Volanta?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
BejanM
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 27, 2013 6:58 pm

Mesaj de BejanM » Mie Feb 27, 2013 7:24 pm

Saultare,am un mitsubishi colt 1.5 di-d din 2007 si de 1-2 saptamani,am o problema cu el si anume,cand apas ambreiajul dar nu numai chiar si atunci cand ridic piciorul usor de pe pedala,se aude o bataie tare in motor.
Am fost la 2 service-uri si mi s-a zis ca problema e de la volanta,ceea ce mi se pare cam grav avand in vedere costul acesteia plus kitul de ambreiaj.
A mai avut cineva o astfel de problema?
Multumesc!

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Feb 27, 2013 9:04 pm

Nu am experienta cu dieselurile, dar volanta nu facea urat la plecarea de pe loc? N-ar putea sa fie mai degraba rulmentul de presiune la tine? Ce pret ai obtinut pt volanta si kit de ambreiaj?


LE:Vad pe net ~2600 roni volanta+kit, cam mult intr-adevar, dar daca e doar rulmentul scapi mai ieftin <1100Sachs sau doar rulmentul daca ai putini km 350ron

Avatar utilizator
BejanM
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 27, 2013 6:58 pm

Mesaj de BejanM » Mie Feb 27, 2013 9:23 pm

Cand plec de pe loc,uneori face urat,alteori nu,dar vreau sa ma duc si la Mitubishi cu ea.Unul din service-uri mi-a facu o oferta pot zice colosala,doar volanta 3800,iar kitul de ambreaj undeva la 1800.M-am uitat si eu pe net si intr-adevar este undeva la 2500 totul.Sper sa fie doar rulmentul,masina are undeva la 148 de mii km.

Avatar utilizator
CUK987
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 04, 2013 11:48 pm

Mesaj de CUK987 » Mar Mar 05, 2013 12:46 am

Salut,

S-ar putea ca vestea sa fie nu una prea buna insa masinuta este la kilometrii la care cam cere aceasta schimbare. Slabe foarte mici sa fie rulmentul.
Pe net vad undeva la 2400 Ron kit complet - volant+kit ambreiaj.Manopera -depinde unde o faci - cel mai ieftin probabil undeva la 300 roni - necesita demontat cutie viteze.
Poti verifica si tu simplu acasa daca este volantul cel care te supara.
Zgomotul este unul ca un cloncanit.
Cum verifici : eventual poti lasa si capota deschisa - poate vei auzi si mai bine - dupa care, cu masina scoasa din viteze, calci pedala de ambreiaj pana la capat de cursa dupa care ridici progresiv piciorul de pe ea (ca si cand ai vrea sa pleci de loc) si incepi si asculti. Undeva pe la jumatatea cursei vei observa ca s-ar putea sa se accentueze un zgomot asemanator unui cloncanit.Acolo te opresti. Ti piciorul in pozitia respectiva si asculti.
Din experienta iti spun ca undeva pe la jumate zgomotul se va intensifica.
Incearca si imi spui dupa care este treaba. Zgomotul este mai accentuat la rece.
Din pacate volantul bimasic este o piesa scumpa iar dieselul nu prea se poate lipsi de ea
Bafta.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori