Reglare Faruri

How to?
Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Apr 05, 2011 9:27 am

Un tutorial foarte precis si util mai ales celor care primesc flash-uri.
Fişiere ataşate

[Extensia pdf a fost dezactivată şi nu mai poate fi afişată.]


Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mie Apr 13, 2011 8:44 pm

In urma cu aproximativ 2 luni am schimbat farul de pe dreapta fata, iar dupa montaj au reglat farul pe inaltime din potentiometrul incercuit in poza. Eu stiu ca farul se regleaza din surubul de deasupra mufei. Cand sunt in fata masinii si ma uit la faruri mi se pare ca farul nou are lumina oleaca mai palida pe faza scurta fata de farul care nu a fost inlocuit dar din masina lumineaza amandou lafel de puternic si bat la aceeasi inaltime. Acum intrebarile si ii rog frumos pe cunoscatori sa ma lamureasca.

Acel potentiometru sa ii zic asa chiar este pentru reglajul farului pe inaltime?
Nu cumva este pt a regla intensitatea luminoasa a becului sau ceva de genu?
Daca nu este pt nici una din astea 2 variante atunci pt ce este acel potentiometru portocaliu incercuit curosu?

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Joi Apr 14, 2011 8:36 am

Potentiometrul este un ca un rezistor variabil. Esti sigur ca asta face piesa incercuita? Mie el mi-ar parea ca regleaza farul. Eu am 3 suruburi, pt sus jos, stanga dreapta si habar n-am ce face al treilea, poate muta lentila in fata si inapoi... La tine ce fac cele 3 gauri negre de in piesa incercuita?

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Joi Apr 14, 2011 2:31 pm

Striu ce este un potentiometru dar asa ziceau mecanicii din service la acea piesa incercuita si cica de acolo se regreaza.
Cadn era masina noua eu am mai ridicat o idee farurile si am facuto de la surubul de 10 de deasupra mufei la ambele faruri(asa am citit pe forum) si intradevar daca rotesti de acel surub farurile se ridica/coboara.
Rog pe un cunoscator sa ii zica exact ce regleaza piesa incercuita in poza.

Avatar utilizator
Maximusdm
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 31, 2009 1:39 pm

Mesaj de Maximusdm » Mar Apr 26, 2011 1:02 pm

Salut!

Si eu am reglat farurile de cateva ori. Eu le-am reglat doar in piesa incercuita de tine pt ca asa am citit din manualul de service pus de baieti pe forum.
Piesa hexagonala de plastic alb nu face decat reglare sus jos. Pe mine ma interesa si ceva stanga dreapta dar nu am gasit.
Ma refer la far standard, fara xenon.

Scrie răspuns

Înapoi la “Tutoriale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori