Montare camera mers cu spatele - Lancer 2008 instyle

How to?
Avatar utilizator
sobolanu'
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 07, 2007 4:51 pm

Mesaj de sobolanu' » Vin Oct 21, 2011 1:12 pm

Ce-a pe care ti-ai motat-o si tu. De fapt tu mi-ai facut "pofta" . Functioneaza foarte bine.

Avatar utilizator
car
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 28, 2015 5:26 pm

Mesaj de car » Sâm Apr 11, 2015 9:30 am

intrebare (poate prosteasca) : sistemul TV trebuie sa fie PAL, pt a functiona ?

Avatar utilizator
myk007
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 26, 2011 7:33 pm

Mesaj de myk007 » Mie Apr 15, 2015 8:53 am

QUOTE (car @ Apr 11 2015, 09:30 AM) intrebare (poate prosteasca) : sistemul TV trebuie sa fie PAL, pt a functiona ?


Exista un emitator (camera video) si un receptor (dispozitivul de afisare). Daca ambele au in comun unul din sistemele de semnal video (fie PAL fie NTSC) atunci imaginea emisa de camera video va fi afisata pe ecran.
Deobicei, dispozitivele de afisare a imaginii "cunosc" ambele tipuri de semnal video/TV : si PAL si NTSC iar camerele de marsarier emit unul din aceste tipuri de semnal.

Nu cred sa mai existe in functiune in vremurile noastre vreun receptor care sa nu recunoasca ambele tipuri de semnal video.

Avatar utilizator
daniel.doboseru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 11, 2014 11:58 am

Mesaj de daniel.doboseru » Dum Sep 13, 2015 8:22 pm

Tocmai mi-am facut si eu timp si am instalat camera pentru marsarier. N-o sa descriu din nou procesul, fiindca a facut-o cix deja, insa as avea cateva observatii:

1. Daca nu doriti sa va complicati cu datul gaurilor, ca sa aduceti firele de la camera in interiorul portbagajului, puteti folosi niste fante de aerisire care se afla pe peretele lateral al acestuia:

Folosirea lor o sa va usureze mult munca. Pur si simplu dati drumul firelor (video+alimentare) in jos prin fante, apoi pe sub masina, o sa le gasiti chiar langa aripa. De-acolo le luati, si ghidandu-va dupa celelalte fire, le duceti pana la lampa numarului de inmatriculare (unde este camera).

2. Daca aveti si senzori de parcare, pentru alimentarea camerei folositi legaturile acestora. Observati in imaginea de mai sus, ca din cutia senzorilor, pleaca in partea de jos, un fir dublu rosu-negru. Urmariti unde se conecteaza acestea, si acolo adaugati si alimentarea camerei. Ca si la senzori, firul negru e masa, firul rosu e sarcina. Avantajul e ca masa va fi conectata la cea a masinii (nu legata de un surub sau altceva de prin portbagaj), iar pentru sarcina nu trebuie sa mai dezizolati inca intr-un loc firul becului de marsarier. Eu am dat jos banda izolatoare, am legat si firele camerei, apoi am izolat inapoi, si gata.

3. Cautati o camera fara liniile de ghidaj. A mea a venit cu linii, si acum am doua seturi pe display. Sper sa le pot dezactiva pe cele de la MMCS, si sa raman doar cu cele ale camerei.

4. Folositi diverse obiecte in pozitii diferite pentru a calibra camera, si a-i invata limitele. Unghiul de vizualizare larg, distorsioneaza un pic realitatea, si va puteti trezi cu un poc! venit din spate (mai ales din laterale), in timp ce pe camera nu apare nimic.

Scrie răspuns

Înapoi la “Tutoriale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori