Hurducait/troncanit

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
mistyque
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 9:29 pm

Mesaj de mistyque » Vin Apr 12, 2013 10:51 am

Salut coelgii coforumisti cu o intrebare; poate s-a mai confruntat careva cu problema si atunci scap de o grija.
Ca de obicei masinuta mea trebuie sa ma faca sa caut in 10 parti pt a gasi o problema...si anume:la trecerea peste denivelari se aude un hurducait ca un pocnit pe care eu l-as localiza in partea din spatele bordului,undeva pe la mijloc usor spre in jos,dar acum nu pot fi sigur...am fost la service mitsu...asa ca era gratis verificarea si bineanteles ca mi-au dat o lista intreaga de piese de schimbat, dintre care nu s-a confirmat cand am facut un doublecheck la mecanicul meu decat un tampon antibalans...ei mai spuneau ceva si de bielete antiruliu...se poate sa fie de la astea?mecanicul meu a spus ca nu au nimic si ca ar fi de la flansele de la amortizoare,dar eu sincer nu aud asa de sus zgomotul si avand in vedere ca vin doar pe original si au pretul la fel ca si amortizoarele,sincer nu le-as lua doar asa ca sa incerc sa vad daca o fi de la ele...voi ce credeti sau daca ati patit ceva identic as fi foarte recunoscator pt comunicarea rezolvarii...cu stima...

Avatar utilizator
cojack
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 22, 2010 12:01 am

Mesaj de cojack » Vin Apr 12, 2013 3:08 pm

ete ca si eu aud un zgomot ciudat la a mea masina dar se aude doar din stanga (am trecut peste diferite obstacole ca sa depistez exact de unde se aude ..si la roata stanga se aude ..nu cumva e si la tine tot de la o roata?)

Avatar utilizator
mistyque
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 9:29 pm

Mesaj de mistyque » Sâm Apr 13, 2013 7:06 am

super....gluma...nici nu ma obosesc sa-ti raspund mai mult ca mai stau inca si astept sa rad...rog in continuare pe cei care ar avea o idee cat mai clara sa posteze...

Avatar utilizator
triceraptor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 04, 2010 7:06 pm

Mesaj de triceraptor » Dum Iul 21, 2013 1:57 pm

Asa am patit la o alta marca de masina.
Zgomote pe care eu de pe locul soferului le auzeam in dreapta spate in portbagaj (un zgomot ca de lovitura fier pe fier cand treceam prin "gropite" cu viteza redusa sau cand treceam peste "speed bumperele" de pe strada dar cu masina putin oblic).
Culmea era ca la viteza pe strada "curata" nu se mai auzea nimic.
La indicatiile "doctorului" (aflat sub masina care la randul ei era pe "canal") am impins de mai multe ori (balans) din lateralul masinii si surpriza au aparut niste zgomote in dreapta fata.
In sfarsit a fost diagnosticat pacientul:
- Sufera la bieleta antiruliu dreapta fata.
Parerea mea:
Ia incearca sa o balansezi ca si cum ai vrea sa o rastorni pe o parte.

Avatar utilizator
naruto
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 14, 2015 4:17 pm

Mesaj de naruto » Dum Oct 25, 2015 12:45 pm

Acelasi sunet il aud si eu cand trec peste denivelari sau iau o groapa. Am fost cu ea in service si totul e ok. Am schimbat si bieletele antiruliu ca am zis ca poate de acolo sa fie, dar nu. Aveti vreo parere ce ar putea fi?

Avatar utilizator
jules
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 09, 2008 11:34 am

Mesaj de jules » Lun Oct 26, 2015 12:30 pm

Da, eu am o parere. Bascula indoita. Desi aia e fier gros si profilat in U, aparent e facuta din guma. Mai ales daca e originala. La mine le-am schimbat pe ambele din aceleasi motive. Indoite si la denivelari atingeau ceva fier pe acolo si reiesea pocnitura aia urita.
Daca tot te uiti acolo vezi sa nu ai vreo piatra intre bascula cu lonjeron. Ca tot asa face.

Si nu, rotile masinii erau cit se poate de ok. O bascula indoita inseamna ca ai lovit cea puternic.
Si mai sint cauze. rulmentul de la amortizor poate sa mai faca asa. Ma rog, la prinderea in partea de sus a amortizorului. Ca are acolo ceva chestii cu denumiri misto.

Avatar utilizator
naruto
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 14, 2015 4:17 pm

Mesaj de naruto » Lun Oct 26, 2015 5:23 pm

Ms jules de raspuns. O sa verific ce ai zis

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori