Am Lovit Bara Din Spate

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
cocolino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 04, 2008 8:55 am

Mesaj de cocolino » Sâm Dec 29, 2012 4:08 pm

Am troznit azi bara din spate de un stalp in parcare (aveam luneta plina de noroi de nu mai intra nici lumina prin ea si nu l-am vazut in oglinzile laterale). Cum nu ma asteptam sa fie nimic acolo am intrat destul de hotarat in el, dupa zgomot si zgaltaiala am zis ca e terminata bara, dar nu are decat o umflatura si parca ar da sa plezneasca. Pun 2 poze cu damage-ul rezultat si va rog sa-mi spuneti ce solutii ar fi pentru indreptare, cu sau fara revopsire. Tnks!
Fişiere ataşate
DSC_0042.JPG
DSC_0042.JPG (2.61 MiB) Vizualizat de 6188 ori
DSC_0041.JPG
DSC_0041.JPG (1.93 MiB) Vizualizat de 6189 ori

Avatar utilizator
piticu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 12, 2009 1:53 pm

Mesaj de piticu » Dum Dec 30, 2012 11:04 am

Parerea mea e sa o lasi asa cum e, daca nu sa miscat de la aripile din spate si vine la linie nu prea are rost sa dai niste bani acum. Banuiesc ca, cand e haionul lasat nu se mai vede aproape deloc. Poate pe viitor vei vrea sa vopsesti masina integral si atunci ar fi ocazia perfecta. Pune o poza si cu haionul lasat sa vedem cum arata. O zi buna.

Avatar utilizator
bebeliv
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 31, 2009 12:31 am

Mesaj de bebeliv » Dum Dec 30, 2012 7:28 pm

bara din spate nu-i din fibra de sticla?

Avatar utilizator
cocolino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 04, 2008 8:55 am

Mesaj de cocolino » Dum Dec 30, 2012 7:48 pm

Nu e afectata linia aripilor sau inchiderea hayonului, doar ce se vede in poze. Nu stiu ce armatura are bara pe dedesubt, metalica sau fagure de plastic si daca e sau nu afectata si aia.
Nici bara nu stiu ce material este: fibra de sticla sau plastic sau alt fel de compozit/polimer si daca se poate indrepta la cald si chitui, sau se taie "gogoasa" aia si se pune un petic de fibra de sticla. Poate mai sunt colegi forumisti care au patit ceva asemanator ? Cred ca nici Casco pe criza asta (poate cu 1-2 exceptii) n-ar da schimbarea barii doar pentru atat, ar deconta doar reparatia.

Avatar utilizator
jri22
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Oct 24, 2011 9:52 pm

Mesaj de jri22 » Lun Dec 31, 2012 11:11 am

am patit ceva asemanator la bara spate si traiesc f bine cu acest mic defect de vreo 2 ani:)...

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Dec 31, 2012 2:40 pm

Incalzit cu fhoen serios si apasat pe spate sa o indrepti.Eu asa am scos mai multe adancituri din segmentul central de pe fata la masina mea. Nu ies 100% perfect dar cu rabdare ies atat de bine incat nu se mai observa daca nu te uiti atent.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Joi Ian 03, 2013 9:26 am

si eu tot cu caldura iti recomand sa o tratezi. adica cu pistol cu caldura
materialul se numeste ABS si cam toate piesele de caroserie din plastic sunt facute din el.

Avatar utilizator
jules
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 09, 2008 11:34 am

Mesaj de jules » Sâm Ian 05, 2013 10:41 am

Io zic sa o lasi asa. Risti sa se desprinda stratul de vopsea de pe bara. Cel putin asa cred eu.
Nu e mare chestie aia. Nevasta-mea a belit o aripa usor de un stilp la 2 saptamini de la cumparare. E usor sifonata dar nu deranjeaza mai deloc.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori