GPS

Totul despre GPS, o unealta din ce in ce mai necesara drumetiilor noastre
Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Joi Feb 19, 2009 4:19 pm

Astazi am primit aparatul (pentru cei care nu vor sa citeasca pana sus, e vorba de Wayteq N770).
Se comporta bine, pentru inceput. Nu am mai folosit navigatie pana acum, deci nu am cu ce sa il compar. Am mers un pic prin oras si sunt incantat de el. De cateva ori am auzit: "Atentie! a-ti depasit viteza legala".
Satelitii ii gaseste foarte usor si din interiorul cladirii in care lucrez, lucru pe care PDA-urile colegilor mei nu prea il face.
Are Music player, Video player, EBook, Picture viewer.
Accesorii: suport de parbriz, incarcator auto si cablu usb.

In concluzie, isi face merita banii.

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Joi Feb 19, 2009 7:03 pm

stai sa iesi cu el in afara..sa-l pui la lucru in orase mari(gen viena, budapesta)
am luat anul trecut unul de la fratele meu(nu mai stiu brand-ul sau soft-ul), un gps care il ajuta f mult pe el in bucuresti, la budapesta a mers el cum a mai mers, dar cand am ajuns la viena era pierdut tare..(noroc de harta) ..nu mai zic ca dupa iesirea de pe autostrada spre zell am see nu mai stia drumuri nationale sau judetene (noroc de laptop)..cred ca e devreme sa te pronunti..
sa-l stapanesti sanatos!

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Lun Feb 23, 2009 8:43 am

dar ce GPS considerati ca merita cumparat ? buget .....maxim 1000 ron

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Lun Feb 23, 2009 9:24 am

E variata gama... sunt foarte multe optiuni, MIO, Asus etc. Cam tot ce e pe la banii astia merita.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Lun Feb 23, 2009 10:21 am

QUOTE (santto @ Feb 23 2009, 08:43 AM) dar ce GPS considerati ca merita cumparat ? buget .....maxim 1000 ron

Daca ai nevoie doar de GPS ai putea sa iei in considerare si Wayteq N770. Are tot ce are un PNA obisnuit, ba chiar ceva mai mult.
Daca te gandesti sa iei PDA gasesti cateva si pana in 1000ron, dar ai un display ceva mai mic.

Avatar utilizator
andreicepoi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 07, 2009 9:08 pm

Mesaj de andreicepoi » Lun Feb 23, 2009 9:03 pm

Personal m-am folosit pana in prezent de urmatoarele (primul Pocket PC, restul "multifunctionale cu telefon)

1. Fujitsu Siemens Pocket Loox 560 cu antena GPS externa (excelenta receptie satelit) cu IGO 2006 full Europe

2. Eten Glofiish X600 cu car kit complet, soft IO 2006 plus cu harti camere video - receptie buna sateliti (am facut Ungaria, Austria, Germania, Bulgaria, Grecia fara probleme)

3. HP Business Navigator 614c, soft IGO 2006 plus harti camere video - cea mai proasta receptie sateliti, l-am lasat doar pentru ocazii, in rest doar telefon si mail

4. HCT HD cu IGO 2008 3D full europe - excelenta receptia si se misca foarte bine

Exista cateva comentarii:

1. Toate aveau antena SIRF STAR III

2. Nu uitati daca va luati un device cu telefon ca merg pe principiul "voice over data", daca ai un apel , ..." reconfigurare traseu"

3. HP-ul si HTC-ul au eGPS adica isi cauta hartile si pozitia si pe net in timp real (daca ai abonament de date) ... e util de exemplu cand treci prin tuneluri, nu isi pierde pozitia ci o calculeaza functie de viteza luandu-si datele de pe harta via internet

4. IGO 2006 merge perfect pe Windows Mobile 6 in orice varianta dar nu pe WIndows Mobile 6.1. Eu pe HTC-ul pe care il am acum (nu as fi dat insa banii pe el daca nu il primeam de la firma) nu pot pune decat IGO 2008 care e optimizat pt Windows Mobile 6.1

In concluzie, daca vreti doar receptor GPS si un IGO 2008 pe el, orientati-va catre orice device cu pret undeva intre 900 si 1200 RON, procesor minim 450 MHz, preferabil Intel sau chiar Samsung, antena SIRF STAR III 30 sateliti, Windows Mobile 6 sau chiar 6.1. Despre program / harti ... ne descurcam noi, ca doar suntem romani.

Si apropos, sa nu uit (scuze de OFFTOPIC) ... ma gandesc sa vand ETEN-ul ... doritorii va rog PM.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Lun Feb 23, 2009 9:56 pm

QUOTE (andreicepoi @ Feb 23 2009, 09:03 PM) 4. IGO 2006 merge perfect pe Windows Mobile 6 in orice varianta dar nu pe WIndows Mobile 6.1.

Pe MIO am WM 6.1 si folosesc in draci de mult GPS-u la cat umblu si am iGO 2006 plus si merge brici ... poate e vreo problema de registri/drivere/procesor....sau altceva, ideea e ca nu e regula deci nu e de la sistem de operare.

Avatar utilizator
andreicepoi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 07, 2009 9:08 pm

Mesaj de andreicepoi » Lun Feb 23, 2009 9:58 pm

QUOTE (chacha @ Feb 23 2009, 09:56 PM) Pe MIO am WM 6.1 si folosesc in draci de mult GPS-u la cat umblu si am iGO 2006 plus si merge brici ... poate e vreo problema de registri/drivere/procesor....sau altceva, ideea e ca nu e regula deci nu e de la sistem de operare.

Investighez mai mult atunci. Mersi mult de sfat. Se poate intr-adevar sa fie de la altceva. Anunt daca am rezolvat.

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Vin Feb 27, 2009 8:14 am

eu inteleg asa ......ca sa ai un GPS auto bun trebuie sa aibe urm. caracteristici:

procesor ...intel / samsung de 450
antena sirf star III 30 sateliti
ram minim 64 preferabil 128
igo 2008

am inteles bine? ce recomandati ? ca eu nu am gasit nimic pana acum

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Vin Feb 27, 2009 11:36 am

Majoritatea sistemelor PNA au procesor de maxim 400MHz. Eu am vazut IGO 2008 ruland si pe procesor mai slab (~300MHz) si se misca chiar bine. Eu deja ti-am facut o recomandare. As putea sa iti mai recomand Asus R700 care e ceva mai finut, sau un PNA Mio.
Personal cred ca nu ai nevoie de procesor mai mare de 400MHz. La mine de ex. merge si muzica si navigatia in acelasi timp si nu sacadeaza.

Scrie răspuns

Înapoi la “Global Positioning System”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori