Intrebare Despre Distantiere La Roti

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
theredexecutioner
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 05, 2013 2:33 pm

Mesaj de theredexecutioner » Lun Mar 25, 2013 6:16 pm

buna ziua.am si eu nelamurir despre distantierele la roti...am un mitsubishi colt 2009 si as vrea sa imi montez distantiere de 8mm dar nu stiu sigur ce dimensiuni si daca trebuie numai pe puntea spate sau pe ambele punti.daca ma poate ajuta cineva care are sau a avut montat as fi recunoscator.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Lun Mar 25, 2013 10:58 pm

Salut... pai, intr-un final dimensiunea acestora depinde de ce rezultat astepti de la distantierii respectivi.

Eu mi-am dorit ca rotile spate sa iasa mai in afara si am pus distantieri de 3 cm, doar pe spate. Mi s-a parut ca supravireaza o idee mai mult cu ei, insa nu de speriat. Deocamdata nu ii mai am pe masina, insa planuiesc sa ii pun. Nu stiu sa am o alta poza din perioada in care i-am avut montati, ca sa iti poti face o idee, decat asta.

(Rog protagonistii sa ma scuze )


Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Mar Mar 26, 2013 7:24 am

Dau cu pareri:

Din cate stiu distantierii se pun numai daca e necesar la schimbarea dimensiunilor rotilor (et mai mic combinat cu latime mai mare al jantei) si e de evitat montarea lor pe puntea fata (ingreuneaze umpic ansamblul si solicita mai mult directia)

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Mar 26, 2013 9:10 am

Ai dreptate. Distantierii pe langa faptul ca maresc masa rotationala (deci demaraj si franare afectate, resimiti gropile mai tare) forteaza si rulmentii mult mai mult.

Mai bine as pune jante putin mai late, cu et ceva mai mic. Jante de 8inchi latime si anvelope de 225 ti-ar umple foarte bine pasajele in spate (et48) si pe fata 7inchi si anvelope 205 (tot et 48).

Daca iti pui distantieri, sa iti pui neaparat distantieri ce se centreaza pe butuc, si sa aibe si ei buza pe care sa se centreze janta. Evident, iti vor trebui si prezoane mai lungi sau altelele (in functie de ce grosime au distantierii).

Ceva in genul asta, "with centering"

Avatar utilizator
theredexecutioner
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 05, 2013 2:33 pm

Mesaj de theredexecutioner » Mar Mar 26, 2013 2:13 pm

multumesc frumos...pai din ce m-am informat pe internet puntea fata e mai mare decat cea pe spate si m-am uitat in manualul masinii si intradevar puntea fata e mai lata cu 15mm decat cea spate...ma gandesc sa pun distantieri de 5mm sau de 8mm pe spate doar ca sa mai scot putin rotile catre aripa dar nu in exteriorul ei si nici sa nu aiba comportament supravirator.ma intereseaza aspectul deocamdata...ce nu sunt sigur numai cu piulitele lla prezoane...la 5 sau 8mm sitantierul pe roata merg tot cele originale sau trebuie altele?

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Mar 26, 2013 2:32 pm

Ca sa nu iti mai bati capul cu prezoanele, iti recomand sa cauti ceva in genul asta:


Avatar utilizator
theredexecutioner
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 05, 2013 2:33 pm

Mesaj de theredexecutioner » Mar Mar 26, 2013 2:38 pm

am vazut si acesti tip de distantiere dar asa cu prezoane numai de la 20mm in sus...joi am ceva timp liber si fac o proba cu distantiere sa vedem cum da si cum arata cel mai bine

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Vic* » Mar Apr 05, 2016 10:09 am

Imi poate spune si mie cineva care sunt dezavantajele si avantajele distantierelor? Se merita sa iti pui distantiere sau sunt doar pentru estetica?

Avatar utilizator
spinner
EVO II
Mesaje: 56
Membru din: Joi Aug 27, 2015 5:44 pm

Mesaj de spinner » Mar Apr 05, 2016 1:05 pm

De obicei distantierele sunt folosite pentru:

Estetica - creeaza un usor efect de agresivitate, masina pare mai lata, mai "asezata" pe asfalt; tine mai mult de gusturile fiecaruia.

Degajare - upgrade-urile de frane (big brakes) pot fi incompatibile cu jantele masinii, astfel incat etrierii pot atinge spitele. In acest caz distantierul este folosit pentru a mari spatiul dintre spite si etrier.

Corectie offset - jantele after-market au/pot avea offset diferit fata de cel gandit de producatorul autoturismului. Distantierul este folosit pentru a compensa/corecta offset-ul jantelor si pozitionarea acestora, astfel incat rotile noi sa nu atinga la bracare, respectiv sa se emite frecarea cu elementele suspensiei.

Manevrare - folosind un distantier se vor imbunatati stabilitatea si manevrarea autoturismului. Se obtine un efect similar montarii unor anvelope mai late, dar fara a ingreuna suplimentar rotile.

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Vic* » Mar Apr 05, 2016 4:12 pm

Ok, multumesc! Dezavantaje? Am inteles creaza solicitari suplimentare pe anumite elemente ale suspensiei, directiei ... Care ar fi acestea?

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori