Nissan Murano, 3.5, V6

Ai o masina care nu e Mitsubishi? Vrem sa o vedem!
Avatar utilizator
mircanu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iul 12, 2011 9:20 pm

Mesaj de mircanu » Vin Sep 16, 2011 9:41 pm

merci diadi!
la fel iti doresc si eu. ma bucur ca va place masina.

Avatar utilizator
rue
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 20, 2009 6:48 pm

Mesaj de rue » Sâm Sep 17, 2011 9:53 am

Salut,
Foarte faina masina. Oare nu gaseai in banii aia chiar un Infinity FX35 poate doar putin mai vechi daca tot ai luat sh?
Acum 2 ani am admirat un murano si cand am intrat pe net in Germania pe mobile era de la 11 000 euro cel mai mic pret si probabil mai folosit.
Acum un an si ceva am mers cu Fx35 full si consumul era cam cum l -ai relatat. La drum papa regulat 10.5 mediu. Altfel avea pe la 14 consumul mediu.
Cand am fost in UAE (2004) era cam 80 bani romanesti litrul de benzina (8000 lei). Acum cat mai este?
Abu Dhabi sau Dubai?

Avatar utilizator
mircanu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iul 12, 2011 9:20 pm

Mesaj de mircanu » Sâm Sep 17, 2011 10:32 am

salut.
M-am uitat la Infinity FX 35, ptr ca are showroom comun cu Nissan.
Eu am vrut sa iau masina noua. Am luat insa un SH de cateva luni sa nu mai astept sa vina masina noua si am facut si putina economie. Nu as fi luat insa ceva din 2010 sau mai vechi. limita de km era si ea de maxim 10.000, in cazul unui sh.


Infinity FX 35 e o masina f frumoasa insa e o fita. se adreseaza celor care vor un suv cool, care fuge ca o masina sport. ia suta in 6.5 sec.
Spatiul in interior nu este mai mare decat la o masina sedan, mai ales pe locurile din spate.
portabagajul e si el mic din cauza formei sport, spatele se termina brusc.
In plus, costa cu 10.000 de euro mai mult decat Murano. are acelasi motor, setat sa aiba 300cp si consecinta este un consum mult mai mare decat Murano. E adevarat ca vine cu jdemii de dotari, insa erau dotari de care eu nu aveam nevoie. Eu am vrut masina de familie, cu mult spatiu. Murano iese mai bine la capitolele astea.

benzina e acum putin mai scumpa de cat zici tu insa tot ieftina. Ma costa un plin la Murano in jur de 25 de euro. rezervorul, am citit ca are 82 de litri.

Edit: Murano pe care le-ai vazut pe mobile la 10.000 de euro sunt tepe, daca sunt fabricatie 2010-2011.
Sunt unii care aduc import din SUA si le vand in europa. Asa, masina ajunge in Germania undeva la 25.000-30.000 euro, pretul cu care vand ei. In SUA, 27-28.000 de euro e pretul masinii de noua, deci se scot ei. acolo, masinii second hand ii scade pretul considerabil, mai ales japonezelor.
si in Dubai sunt unii care fac business-ul asta cu masini din SUA. dezavantajul e ca alea din SUA nu sunt facute ptr exploatarea in desert, cum sunt cele importate direct aici. au sistemele de racire si de AC conditionate modificate, ca sa faca fata temperaturilor ridicate din timpul verii. de fapt, cam 5 luni pe an de canicula. si acum sunt 38 de grade in Dubai si mai tine pana in oct caldura.

Avatar utilizator
mircanu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iul 12, 2011 9:20 pm

Mesaj de mircanu » Sâm Sep 24, 2011 4:55 pm

Folosind masina si mai citind pe net descoper fel de fel de chestii pe care nu stiam ca masina le are sau le face (sau nu).
De ex, nu stiam ca la consola centrala (vezi poza a doua postata) acel cerc se invate si schimba categoriile in meniu. pana acum credeam ca se face doar din acele butoane sus-jos, dreapta-stanga.
Desi are un sistem audio premium, nu are (sau nu am gasit eu) pre-setari ptr sunet. la Lancer aveam niste setari jazz, classic, hip-hop, rock pe care eu le foloseam. La Murano nu exista decat cele normale de bass, inalte etc.


un mic jurnal de bord:
consumul mediu (facut de mine) ar fi undeva la 13%. producatorul da un 12.3%, asa ca sunt destul de aproape. cel mai mic consum a fost de 9.5-10% doar la drum, mers linistit 100-110km/h.
oricum, masina are inca sub 10k km asa ca poate mai scade putin cand se mai rodeaza motorul.

Avatar utilizator
mircanu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iul 12, 2011 9:20 pm

Mesaj de mircanu » Vin Sep 30, 2011 5:06 pm

O poza cu unul dintre simbolurile Dubaiului pe fundal. ma refer desigur la Lancerul din spatele masinii mele. si inca o poza cu consumul inregistrat de computer. Am resetat la 0 cand am alimentat si asta arata inainte sa realimentez. ar venit cam un mixt 12.5%. cred insa ca daca as merge prin traficul nebun din bucuresti s-ar duce la 16-17%.
Fişiere ataşate
untitled.png
untitled.png (217.09 KiB) Vizualizat de 6273 ori
DSC00943.JPG
DSC00943.JPG (560.01 KiB) Vizualizat de 6276 ori

Avatar utilizator
mircanu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iul 12, 2011 9:20 pm

Mesaj de mircanu » Sâm Oct 29, 2011 8:55 pm

Cu ocazia unei vizitei din romania, am facut niste drumuri sa le arat oaspetilor cate ceva din Emirate si am resuit sa ajung si eu la aproape 9.000km cu masina. Ceea ce reprezinta foarte mult ptr mine, caci sunt saptamani cand masina e scoasa din parcare de maxim 3 ori, ptr ca in rest sunt plecat cu munca. fac de obicei maxim 10.000kmpe an.

Revenind, am facut printre altele drumuri din Dubai la Abu Dhabi si pe urma in alta zi la Al Ain, unde joaca si Radoi . insa nu asta a fost motivul, am vizitat cateva muzee, oaze si am fost pe muntele Jebel Hafeet, aflat pe granita cu Omanul.
Soseaua catre varf, 12 km, e un punct de atractie si a fost declarata de edmunds.com una dintre cele mai misto ptr sofat (are 21 de curbe). sincer, aia de la edmunds cred ca sunt batuti cap. pai daca aia e sosea misto ptr sofat, transfagaraseanul nostru e opera de arta/circuit de formula unu.

In fine, impresii despre masina:
-super lina la drum, zgomot f mic. motorul nu simte deloc viteze de 130-140km/h, e o placere.
-desi nu ma doare spatele, nu gasesc scaunele cele mai confortabile. trebuia sa le faca mai profilate, suporti laterali sa fie mai proeminenti. scaunul e cam tare insa sper sa se mai lase, caci inca masina e noua.
-desi nu reprezinta o problema, consumul pe autostrada a scazut sub 10%, cel mai mic de pana acum a fost undeva la 9.3%.
-oglinda retrivizoare heliomata, o noutate ptr mine, este super pe timp de noapte. se inchide la culoare cu o tenta verzuie si nu mai te deranjeaza farurile din spate deloc. o recomand, e chiar f utila la drumuri mai lungi pe timp de noapte.

O poza din oaza Al Ain, care se afla in centrul orasului. Poti sa mergi cu masina prin ea dupa cum se vede, e amenajata ptr asa ceva.
Fişiere ataşate
muranoooo.png
muranoooo.png (4.64 MiB) Vizualizat de 6266 ori

Avatar utilizator
mircanu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iul 12, 2011 9:20 pm

Mesaj de mircanu » Dum Ian 22, 2012 8:21 pm

se poate inchide caci am vandut masina. am ajuns la 11.000km cu ea doar. nu am ce sa-i reprosez, initial am fost nemultumit de scaune insa a fost o chestie de obisnuinita si gasirea setarii cele mai bune.
am vadut-o caci mi s-a pus pata pe alte masini si daca o mai tineam pierdeam la ea. asa nu am pierdut nimic si pot sa cumpar o alta masina pe care mi-o doresc.
din pacate, nu e Mits caci Pajero este un model pe care eu il consider depasit. poate noul Pajero sa fie ceva mai atractiv insa nu stiu cand va fi lansat. cu siguranta, nu in timp util ptr mine.

va multumesc.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Lun Ian 23, 2012 4:40 pm

Multumim si noi pentru impartasirea impresiilor - asteptam cu interes prezentarea urmatorului mircanomobil.

Se inchide la cerere.

Scrie răspuns

Înapoi la “Masina Mea, alta decat Mitsubishi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori