Probleme Dupa Ploaie

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
jackel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 03, 2012 8:06 am

Mesaj de jackel » Lun Iul 01, 2013 3:23 pm

Am si eu inca o problema cu masina, dupa ploaia de ieri din Bucuresti masina are probleme grave sa spunem.Am trecut pe la Mihai Bravu,Vacaresti si am prins inundatia de la ora 18 pe langa faptul ca mi-a intrat apa in masina si nu am idee pe unde a intrat apa si in motor.Bujiile sunt bine le-am verificat, dar masina se ingatuie de la 1500-3000ture si are momente in care pur si simplu cu pedala calcata da sa moara, dar ramane la relanti si numai accelereaza.Nu am ajuns cu ea la service inca ca incerc sa rezolv totul singur cat se poate, dintre cunostintele mele care s-au mai confruntat cu asta mi-au sugerat sa o las in soare pana se evapora tot din motor asta in cazul in care vreau varianta ieftina ar mai fi si varianta scumpa sa las motorul sa mearga cateva ore(binenteles aceste variante nu necesita vizita la service). Intrebarea mea este urmatoarea: s-a mai confruntat cineva cu problema asta la colt sau la mitsubishi in general? deja incep sa ma exaspereze problemele cu ea pe langa faptu ca am schimbat ambreiajul la 25k "din vina mea" desi acelasi lucru l-am facut mai des cu alte masini si nu au avut nimic, acum vreo 5 luni mi s-a aprins martorul de motor am fost la service sa vad care e problema si indica sonda lambda 1, eu puteam sa jur ca e sonda lambda 2 si ca mi s-a stricat dopul care sa pacaleasca lipsa catalizatorului, sonda merge in parametrii ei numai ca i s-a dus rezistenta electrica sau de temperatura numai tin minte exact si cel de acolo mi-a zis ca nu afecteaza motorul si consumul doar ca imi sta aprins becul pana cumpar alta sonda(aici am de precizat ca nici macar nu era prinsa bine ca m-a si intrebat daca am umblat la ea ca nu era prinsa bine).Dupa povestea asta de acum vreo 2 luni la 2000 de ture se ingatuie usor nu tot timpul de obicei in viteze superioare am trecut cu vederea si problema asta cu gandul ca in maxim 2 sapt ma duc la revizie si o sa intreb despre tot ce tine de masina.

Chiar daca numai are legatura cu problema actuala sincer ma bate gandul sa o dau dauna totala si sa-mi achizitionez altceva daca dupa 2 ani am avut atatea probleme in urmatorii 3 inseamna ca o iau pe camp, nu e vorba de bani ci de faptul ca am investit in masina timp si pasiune, tot ce am schimbat la ea si mi-am modifcat singur am luat-o de la 0 si am invatat pe ea de la jante refacute pana la vopsit interior si modificari:)

Avatar utilizator
avy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 18, 2010 7:38 pm

Mesaj de avy » Lun Iul 01, 2013 3:43 pm

Verifica filtrul de aer sa nu fie cumva ud,daca este lasa-l la uscat. In principiu ar fi trebuit sa se usuce singur pana astazi.

Avatar utilizator
razvante
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 01, 2011 5:14 am

Mesaj de razvante » Lun Iul 01, 2013 3:45 pm

Probleme de genul "datul in nas" sau "ingatuitul" (funny word) am avut-o si eu la precedenta masina. Dupa lungi cautari, ca sa nu schimb jumatate de motor asa cum imi recomandau cei de la reprezentanta, am inceput prin schimbarea valvei de purjare. Si curios lucru am rezolvat. De ce nu schimbi ambele lambda ca sa elimini dubiul ca ar putea fi ele? Spre exemplu la motorul de lancer classic impreuna costa 560 lei pe aftermarket.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Lun Iul 01, 2013 5:03 pm

Cat de mare era apa in care ai intrat cu masina. Daca apa depasea nivelul pragurilor nu cred ca e anormal ca ti-a intrat apa in masina. Ca zone pe unde putea sa intre ar fi: gauri de scurge a apei din praguri, gauri pt traversare cabluri, conducte etc. Daca motorul aspira apa cel mai probabil i se strica ceva mecanic la el pt ca apa nu e compresibilaca aerul. Probabil motorul se gatuie pt ca a luat apa pe la mufe, filtru aer etc.

Avatar utilizator
jackel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 03, 2012 8:06 am

Mesaj de jackel » Lun Iul 01, 2013 5:32 pm

O sa raspund pe rand. Filtrul de aer nu este cel stoc este un filtru pe care il folosesc si masinile de raliuri si cred ca iese din discutie treaba asta, dar binenteles niciodata nu vei stii adevarul daca e bun sau nu pentru conditiile din Bucuresti. Sonda lambda 2 nu cred ca este nevoie sa o schimb ca ea oricum e anulata, dar oricum trebuia sa schimb sonda 1 deci o sa incerc si varianta inlocuirii ambelor sonde. Treaba cu schimbarea valvei de purjare o voi propune de la service daca in 2 zile nu isi revine masina.Treaba cu nivelul apei sincer nu-l stiu exact posibil sa fi depasit pragurile, dar atunci o sa zic "nu se mai fac masini ca pe vremuri" acum ceva timp tot in Bucuresti a fost o inundatie mare si stiu ca a venit sa ma ia de la liceu pentru ca nu se putea pleca altfel totul era inchis mai ales ca mereu in zona Tineretului se infunda tot si atunci apa depasea rotile la yaris si usor usor am fost luat de la liceu am ajuns si acasa si a doua zi masina a mers impecabil si nici nu a intrat pic de apa in masina, oricum dupa cum am spus chiar e ultima mea problema baltoaca din dreapta:))motorul trebuie sa vad ce fac cu el

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Lun Iul 01, 2013 6:42 pm

Nişte virgule pe undeva... Eventual nişte fraze mai coerente...
Textul e greu de parcurs şi ai ideile toate de-a valma.
Dacă apeşi "enter" treci la r?nadul următor, etc...

Am inţeles doar c-ai trecut g?rla şi acum motorul nu mai are putere in sarcină. E posibil să fi ajuns apa la cutia cu siguranţe? ?ncearcă să dai o tura fără capacul de la rezervor. Mai poţi verifica bornele la baterie şi mufele sondelor de temperatură aer şi apă, poate e mai simplă dec?t pare problema ta.

Avatar utilizator
Donkey
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 06, 2007 8:02 am

Mesaj de Donkey » Mar Iul 02, 2013 7:12 am

1. Nene, sunt chiar obositoare postarile tale. Mai schimbă şi tu c?te ceva la ele
2. Mai spune-mi te rog despre filtrul de raliu şi despre cum NU poate intra apă ?n el.
3. ?ncearcă un ecu reset.
4. Evita inundaţiile că nu cred că ai bagă maşini mai cu pretenţii acolo.

Avatar utilizator
jackel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 03, 2012 8:06 am

Mesaj de jackel » Mar Iul 02, 2013 7:46 am

O sa-ti fac un desen sau filmulet daca e nevoie ca sa iti arat cum NU intra apa in el, nu am idee ce te oboseste la postarile mele, dar am sa incerc sa nu mai postez aici sa nu te obosesc prea mult. Si despre virgule si fraze scurte am terminat profilul real nu uman si am invatat ca dintr-o fraza de 3 randuri sa inteleg ideea culmea...

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Iul 02, 2013 8:47 am

Filtrul original trage aer destul de sus, de peste radiatoare si e oarecum protejat de apa/praf in excess. Daca ai un filtru sport, expus in compartimentul motor e posibil sa fi aspirat si niste apa.

Problema cu lipsa de putere ma duce cu gandul la clapeta de acceleratie/senzorul MAF ori apa in mufe ori murdarie.

Sonda 1 daca e defecta iti afecteaza consumul si functionarea motorului, sonda 2 nu.

Apa din interior va fi o problema mare, cheama imediat niste baieiti care spala masina la tine acasa si pune-i sa dea cu aspiratorul cu apa peste tot, altfel o sa se imputa groaznic masina, si nici daca ii rezolvi toate problemele nu mai mergi cu ea.

Daca tatal tau a traversat cu yarisul nu inseamna ca poti si tu, poate el avea mai multa experienta in situatii de genul. In apa trebuie sa mergi incet sa nu urce apa pe capota, preferabil in spatele cuiva care impinge un val de apa, intrii incet cu a 1-a sau maxim a 2-a si mergi incetisor, nu calci ambreiajul si nu te dai pe margine unde e apa cea mai mare de regula, incerci sa stai pe portiunile mai inalte.

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Mar Iul 02, 2013 8:50 am

Hoooo... mai uşor...

Ia incerca sa citeşti ce-ai scris in primul post, ca la clasa intai. Cu pauze pt respiraţie, cu intonaţie şi apoi bea un phar cu apă.

Treaba cu desenul... cu ce profil ai terminat... nu ne interesează. Ai postat p-un forum public şi ar fi normal să-ţi asumi ce şi cum ai scris. Faptul că-ţi atragem atenţia asupra felului ?n care-ţi exprimi ideile nu-i rautate ci doar o "rugaminte" pt viitor să faci in aşa fel să putem inţelege şi noi ce vrei mai exact, că nu-i toata lumea a invaţat "ca dintr-o fraza de 3 randuri sa inteleg ideea culmea..."

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori