Martorii Abs+dsc+frana Mana Se Aprind Cand Virez Maxim .

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
marian.ciulin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Feb 07, 2013 10:01 pm

Mesaj de marian.ciulin » Lun Mai 13, 2013 10:25 pm

Buna seara !

Am intampinat o mica (sper) problema la al meu Colt in drum spre casa in aceasta seara. In prima faza cand asteptam la semafor luminile din bord fluctuau putin. Am plecat de la semafor, totul ok, luminile nu mai fluctuau. Ajung acasa si in manevra de parcare iau dreapta maxim de volan si acum incepe sa se aprinda becurile in bord la ABS, DSC si frana de mana, motorul sa se subtureaza, toata masina incepe sa tremure, display-ul central s-a inchis si restul luminilor fluctuau. Dupa asta indrept volanul si totul a revenit la normal, iau stanga maxim de volan la fel, ies cu masina in cartier sa merg putin sa vad daca simt ceva in mers, dar in mers nimic, ajung din nou sa o parchez si patesc acelasi lucru.
As dori sa stiu daca a mai patit cineva asa ceva inainte sa apuc sa merg cu ea la service, daca e bateria, daca e vreun senzor ceva, ca abia ce am pus Coltu un pic la punct si deja face mofturi vad, si nu prea inteleg lagatura dintre viratul la maxim si aceste figuri pe care le face. In cazul in care are vreo legatura scurta ei istorie din ultimele doua luni cu aceasta problema as putea sa o insir un pic pe aici: am schimbat amortizoarele fata + bieletele antirului ( acum 2 luni ) am facut unghiurile fata acum o saptamana, iar duminica am facut un drum pana la tara, iar saraca a trebuit sa mearga cativa km buni pe un drum numai de piatra, si pe unele locuri mai intinse cu niste cratere imense in sosea pe care nu le putea ocoli, ci doar trece prin ele usurel, in rest doar drumuri prin oras.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Lun Mai 13, 2013 11:45 pm

Salut,
bornele de la baterie sunt ok, nu sunt oxidate?

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Mai 14, 2013 12:32 am

Cum zice Andrei, verifica bornele de la baterie, si impamantarile de pe alternator si motor.

La capatul cursei servodirectia (fiind electrica) iti ia foarte mult curent, daca bateria e zob sau ai oxid pe borne nu-ti ajunge curentul pt toti consumatorii.

Avatar utilizator
marian.ciulin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Feb 07, 2013 10:01 pm

Mesaj de marian.ciulin » Mar Mai 14, 2013 3:30 pm

Rezolvat!

Dupa cum spuneati si voi mai sus, bornele de la baterie erau oxidate, curatate cu un spray cumparat de la autocenter si o carpa, iar problema a disparut.
Multumesc !.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Mai 14, 2013 3:39 pm

Oxidul il neutralizezi cu apa+bicarbonat de sodiu imediat, apoi cureti bornele cu smirghel pana sunt lucioase si aplici vaselina dielectrica ca sa nu mai patesti asta alta data.

Avatar utilizator
marian.ciulin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Feb 07, 2013 10:01 pm

Mesaj de marian.ciulin » Mar Mai 14, 2013 6:09 pm

Uite, eu asa ceva am cumparat la recomandarea celor de la Auto Center - http://www.autoforte.ro/produse-intreti ... nigrin-165. Este un spray pentru contacte electrice. Nu este bun pentru neutralizarea oxidului?

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Mai 14, 2013 6:22 pm

Pai daca s-a curatat e bun, ce sa mai Vad ca e pt mufe, contacti electrici, o sa-l mai folosesti si la altele. Eu ziceam asa, la modul general, se curata excelent cu apa si bicarbonat de sodiu (si e gratis daca gasesti prin bucatarie), dar orice face treaba e bun la urma urmei, nu?

Avatar utilizator
marian.ciulin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Feb 07, 2013 10:01 pm

Mesaj de marian.ciulin » Mar Mai 14, 2013 9:21 pm

Nici o sansa sa am asa ceva prin bucatarie ).A facut treaba spray-ul, s-a curatat bine, dar am sa iti urmez sfatul si sa dau cu smirghel si putina vaselina dupa ca sa nu mai am probleme prea curand. Multumesc de sfaturi !

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 24 vizitatori