2009 Gwm Hover Cuv , 2.4 , White

Ai o masina care nu e Mitsubishi? Vrem sa o vedem!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
cassilo
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Aug 19, 2011 9:48 pm

Mesaj de cassilo » Vin Sep 02, 2011 8:58 pm

QUOTE (diadi @ Nov 26 2010, 12:38 PM) Au aparut primele "probleme"...

Nu prea imi placea cum mergea masina dupa revizie...
Pana la urma am schimbat bujiile - am pus NGK IX Iridium BKR5EIX-11 la 70 ron bucata!
Japoneze - cele mai bune care se gasesc la noi, garantate la 90.000km si la regim mare de temperatura (asa am gasit pe net), asta ca merg mai mult pe GPL, suporta si N02
Surpriza - la montaj am constatat ca fisa de la cilindrul 1 era arsa - unde vine prinderea intre cablul fisei si "urechea" metalica care intra in capul bujiei.
Ma mir ca a mai mers cat de cat - imi tremura putin la relanti si uneori dadea in nas la accelerari mai bruste.
Probabil si de aici consumul ceva mai mare pe GPL, pe care l-am sesizat dupa schimbarea bujiilor la revizie.
Cred ca atunci s-a smuls (intrerupt) fisa respectiva.
Am avut noroc ca am gasit singurul set de fise originale in service la Bacau.
Imediat dupa scimbarea fiselor s-a simtit clar diferenta la mersul motorului - mult mai lin si silentios!

Ulterior am fost sa-mi regleze iar setarile la GPL.
Sa vad acum la cat se va duce consumul.
Salut din nou. Am pus si eu aceste bujii pe fiara Chinei si parca este alt motor si alta vlaga . Am pus diagnoza pe ea si este exact in parametrii fabricantului.Merita banii
Fişiere ataşate
100_2626.JPG
100_2626.JPG (1.54 MiB) Vizualizat de 6278 ori

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Lun Sep 12, 2011 2:18 pm

Posturile referitoare la masina lui cassilo au fost mutate aici.

Avatar utilizator
diadi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 12, 2010 1:21 pm

Mesaj de diadi » Vin Sep 16, 2011 9:22 am

Abia am revenit din concediu si inca nu am rezolvat nimic cu reparatia.
Acum ma tot stresez cu cei de la asigurare - la inceput, totul ok... se rezolva!
Dar, ca se muta sediul central..., ca isi schimba programele informatice..., ca dosarul trebuie sa ajunga pe nustiu unde Suceva... Iasi, apoi la Bucuresti si mai nou ca sa fie masina gata, sa-i faca poze si apoi sa dea banii....
Intelegerea initiala a fost sa plateasca si apoi sa fac masina, deoarece dealerul e in proces cu societatea de asigurari pentru neplata!!!
Asa ca isi confirma renumele de cea mai proasta societate de asigurari - EUROINS !!! - fugiti de ei cat puteti
Imi pare rau ca nu am facut imediat pe CASCO - dar asa te inveti minte!
Saptamana trecuta a ramas sa faca demersurile pt. plata - daca nu, ii dau dumul pe casco - si devizul va avea cu totul alta valoare decat la ei si apoi sa se judece intre societati!
Sper ca saptamana asta sa am raspunsul - mai ales ca trebuie sa merg si la revizie, am depasit 30.000km.
In rest totul este Ok!

Pentru cei interesati am incarcat catalog, manual service si alte informatii:

Hover_Ctalog.rar - 58.16 MB

Iata link-ul de download:
http://fastupload.ro/f5588143aabbd34d88 ... 0b882.html

Link-ul expira la data de: 26-09-2011

Avatar utilizator
diadi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 12, 2010 1:21 pm

Mesaj de diadi » Joi Sep 22, 2011 8:34 am

In sfarsit dupa 2 luni am reusit sa-mi retrag dosarul de dauna de la EUROINS si sa-l bag pe CASCO.
Prost am fost ca nu am facut de la inceput constatarea pe CASCO.
Sa fie invatatura de minte (cu toate ca sper sa nu mai fie cazul ) - NU merita sa te strezezi sa sa pierzi timpul cu toti nesimtitii!!
Nu m-a primit nici un service serios - Nici o reprezentanta si nici altele (Bacau, Focsani, Ploiesti, Harghita...) sa fac dauna pe RCA de la EUROINS!!!
Nu stiu cum de mai primesc acreditari / avize de functionare firme ca EUROINS si CARPATICA!
Peste tot unde am intrebat, nu vor sa auda de teparii astia!
Acum astept ca service-ul sa aduca piesele si sa-mi faca programarea.
Mult a fost....

Avatar utilizator
rhorja
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 01, 2011 2:06 pm

Mesaj de rhorja » Mar Oct 11, 2011 11:27 pm

salut Diadi,
am rugamintea sa mai postezi o data catalogul pentru descarcare de pe fastupload
multumesc.

Avatar utilizator
diadi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 12, 2010 1:21 pm

Mesaj de diadi » Mie Oct 19, 2011 8:46 am

Hover_Ctalog.rar - 58.16 MB

Iata link-ul de download:
http://fastupload.ro/4ae1bbc4b4f66b9156 ... c2f81.html

Link-ul expira la data de: 29-10-2011


Luni am bagat masina in lucru - joi au spus ca ar trebui sa fie gata.
Am 31.000 km si totul e Ok - dupa reparatie merg la dealer pentru revizie.

Avatar utilizator
diadi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 12, 2010 1:21 pm

Mesaj de diadi » Sâm Oct 22, 2011 5:47 pm

In sfarsit vineri am scos masina din service - reparatia a durat 4 zile.
A mers f. repede si masina a iesit Ok.
Saptamana viitoare trag o fuga la dealer pentru revizia de 30.000km - cu dauna asta, am depasit aproape 2.000, dar au zis ca nu-s probleme.
Am ulei full sintetic, asa ca pot depasi putin de 10.000km de la schimb.
In rest merge bine si sper sa rezolv repede cu schimbatul senzorilor si a lampii ceata fisurate de pe spate (dauna din primavara).
Fişiere ataşate
SNC00516.jpg
SNC00516.jpg (1.31 MiB) Vizualizat de 6258 ori
SNC00515.jpg
SNC00515.jpg (1.28 MiB) Vizualizat de 6262 ori

Avatar utilizator
diadi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 12, 2010 1:21 pm

Mesaj de diadi » Sâm Oct 29, 2011 8:12 pm

Zilele trecute am ajuns si la dealer pentru revizie si rezolvat dauna cu bara spate.
S-au efectuat urmatoarele pentru revizie:
- Inlocuit ulei - Liqui Moly 5W-40 FullSynt. + filtru,
- Inlocuit filtru aer
- Schimbat placute frana pe fata - in mod normal cred ca ar mai fi mers cel putin 10.000, max 20.000, dar unul din pistonase la o roata nu a lucrat bine si a uzat placuta mai tare pe partea cu senzorul si aproape ajunsese la limita - celelalte 3 erau Ok, iar cele de pe spate mai mult de jumatate.
- Inlocuit bielete ati-ruliu si 2 bucse la bara stabilizatoare pe spate.
- Completat 200g de Freon (cred ca pierde in timp)
Alte probleme identificate:
- Usor joc la caseta de directie (problema cu care nu s-au mai confruntat??? ( oi' fi unicat?)
- Un usor tremurat la plecarea de pe loc la condus mult (oras) in trafic aglomerat, de la ambreiaj - semnalata si la revizia trecuta. Aici s-a incercat o "abureala" - ca ambreiajul nu intra pe garantia etc, pana la urma , ambele au fost aprobate de importator pentru inlocuit pe garantie.
Kit-ul de ambreiaj deja sosise, dar a ramas sa fac lucrarea cand soseste si caseta de directie.
S-au mai imlocuit pe garantie incuietorile usilor din stanga - trebuiau trantite mai bine; s-a remediat problema cu grila cromata de pe spate si s-a inlocuit grila fata.
Urmeaza sa inlocuiasca siglele si farurile (matuite), care nu au mai fost acum pe stoc si a ramas pt. lucrarea urmatoare.
La dauna spate: s-a vopsit bara, inlocuit senzorii de parcare si lampile ceata din bara.
Cost total revizie, putin peste 1.000 lei - fara ulei, acesta fiind adus de mine.

S-au montat si gumele de iarna - pentru legalitate.
Ultimile drumuri in exterior am facut iar consumul, cu gumele de iarna, pe GPL - 14.5%, in conditii de mers "normal" (adica mai sportiv).
Acum, ca se mai schimba conditiile meteo, sper sa reusesc si un test de consum normal - sunt curios daca mai reusesc un 9%.
Fişiere ataşate
SNC00527.jpg
SNC00527.jpg (760.27 KiB) Vizualizat de 6259 ori
SNC00525.jpg
SNC00525.jpg (1.35 MiB) Vizualizat de 6250 ori
SNC00524.jpg
SNC00524.jpg (948.92 KiB) Vizualizat de 6252 ori
SNC00521___Copy.jpg
SNC00521___Copy.jpg (712.27 KiB) Vizualizat de 6251 ori
SNC00519___Copy.jpg
SNC00519___Copy.jpg (705.68 KiB) Vizualizat de 6263 ori

Avatar utilizator
alc2
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 16, 2010 10:15 pm

Mesaj de alc2 » Dum Oct 30, 2011 8:49 am

Sa stapanesti sanatos masinuta.
Uleiul l-ai luat tu sau service-ul lucreaza cu Liqui Moly by default ?
Parca luftul din partea stanga ( ornamentul cromat al chederului geam fata stg ) e un pic "altfel" fata de drepata , sau asa pare in poze ?

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Dum Oct 30, 2011 9:08 am

Faruri matuite dupa 2 ani? In 30.000 km? E clar ....

Scrie răspuns

Înapoi la “Masina Mea, alta decat Mitsubishi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori