Asx 2013 - Usb

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi ASX
Avatar utilizator
runelord
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Oct 07, 2013 12:03 pm

Mesaj de runelord » Mar Oct 15, 2013 1:00 pm

Salut,

De curand am achizitionat un Mitsubishi ASX, varianta de echipare Inform A82, neavand montata din standard mufa de USB in cotiera. Unitatea radio are optiunea de a folosi si un device USB , apare si in lista de optiuni la sursele audio.

Intrebarile mele ar fi daca se poate monta mufa respectiva USB, cat de complicat este, daca a facut cineva lucrul asta si eventual daca stie cineva cat costa ?

Am cautat pe forum dar n-am gasit nimic legat de montajul mufei USB in cotiera unde are si locasul pregatit, trebuie doar inlaturat plasticul care acopera zona.

Multumesc.

Avatar utilizator
cristy27
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Feb 16, 2014 2:20 pm

Mesaj de cristy27 » Mie Feb 26, 2014 12:40 pm

Daca gasesti vreun raspuns, asi dori sa imi pun si eu usb la al meu avand aceeasi problema ca si tine.

Avatar utilizator
runelord
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Oct 07, 2013 12:03 pm

Mesaj de runelord » Mie Feb 26, 2014 1:29 pm

Salut,

Inca nu am gasit o solutie. Recunosc ca nici nu m-am agitat prea tare. Am vorbit cu cei de la reprezentanta si mi-au spus ca se poate monta dar nu fac ei operatiunea asta si trebuie sa merg la o firma cu care colaboreaza.
Din lipsa de timp n-am mai facut nimic in sensul asta.

Daca gasesc o solutie o sa postez detaliile.

O zi buna.

Avatar utilizator
cristy27
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Feb 16, 2014 2:20 pm

Mesaj de cristy27 » Mar Mar 04, 2014 1:01 pm

Eu am fost la reprezentanta, am intrebat si au zis ca ?ncearcă sa comande piesa, adica mufa usb, in orice caz spus ca nu are cum sa coste mai mult de 200 Euro, limita la care nu ma mai g?ndesc la asta. In mare va ajunge destul de greu.Nici macar a 2 a cheie nu o am ?ncă si mașina are 2 saptamani deja de cand nu mai e in reprezentanta.

Avatar utilizator
Anzdrei36
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 17, 2016 12:04 pm

Mesaj de Anzdrei36 » Mar Aug 16, 2016 9:30 am

Salut, a reusit sa monteze cineva ma usb din cotiera ?

Avatar utilizator
spinner
EVO II
Mesaje: 56
Membru din: Joi Aug 27, 2015 5:44 pm

Mesaj de spinner » Mar Aug 16, 2016 1:08 pm

E destul de complicat sa instalezi mufa USB, daca nu ai cablurile/mufele deja trase. Daca ai timp, poti verifica existenta cablurilor/mufelor si apoi afli ce anume ai nevoie pentru a finaliza lucrarea.

Pe scurt, trebuie sa dai jos unitatea radio/cd, apoi sa verifici daca ai o mufa mica si patratoasa disponibila. Daca o ai, atunci ai nevoie doar de cablul prelungitor si soclul cu USB din cotiera. In cazul in care nu ai acea mufa disponibila, atunci trebuie sa bricolezi conexiunile necesare pana la soclul USB.
Iti poti face o idee despre amploarea lucrarii AICI

De asemenea, poti inlocui unitatea cu una care are intrarea de USB, apoi sa cumperi doar cablul prelungitor (cod OEM 8755A039) + soclul USB (cod OEM 8718A007).

Avatar utilizator
mgabitza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 05, 2016 3:22 pm

Mesaj de mgabitza » Joi Aug 25, 2016 9:50 am

Eu am cerut o oferta de pret pentru mufa USB in cotiera pentru ASX 2014, raspunsul a fost ~1000RON. Pretul fiind extrem de piperat am decis sa comand un cablu din china (~8$).

Cu ajutorul acestui link am scos cablul in torpedo. Atentie, nu scoateti mufa care este in plansa de bord, eu am scos-o pentru a avea mai mult spatiu de manevra iar apoi am avut un mesaj de eroare in bord cum ca trebuie dusa masina la service (probabil din cauza deconectarii airbagului). Am dus masina la Mitsubishi si au sters eroarea in cateva minute, pentru 75RON.

Avatar utilizator
spinner
EVO II
Mesaje: 56
Membru din: Joi Aug 27, 2015 5:44 pm

Mesaj de spinner » Joi Aug 25, 2016 11:28 am

QUOTE (mgabitza @ Aug 25 2016, 09:50 AM) ...........Atentie, nu scoateti mufa care este in plansa de bord, eu am scos-o pentru a avea mai mult spatiu de manevra iar apoi am avut un mesaj de eroare in bord cum ca trebuie dusa masina la service (probabil din cauza deconectarii airbagului). Am dus masina la Mitsubishi si au sters eroarea in cateva minute, pentru 75RON.

Eroarea nu a aparut pentru ca ai scos mufa, ci pentru ca ai pus contactul cu mufa scoasa Am facut aceeasi greseala la montajul navigatiei pe ASX.

Daca vrei acces mai rapid la USB, poti bricola putin capacul de sub clima si poti instala acolo soclul USB (Lancer style).

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi ASX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori