audio pt colt

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Scrie răspuns
Avatar utilizator
mocanu86
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 05, 2007 11:38 am

Mesaj de mocanu86 » Mie Mar 26, 2008 12:13 pm

sunt curio , stiu ca voi v-ati mai schimbat la configuratia audio cate ceva , vreau sa schimb doar boxele, acu intrebari : de care boxe -- diametru ma refer si stie careva cat scoate mp3 playeru din stok ? ce imi recomandati ? as investi cam vro 4 milioane pt cele 4 boxe mari si cele 2 twetere mici , astepti sugestii , mersi anticipat

Avatar utilizator
mocanu86
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 05, 2007 11:38 am

Mesaj de mocanu86 » Mie Mar 26, 2008 12:48 pm

ce am gasit :
http://www.sigmanet.ro/Clarion-SRS-1326--id4318 --- are si twetere si scoate 40 rms asta pe fatza si pe spate http://www.sigmanet.ro/Pioneer-TS-A1311--id3091 cu 3 cai si scoate 35 rms asta presupunand ca boxele sunt de 13 cm si casuscoate ca am gasit 4X 35 W
pret total : 371 ron
boxele o sa scoata in total 75 rms -- acu nu stiu daca e deajuns , nu ma intereseaza chiar sa se auda fff tare insa sa se auda de calitate , ce parere aveti ?

Avatar utilizator
VooN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 21, 2008 6:00 pm

Mesaj de VooN » Mie Mar 26, 2008 8:47 pm

Si eu o sa-i schimb in viitorul apropiat sonorizarea - adica galenele alea de sunt numite difuzoare.
Ma gandeam si la un tub de bas dar dupa ce ca am loc putin in portbagaj mai pun si ala.....ma mai gandesc.
Din punctul meu de vedere sonorizarea este de toata jena, cu toate cele 6 incinte care le are.
Problema e ca s-ar putea sa nu fie numai din difuzoare ci si din acustica usilor sau a spatiului de acolo.

Avatar utilizator
krpower
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 03, 2007 12:33 pm

Mesaj de krpower » Joi Mar 27, 2008 9:08 am

QUOTE (VooN)Si eu o sa-i schimb in viitorul apropiat sonorizarea - adica galenele alea de sunt numite difuzoare.
Ma gandeam si la un tub de bas dar dupa ce ca am loc putin in portbagaj mai pun si ala.....ma mai gandesc.
Din punctul meu de vedere sonorizarea este de toata jena, cu toate cele 6 incinte care le are.
Problema e ca s-ar putea sa nu fie numai din difuzoare ci si din acustica usilor sau a spatiului de acolo.

sigur sunt difuzoarele..stiu pt ca le am inlocuit si sunt de tot r...

ca o idee de marimi.. pe fata intra cu mici modificari boxe cu diam de 16'', iar pe spate cel mult 13''...
dar oricum neaparat trebuie schimbat si headunit-ul pt ca e la fel de bun ca si boxele stock...

Avatar utilizator
damutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 06, 2007 4:22 pm

Mesaj de damutz » Joi Mar 27, 2008 11:56 am

Chiar ma uitam inainte sa intru aici la un subwoofer cu amplificator. Intr-adevar se putea mult mai bine la audio initial, insa, tinand cont de faptul ca masina nu e antifonata, un sistem mult mai puternic nu prea isi are rostul pe un Colt.Am gasit pe un site subwoofer cu amplif pe la 5 mil. Iese asa de ieftin deoarece incinta subwooferului este facuta local.

Avatar utilizator
robbycar
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 08, 2008 12:01 am

Mesaj de robbycar » Joi Mar 27, 2008 10:58 pm

Eu mi-am pus un amplif de 1600 W, un sub de 1000 W, Am inlocuit boxele de pe spate si acum caut sa inlocuiesc boxele de pe fata.E mare diferenta.Cine vine la Brasov va vedea. :-D

Avatar utilizator
pascal_mihai_marian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 6:40 pm

Mesaj de pascal_mihai_marian » Sâm Mar 29, 2008 12:06 pm

si yo sunt din brasov si as fi interesat sa aud cum suna un sub in colt,si sa vad cat spatiu fura din porbagaju si asa super mic(se poate sa ne intalnim cumva?)

Avatar utilizator
madmax
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:32 pm

Mesaj de madmax » Dum Mar 30, 2008 3:01 pm

salutare
Eu am montat o bazooka BTA 6200, un tub de bas micut de 100 W cel putin asa zice specificatia....
Ce sa spun s-a schimbat putin atmosfera....in bine..
cdplayerul il las pe cel de baza care nu are MP3 player iar pt cele 15 min cat merg pana la serv un cd normal este suficient. La drum intins aleg un FM transmiter cu 2 Gb muzica si gata....

Avatar utilizator
VooN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 21, 2008 6:00 pm

Mesaj de VooN » Mar Apr 08, 2008 8:58 am

Am montat un sub Sony Explod 1300w - 130W RMS cu o statie de 70W RMS folosita doar pt el. Toata distractia a costat 750 RON.
Semnalul l-am tras de la difuzoarele din spate pt ca n-am vrut sa desfac mp3-ul din bord.
Difuzoarele din spate sunt sub orice asteptare - nu cred ca sunt mai mult de 5 RON bucata, sunt din hartie si nu e de mirare ca sunetele ce le scoate sunt sub mediocre. Urmatorul pas - schimbarea tuturor difuzoarelor.
E de vazut la revizie ce o sa fac, ca e cam greu sa scot cablurile de alimentare la baterie care le-am tras pe sub masina.
O sa pun o poza cu sub-ul in curand. Dc nu sunteti multumiti de sisteml audio fuga la magazin si cumparati niste difuzoare mai K-lumea.

Spor la treaba :-D

Avatar utilizator
kosty000
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 23, 2008 9:36 pm

Mesaj de kosty000 » Joi Mai 01, 2008 9:22 pm

poate sa-mi spuna cineva cu mai mare exactitate diametrele boxelor fata si spate ?
nu vrea sa fac modificari de nici un fel la usi ,sunetul este de toata jena intradevar, si ma gandeam sa atasez un amplificator pt boxele pe care am sa le schimb ,probabil puterea playerului stock este mica

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori