Confectionare Inele Angel-eyes

How to?
Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Mar Apr 20, 2010 11:02 am

Pentru a impiedica 100% umezirea farului dupa efectuarea operatiunii si pentru a elimina munca necesara indepartarii siliconului original + excesul de silicon nou aplicat, desfacerea farului se face prin.... coacere. Se incalzeste cuptorul la 120 de grade si se baga farul la "copt" pentru 10 minute. Dupa trecerea celor 10 minute, scoateti farul si trageti usor de sticla. Veti vedea ca siliconul de fabrica va ramine pe corpul farului. Dupa ce terminati ce aveti de facut, puneti sticla pe corpul farului si bagati iar la copt 10 minute (evident, in cuptorul preincalzit la 120 de grade).
Ce am scris aici nu sunt snoave sau povesti auzite de la altii, este experienta proprie cu 2 faruri de Subaru Legacy.

Avatar utilizator
zimbet
EVO I
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iun 16, 2008 1:02 pm

Mesaj de zimbet » Mar Apr 20, 2010 11:36 am

asta de pe eBay are free shipping 100mm & 140mm...

eu unul n-o sa-mi pun... a facut treaba buna cix, dar eu nu sunt adeptul de a fura ideile altor modele de masini... :"> shark-ul meu...

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Mar Apr 20, 2010 11:44 am

si ce faci daca se arde un smd? nu prea am incredere. eu am avut cateva luni pozitie cu smd si m-am trezit cu doua smd-uri arse. cred ca mai ok sunt cele ale lui cix, desi cred ca arata foarte bine si astea

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mar Apr 20, 2010 12:53 pm

Deja am comandat inelele cu smd. Eu am incredere in ele si cica au durata de viata mai mare decat ledurile normale.
Pentru desfacutul farului uite si un tutorial video.. Bine, nu e chiar asa usor cum il fac ei sa para insa nu e un capat de tara. La Lancer o problema e ca farul nu incape in cuptor cu totul si nu il poti incalzi uniform.

Avatar utilizator
Vladutz`
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 10, 2009 8:30 pm

Mesaj de Vladutz` » Sâm Noi 06, 2010 9:41 pm

salut din nou:) mai am cateva intrebari despre faruri cix...daca poti sa mi dai idul de mess pls:)

l am gasit la profil la tine:)

Avatar utilizator
mikael
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 04, 2010 12:48 pm

Mesaj de mikael » Dum Noi 14, 2010 7:23 pm

Sal


Daca nu ai cuptor care sa-ti indice temperatura?........................................cum procedezi?farul,nu se inconvoaie de la caldura?

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Dum Noi 14, 2010 8:45 pm

Pai nu trebuie neaparat. Cuptorul este suficient sa il incalzesti cu focul undeva la jumatate, nu cel mai puternic. Ai grija ca farul sa nu intre in contact direct cu vre-o parte metalica a cuptorului. Eu intre far si grilaj am pus doua bucati de lemn.
Oricum, farul nu ia direct temperatura cuptorului. Chiar daca temperatura e un pic mai mare in cuptor, farul se va incalzi un pic mai repede. Ideea e sa se incalzeasca pana la punctul in care abia sa mai poti tine mana pe el.
Despre desfacutul farului am mai scris cate ceva si AICI.

Avatar utilizator
mikael
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 04, 2010 12:48 pm

Mesaj de mikael » Lun Noi 15, 2010 9:49 am

Am inteles. Multumesc

Scrie răspuns

Înapoi la “Tutoriale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori