Renault 21 Txi

Ai o masina care nu e Mitsubishi? Vrem sa o vedem!
Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Vin Apr 17, 2009 1:14 pm

Masina e o chestie destul de rara (cu greu poti gasi piese la magazinele de specialitate) pescuita de prin Elvetia, de la un garaj care o pregatea de casare. Tinind cont de faptul ca e din '90, masina e destul de smechera pentru vremea respectiva, normala pentru zilele noastre . 1998 cmc, 12 supape, 99 kW, 175 Nm, 9.2 s 0-100, 4 discuri, ABS, pompa de frina electrica, cu acumulare de presiune, geamuri electrice, trapa electrica, volan momo imbracat in piele, CB, radiocasetofon cu comanda pe levierul stergatoarelor, scaune profilate.
Dupa cum ziceam, am pescuit masina din garajul unui dealer, gata de casare, drept pentru care a necesitat ceva reparatii. In primul rind a trebuit sa-si schimb rulmentii de pe axul volanului, cei vechi fiind sparti, volanul comportindu-se precum o mansa de avion. Pe urma a trebuit sa-i schimb toate furtunele de la motor, masina avind o hiba pe partea de racire, in sensul ca daca se bloca termostatul, o facea numai pe inchis, fierbind foarte repede motorul si bagind presiune in instalatia de racire. Tot din aceasta cauza era impuscata si garnitura de chiulasa, chiulasa fiind fisurata din vina fostului proprietar care a bagat apa rece-n motorul incins. Bref este ca intr-un final am schimbat motorul cu totul, cu unul identic luat de pe un Safrane (chiulasa costind 10 milioane, motorul costind 12 milioane). Ulterior am schimbat toate amortizoarele + flansele de amortizor pe fata, discurile de frina pe fata.
Masina are articulatiile si AMBREIAJUL originale, de fabrica, in ciuda celor 270 de mii de km. (cca. 100 de mii fiind facuti de mine).



Avatar utilizator
Ady
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 25, 2007 9:31 pm

Mesaj de Ady » Dum Apr 19, 2009 9:28 pm

Felicitarile mele Marty pentru cum ai avut grija de ea ! imi aduc aminte cu cata admiratie ma uitam dupa ele pe strada prin ani 90' . Nu vreau sa starnesc polemici dar parca atunci nu se faceau masinile ca acum din economie. Adevar sau parere personala ?

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Lun Apr 20, 2009 4:04 pm

ce polemici? asta e foarte clar. daca mai facea mercedes cobre dadeau de mult faliment. si bmw usuleti.
Marty frumoasa masina. o pozna cu bordul se poate?

Avatar utilizator
LAV77
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 01, 2007 6:51 pm

Mesaj de LAV77 » Mar Apr 21, 2009 8:27 am

Foarte frumoasa. Sa te bucuri de ea inca multi ani.
Nu stiu daca "nu se faceau masini ca si acum" dar in orice generatie si la orice producatori sunt modele de masini care ies foarte clar deasupra celorlalte.

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Dum Apr 26, 2009 4:35 pm

Sa te tina tot pe atat !

Avatar utilizator
spatciuk
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 18, 2008 7:29 pm

Mesaj de spatciuk » Dum Apr 26, 2009 5:51 pm

sa o stapanesti sanatos si mult.
am avut si eu la un moment dat o "pata" - Renault 25 Baccara...

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Dum Apr 26, 2009 9:44 pm

l-am avut pe 25 baccara.
3.0, V6 benzina. avea fotolii nu scaune. belea masina. inca imi pare rau de ea.

Scrie răspuns

Înapoi la “Masina Mea, alta decat Mitsubishi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori