O Roata Din Spate Scartaie In Mers Colt 1.3 2006

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
adrian1viper
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 10, 2012 9:41 am

Mesaj de adrian1viper » Mie Mai 22, 2013 10:03 am

Salut,

Una din rotile din spate scartaie in mers. La inceput scartaia doar dupa ce luam o groapa sau un obtsacol de genul capac de canal etc.
Acum se pare ca scartatie in continuu. Din ce aud pare a fi la una din rotile din spate. Stiti cumva ce poate fi?

Merci
Adrian

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Mai 22, 2013 10:09 am

Ai discuri sau tamburi pe spate? Roata aia care pare ca scartaie se incalzeste (incinge) mai tare decat celelalte?

Avatar utilizator
adrian1viper
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 10, 2012 9:41 am

Mesaj de adrian1viper » Mie Mai 22, 2013 10:15 am

Nu am vazut discuri deci presupun ca am tamburi pe spate.
Sincer nu am ideea daca se incalzeste mai mult decat celalate roti pentru ca este nu solicitata mai mult. Merg normal fara sa suprasolicit masina in vreun fel.

Merci
Adrian

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Mai 22, 2013 10:28 am

Banuiala mea era ca o placuta sau un sabot e in contact cu discul sau tamburul. Deci chiar si la un mers normal roata ar scartai si s-ar incinge. Dupa un drum oarecare, pune (cu grija!) mana pe rotile din spate si vezi daca au relativ aceeasi temperatura, sau daca una e mai fierbinte (Atentie sa nu te arzi!).

Pe la spalatorie ai mai trecut in ultima vreme? E asa multa mizerie pe drum incat se baga peste tot, n-ar fi prima data cand intra in tambur sau pe la parti de suspensie.

Daca nu, ma gandesc ca doar din rulment mai poate fi. Ridica masina pe capre si trage de roata, vezi daca are joc. Daca nu, demonteaza roata si desfa tamburul si curata-l.

Avatar utilizator
adrian1viper
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 10, 2012 9:41 am

Mesaj de adrian1viper » Mie Mai 22, 2013 10:32 am

OK, o sa incerc sa fac verificari.

Merci mult pentru ajutor.

Adrian

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mie Mai 22, 2013 10:45 am

Dupa ce mergi mai mult cu masina peste 10km verifica incalzirea sistemului de franare spate, daca una e mult mai calda ca cealalta atunci frana e praoblema , a ramas blocata.

Avatar utilizator
adrian1viper
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 10, 2012 9:41 am

Mesaj de adrian1viper » Mie Mai 22, 2013 10:47 am

OK, imi poti spune te rog cum pot verifica inclazirea sistemului de franare pe spate?

Merci
Adrian

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Mai 22, 2013 10:51 am

Cu mana, dar ai grija, nu pui mana direct pe tambur, mai intai te duci la aia care nu scartaie, tii mana la 1cm de tambru, vezi daca radiaza caldura, daca nu atunci il atingi scurt, vezi daca te frige, daca e safe pui mana o secunda doua sa iti faci idee de temperatura si te duci la aia care scartaie. La fel verifici daca radiaza, daca e safe pui mana scurt, daca nu frige incredibil de tare pui mana o secunda doua si iti dai seama daca e mai fierbinte decat cealalta.

Sau ridici masina pe cric, infranezi rotile fata cu ceva pietre, o capra doua ar fi bune pt extra stabilitate, si invarti de roata aia care scartaie si auzi de unde vine scartaitul.

Avatar utilizator
adrian1viper
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 10, 2012 9:41 am

Mesaj de adrian1viper » Mie Mai 22, 2013 10:56 am

OK merci mult.

Avatar utilizator
gabone
EVO I
Mesaje: 13
Membru din: Mar Apr 29, 2008 2:51 pm

Mesaj de gabone » Joi Mai 23, 2013 9:19 pm

Poate-i bancheta rabatabila. Bancheta aia are niste arcuri la sistemul de prindere in podea. Arcurile alea se mai greseaza din cand in cand ca sa nu scartaie.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori