**request** Demontare Difuzor Front Lancer 2008

How to?
Avatar utilizator
conchistadorul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 05, 2009 11:00 am

Mesaj de conchistadorul » Vin Dec 04, 2009 2:39 pm

In caz ca cineva stie sau a vazut pe undeva un tutorial cum se demonteaza difuzorul de la lancer va rog sa ma ajute si pe mine...


OFFTOPIC: as dori sa stiu parerea voastra legata de inlocuirea difuzoarelor....merita???o sa observe ceva diferenta majora? precizez ca varianta de echipare este inform, si sistemul de sunet este cel mai stock posibil, cu 4 dif de 16.5. Se merita sa-mi pun pe fata ceva sistem cu tweeter+woofer de 16.5? Am vazut ceva de la magnat sau in phase la preturi acceptabile.
Multumesc

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Vin Dec 04, 2009 2:54 pm

Categoric ca merita sa schimbi difuzoarele cu unele performante si merita sa pui si un subwofer cu un amplificator serios + cablajele aferente. Diferentele fata de sistemul audio stock vor fi de notat....pana si fata de sistemul stock de pe varianta Instyle se vad diferentele daca se inlocuiesc difuzoarele cu unele performante (pe Instyle sunt ele Rockford, dar sunt din gama de jos a producatorului).

Cat despre cum se dau jos difuzoarele, trebuie sa dai jos fetele de usi (au 3 suruburi fiecare fata...dupa care tragi cu grija si cu putere in acelasi timp de fata de usa incapand din partea de jos) dupa caer scoti cuplele de la comenzile geamurilor si oglinzilor (usa stanga fata), desfaci cele 2 cabluri de la inchizatoare sau dai jos inchizatoarea cu totul (are 2 suruburi). Difuzoarele nu sunt prinse in suruburi (din cate am vazut eu) si se desfac prin rasucire. Difuzoarele pe care vrei sa le pui, posibil sa se prinda cu autofiletante si posibil sa ai nevoie de adaptoare / distantiere pentru a le monta (asta ca sa nu tai putin din usa).

Bafta!

Avatar utilizator
conchistadorul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 05, 2009 11:00 am

Mesaj de conchistadorul » Vin Dec 04, 2009 4:15 pm

QUOTE (moro @ Dec 4 2009, 02:54 PM) Difuzoarele pe care vrei sa le pui, posibil sa se prinda cu autofiletante si posibil sa ai nevoie de adaptoare / distantiere pentru a le monta (asta ca sa nu tai putin din usa).

Bafta!

Deja ma depaseste.....cum adica autofiletante???? nu se prind in suruburi ca o boxa normala?

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Vin Dec 04, 2009 4:42 pm

Autofiletante / autoforante sunt suruburi pentru fixarea carora nu trebuie sa dai gaura in prealabil; au varful in forma de cutit de spiral si gauresc si se infileteaza in acelasi timp si ai nevoie de o bormasina cu turatie variabila cu bit (varf) in forma de cruce pentru a prinde autofiletantele.

Avatar utilizator
alexutzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 18, 2008 12:25 am

Mesaj de alexutzu » Sâm Dec 05, 2009 12:08 am

Mai simplu....

SE MERITA SCHIMBATE !!!

Dar nu se merita sa te apuci sa iti demontezi tu masina pt ca risti sa strici mult prea multe.

Costul montajului este infim pe langa costul unei fete de usi in caz ca nu o dai jos cum trebuie si se rup clemele sau vreo gaura facuta aiurea.

@ moro: ai uitat cum ne vaicaream amandoi cand ne demonta george masinile.....acum ca ai prins experienta esti batman

QUOTE (conchistadorul @ Dec 4 2009, 04:15 PM) Deja ma depaseste.....cum adica autofiletante???? nu se prind in suruburi ca o boxa normala?

Boxele de la Lancer nu sunt prinse in suruburi ... ca sa le dai jos trebuie sa le rotesti !

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Sâm Dec 05, 2009 5:27 pm

Batman....Batman....

Exact, difuzoarele stoc se dau jos prin simpla rasucire. In schimb difuzoarele ce vor fi puse in locul celor stock, este posibil, sa se prinda cu autofiletante.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Sâm Dec 05, 2009 10:00 pm

alexutzu, nu se intampla nimic daca demontezi fata de la usa jos. Chiar si clemele care e posibil sa se rupa sunt detasabile si universale; se gasesc la orice piese auto, fie el si de dacie. E cred ca din moment ce conchistadorul a pus aceasta intrebare are idee de ceea ce inseamna schimbarea unor difuzoare. Eventual cineva care le-a schimbat, poate ne zice ce surprize pot aparea.

Avatar utilizator
alexutzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 18, 2008 12:25 am

Mesaj de alexutzu » Sâm Dec 05, 2009 10:59 pm

Singura surpriza care va aparea este sistemul de prindere al noilor boxe, asa cum am spus cele de pe lancer au un sistem de prindere prin rotire.
Banuiesc ca va fi nevoie, asa cum a zis si moro de niste distantiere/adaptoare.

Bafta !

Avatar utilizator
conchistadorul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 05, 2009 11:00 am

Mesaj de conchistadorul » Dum Dec 06, 2009 3:43 pm

CIX a spus cam totul complet, am terminat poli, deci nu sunt chiar asa pe langa.....intrebarea mea era daca schimb cu ceva ieftin, ieftin in sensul sa-mi iau un sistem de 60 W sa zicem, woofer de 16.5+ tweeter + crossover+o izolare ceva gen dynamat, daca o sa fie rezultate spectaculoase. Pun intrebarea asta cu speranta ca cineva de pe acest forum a facut miscarea pe care vreau sa o fac eu, si vrea sa stiu daca se merita investitia....ajunge undeva pe la 5-6 mil. deci intrebarea este o sa se mai bine pe noile boxe???presupun ca o sa fie fidelitate mai mare din moment ce apar si tweetere, dar mai puternit poate sa bage HU, sau e limitat si el la 15W?

@alexutzu din moment ce moro mi-a explicat ca difuzoarele se rasucesc-o chestie care mie mi se pare complicata, am presupus ca "autofiletantele" constituie ceva kit de instare audio, in care se pun boxele si se rasucesc inapoi in usa-ca sa fie la fel de complicat, nu niste suruburi simple care fac baura singure;)

MS.

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Dum Dec 06, 2009 7:51 pm

Daca tot vrei sa schimbi difuzoarele, parerea mea este ca fara un amplificator si niste difuzoare cat de cat bune nu faci mare lucru. Nu stiu ce difuzoare vrei sa pui tu, dar in 5-6 mil cu tot cu izolatie fonica nu cred ca faci mare lucru (app...izolezi doar in jurul difuzoarelor sau cum ai de gand sa faci?...caci, pentru a avea rezultate bune, trebuie sa izolezi toata usa...).

Fidelitatea la un sistem audio nu este data de tweetere, ci de difuzoare...asa ca, daca vrei sa faci o investitie care merita, cauta niste difuzoare cat de cat bune si adauga si un amplificator (o sa vezi ca fara amplif nu faci mare lucru). Important este ca difuzoarele sa permita putere mai mare, pentru ca, cine stie, pe viitor vrei sa mai faci si alte modificari la sistemul audio.

Eu ti-as recomanda sa mergi pe ceva de la DLS, din gama de mijloc, DLS Reference MS5A sau MS6A, care sunt difuzoare de 16,5cm (100W-120W) ce iti coboara suficient de mult in frecventa, astfel incat este posibil (depinde de gustul tau) sa nu mai ai nevoie de subwoofer; sau poti sa mergi pe vaianta ma ieftna de DLS Reference R5A, RS5A, R6A, RS6A, tot pe 16,5 cm (50W-80W). Dar( si aici ma repet) fara amplificator nu cred ca faci mare lucru.

Scrie răspuns

Înapoi la “Tutoriale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori