Defecte posibile COLT - rezolvare

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Scrie răspuns
Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Mai 17, 2016 10:18 am

Cred ca ai nevoie si de luneta.

Avatar utilizator
stefanpomarac
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 02, 2014 12:38 am

Mesaj de stefanpomarac » Mie Iun 08, 2016 10:54 pm

Salutare,
M-am trezit cu o murdarie ce seama a ulei/uleios pe covorasul de la sofer si pe plasticul de langa pedala de acceleratie. Nu e foarte mult. Pare a fi pulverizat si nu ca si cum ar fi picurat.
Am verificat lichidul de frana, nu pare a fi sub minim.
Am observat insa ca parca antigelul ar fi ceva mai putin.
Ceva pareri?

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Joi Iun 09, 2016 12:29 pm

Antigelul e dulce la gust

Avatar utilizator
TazMan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 03, 2016 2:08 pm
Contact:

Mesaj de TazMan » Lun Iul 11, 2016 8:15 pm

Display-ul meu palpaie, am fost la mitsubishi cu el si mi-au zis sa il schimb, doar ca atunci cand l-au dat jos si l-au pus la loc mi-a trecut din km in mile.

Pana il schimb, cum fac resetarea la loc in km ? Mai merge asa din cand in cand

Avatar utilizator
Alex94
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Noi 05, 2016 8:40 pm

Mesaj de Alex94 » Dum Noi 13, 2016 1:58 pm

help, montaj curea accesorii
colt 6 2008 cu AC

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Dum Noi 13, 2016 2:26 pm



Alternatorul culiseaza fata/spate si astfel tensioneaza sau slabeste cureaua.

Ce fel de ajutor vrei mai exact?

Avatar utilizator
DenisVeli
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 23, 2016 12:59 am

Mesaj de DenisVeli » Sâm Dec 24, 2016 12:12 am

Salut ! Recent mi-am luat un colt 1.3 b fin 2006 și am citit defectele posibile ...Cineva postase ceva gen fluctuații de curent adică lumina sau orice chestie dat drumul la căldură scade creste intensitatea ...Și în același timp oscilează și turația la relanti de la 900 scade pana la 600 urca și tot așa ...aveți idee ce poate fi?

Avatar utilizator
stefanpomarac
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 02, 2014 12:38 am

Mesaj de stefanpomarac » Mie Ian 18, 2017 9:43 pm

Salut. De vreo luna am becul check engine aprins. Nu m-am stresat prea tare fiind obisnuit sa se mai aprinda din cauza amestecului sarac de pe gpl. I-am facut totusi asta seara o diagnoza. Acelasi cod de eroare ca de obicei P0170. Am cautat mai adanc si am observat impreuna cu mecanicul ca sonda lambda 1 are variatii foarte mari 0,08-0,78 in timp ce sonda lamba 2 are variatii mici 0,68-0,72. In principiu se pare ca ar trebui inlocuita sonda lambda 1? Masina are doar 140k km. Pare totusi cam devreme. Mai aveti alte pareri?

Pe un site de piese auto observ ca sunt mai multe tipuri de sonda lambda. Difera lungimea. Cele 2 sonde lamba , inainte si dupa catalizator, sunt diferite?
Mersi

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Joi Ian 19, 2017 10:43 am

Comportamentul observat indica buna functionare a senzorilor si a catalizatorului.

Care erau valorile pt short term si long term fuel trim?

Scoate senzorul MAP, vezi daca iti mai dai seama ce culoare a fost din fabrica sau e imbacsit...da cu degetul in clapeta de acceleratie, daca se ia mazga/ulei pe deget, curat-o (impreuna cu alt mecanic, nu cel din postul anterior)

Instalatia de GPL nu poate fi reglata pt un amestec mai bogat?

Avatar utilizator
stefanpomarac
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 02, 2014 12:38 am

Mesaj de stefanpomarac » Joi Ian 19, 2017 9:40 pm

Salut Alex. Multumesc pentru raspunsul dat. Nu am retinut valorile pt short/long term fuel trim.
Voi proceda la verificarea clapetei si a senzorului MAP (eu nu am curatat-o si cred ca nici proprietarul dinainte).
Instalatia a fost reglata pe un amestec mai bogat. Din pacate mam zgarcit la cateva sute de lei si am luat o instalatie mai modesta. Se mai deregleaza. In plus, folosind gpl de la diverse benzinarii am constatat ca doar anumiti furnizori au combustibil de calitate. Dupa ceva km pe gpl (26k) am constatat ca la Lukoil gasesc un gpl care sa nu mai aprinda check engine.
Revin cu noutati dupa ce curat clapeta.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 26 vizitatori