi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Aug 10, 2012 9:23 pm

Mesaj de Vlad_Lupusanschi » Mar Aug 21, 2012 10:00 pm

Salut,


De ceva vreme caut o masina. Nu foarte mare, economa, fiabila, spatioasa si cat de cat sportiva. M-am mai mai intalnit si in trecut cu Colt-ul insa nu prea l-am bagat in seama . Dar uite ca acum mi s-a ivit o ocazie sa-mi iau unul la un pret foarte bun. Masina e in felul urmator :

Colt 1.3 95CP, 110000km, an 2004, 5 usi, A/C, computer de bord, geamuri electrice fata, jante aluminiu pe 16", primesc la ea si set 4cauciucuri iarna + jante de tabla, nustiu ce sa mai zic , cred ca c-am atat.


Masina e 2000E, eu zic ca e un pret foarte foarte bun, dar are si cateva probleme... unele din ce am citit pe forum sunt mai uzuale, altele nu prea.

Probleme: - ecranul de la computerul de bord face figuri (cand merge cand nu, si chiar si cand merge nu tot timpul afiseaza corect, mai ales consumul si temp.)
- schimbatorul de viteze nu revine pe neutru (chiar in centru )
- jantele cred ca au fost atinse, sau sunt ele de proasta calitate si s-a exfoliat lacul de pe ele, drept urmare aluminiul s-a corodat si arata destul de nasol in 30% suprafata.
- bucse, arcuri, telescoape ... defapt nimic pe la suspensie nu a fost schimbat niciodata. Pe drum bun nu se simte , dar pe ceva gropite cam bate.
- volanul este destul de greu si poate doar mi se pare (nustiu cum e la celelalte colturi) dar parca nu revine la loc, daca iau o curba nu revine asa usor in pozitia drept.
- capac torpedou, m-am uitat eu peacolo si e rupta o ureche ce il tine inchis .



Am citit forumul asta in lung si in lat, am vazut rezolvarea la cateva din problemele de mai sus dar ceea ce vreau eu sa stiu e daca merita sa iau masina si cu toate reparatiile sa ajung la un pret bun, sau sa iau una deja ok fara sa ma mai complic.
Tin sa mentionez ca masina o iau de la o cunostinta, si cam stiu cum s-a mers cu ea.


Sunt nou pe forum, acesta fiind si primul meu post, daca nu am postat unde trebuie imi cer scuze

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Aug 22, 2012 12:33 am

Daca bataile sunt doar de la flanse/bucse cred ca intr-o mie de euro schimbi ce e de schimbat si o pui la punct. Volanul intr-adevar nu revine singur, directia este asistata electric. Nu e foarte grea directia, dar nici usoara ca la grupul vw sau fiat. Suzuki are si mai grea directia.

Restul sunt chestii minore.

Avatar utilizator
Vlad_Lupusanschi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Aug 10, 2012 9:23 pm

Mesaj de Vlad_Lupusanschi » Mie Aug 22, 2012 4:08 pm

Directia imi place ca nu e asa usoara, doar ca nu stiam daca e normal sa nu revina singura. Cu schimbatorul ce e de facut ? E de la cutie sau ... ?

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Mie Aug 22, 2012 6:53 pm

Ecranul - cam face figuri la mai multe colturi - partea cu aprins stins . La partea de afisare eronata , trebuie dezactivate multe chestii pe acolo si nu-ti mai face figuri . Si la Coltul din familie era aceeasi problema .
La trenul de rulare - verifica intai bucsile - alea se duc destul de repede si masina zici ca se rupe - alea nu sunt o avere si masina devine iar aproape ca noua . Amortizoarele - fa-le un test de apasare : te apesi pe ea si vezi cum revine . La numarul asta de km nu ar trebui sa fie atat de rau duse incat sa le schimbi .
La schimbator - ai ceva bucse si acolo - nu stiu daca exista kit de bucse de schimbare pt ele ca la alte marci . Acolo e problema ca se sta cu mana pe schimbator si se ''mesteca'' tot timpul .
Directia este ok sa fie mai greoaie , dar ti-a spus asta si Alex

Iar pretul ... este chiar ok , si o poti face si in bani mai putini decat a spus el
Parerea mea - merita sa o iei . Daca vrei cauta si topicul cu masina mea si o sa intelegi de ce spun asta .
Bafta

Avatar utilizator
Vlad_Lupusanschi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Aug 10, 2012 9:23 pm

Mesaj de Vlad_Lupusanschi » Mie Aug 22, 2012 8:15 pm

Mersi de sfaturi, cred ca saptamana asta o sa si iau masina

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mie Aug 22, 2012 10:21 pm

Si eu cred ca merita - mai ales din prisma faptului ca o iei de la o cunostinta deci e putin probabil sa aiba vicii ascunse.

Asteptam deci un nou jurnal de bord!

Avatar utilizator
Vlad_Lupusanschi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Aug 10, 2012 9:23 pm

Mesaj de Vlad_Lupusanschi » Mie Aug 22, 2012 10:30 pm

In mare stiu cum s-a mers cu masina, atent, nu prea tare, mai mult la consum . Chiar imi place masina, dupa ce o iau ma inscriu si la un jurnal de bord.

Mersi Cristi, Alex si Andrei ptr raspunsuri


P.S. o sa vreau si eu cat de repede un sticker mitsu.ro

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori