Avarie In Parcare :(

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
Katiush
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 05, 2012 8:13 pm

Mesaj de Katiush » Mie Iul 03, 2013 6:25 pm

Noh, it was bound to happen...

Astazi cand sa plec din locul de parcare, eram cu gandul aiurea la altele, am luat virajul prea din scurt si am atins usor aripa stanga spate de stalpul despartitor. Aripa e putin sifonata, nu foarte vizibil si nu ma deranjeaza, insa vopseaua e harjaita si am ramas si cu o frumusete de urma de vopsea galbena de pe stalp.
Aveti idee daca am cum sa scot galbenul asta singura sau unde pot sa merg sa il faca sa dispara? Nu vreau s-o las asa, arata si inestetic si nici nu cred ca e ok sa ramana cu zgarieturile, pe alocuri sunt un pic mai adanci.

Avatar utilizator
tyty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 02, 2009 1:47 am

Mesaj de tyty » Mie Iul 03, 2013 9:05 pm

incearca cu benzina pe o carpa

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Joi Iul 04, 2013 9:01 am

Incearca un polish sigur o sa se ia vopseaua galbena si posibil sa atenuezi foarte mult si zgarieturile.

Avatar utilizator
Katiush
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 05, 2012 8:13 pm

Mesaj de Katiush » Joi Iul 04, 2013 10:47 am

QUOTE (Flipper @ Jul 4 2013, 09:01 AM) Incearca un polish sigur o sa se ia vopseaua galbena si posibil sa atenuezi foarte mult si zgarieturile.

La un polish ma gandeam si eu, dar am inteles ca e foarte important unde o duci, sa stie cei de acolo cum sa-l faca, mai ales ca m-as baga la unul pentru toata masina daca tot fac asta.
ati incercat vreodata? is it as good as they say?

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Joi Iul 04, 2013 12:39 pm

Eu am facut mai de mult la un logan dar nu mi-a placut cum a iesit. Zgarietuile superficiale au disparut, cele ceva mai adanci s-au atenuat mult dar cand masina era curata si in soare si razele cadeau cat de cat perpendicular se observau niste reflexii circulare. Acest fenomen era vizibil mai ales dimineata si seara cand soarele batea din unghi.

Zonele din plastic negre(ne vopsite) trebuie acoperite altfel se pateaza de alb de la pasta.

Avatar utilizator
mikael
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 04, 2010 12:48 pm

Mesaj de mikael » Joi Iul 04, 2013 1:40 pm

Incearca la Expertdesign.
Nu vreau sa fac reclama.

Avatar utilizator
al_eugen
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 19, 2009 6:34 pm

Mesaj de al_eugen » Joi Iul 04, 2013 8:10 pm

zic si eu:

polish e relativ scump si complicat.

exista in comert, inclusiv la carfur, niste tuburi gen 'pasta de dinti' pe care scrie ceva de genul 'gomme rayures/efface rayures'.
Inauntru e o pasta alba mai fina decat CIF-ul de bucatarie care curata binishor vopseaua adaugata peste vopseaua ta. Se aplica cu dischete de demachiaj, se clateste cu apa din belsug dupa.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Vin Iul 05, 2013 12:00 pm

Si eu am avut de-a lungul timpului cateva pete de vopsea. O carpa cu benzina si-a facut nemaipomenit treaba.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori