Marea de Weekend

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi ASX
Avatar utilizator
Dudu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 3:00 am

Mesaj de Dudu » Mie Mai 27, 2009 10:41 am

nu sunteti din zona si nu stiti drumuri ocolitoare. stau in cernavoda si in orice perioada a anului si la orce ora nu fac mai mult de 1 ora pana la CT. dati un semn cand sunteti pe aici. va arat drumuri cu cea mai mare placere.
eu vara asta as vrea sa merg in delta. e superb. sau la gura portitei. e o plaja pe o insulitza..se ajunge doar cu bacu acolo, fara masini..e paradis.
as vrea sa ajung si in bulgaria. asta primavara, am dat o tura pana in albena. e superba statiunea.. va recomand..cam la 60 de km de vama veche.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mie Mai 27, 2009 12:04 pm

QUOTE (Dudu @ May 27 2009, 09:41 AM) asta primavara, am dat o tura pana in albena. e superba statiunea.. va recomand..cam la 60 de km de vama veche.

Subscriu, anul trecut din lipsa de timp (organizatoric si concediu), a trebuit sa fac concediul undeva pe langa casa si am preferat sa dau o fuga la Balcic (inca 2 ore din Constanta cu masina) decat sa las banii in Mamaia. Oricum, aproape in fiecare zi fugeam din Balcic in alte statiuni, deci nu am stat pe loc. Concluzia, pe 7 nopti (8 zile), all inclusive, am iesit undeva la jumate pret de Romania si la triplu calitatea serviciilor , singurul lucru neplacut in Bulgaria au fost turistii romani care isi mentineau obiceiurile si pe acolo, insa la servicii nu am ce reprosa. Parerea mea ca cea mai buna alternativa in jurul casei este totusi Bulgaria... poate voi deschide si un topic pe tema asta la Drumetii.

Avatar utilizator
spatciuk
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 18, 2008 7:29 pm

Mesaj de spatciuk » Mie Mai 27, 2009 12:06 pm

QUOTE (decebal12345 @ Jun 30 2008, 05:15 PM) Andrei, acum vreo 5 ani, dupa un experiment asemanator mi-am propus sa nu mai imi fac niciodata concediul pe litoralul romanesc.
din 2001 nu am mai servit litoral romanesc.
din experiente proprii am anumite impresii despre acesta:
- mizerie de nedescris, cel putin pe plaja
- marea nu este curatata de alge care uneori ajung sa putrezeasca
- preturi exorbitante
- personal neinstruit
- aglomeratie de balamuc
- lipsa locuri de parcare
- daca mergi undeva unde arata cat de cat mai OK, fitzele sunt de mare porc

inca nu am reusit sa imi scot astea din cap, asa ca ma relaxez pe alte meleaguri mai primitoare.

Avatar utilizator
cipcirip
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 20, 2008 11:36 pm

Mesaj de cipcirip » Mie Mai 27, 2009 1:04 pm

Noi de aci din Temeswar avem aprox. 750 km pana la mare la noi si 700 sun pic pana la croati - take a gues unde ne vom petrece concediul. Pana la Brasov avem 500 km de parcurs iar pana in Alpi 600 km - again, take a gues.... Si nu ne petrecem concediile in tara doar din motive de distanta ....

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mie Mai 27, 2009 1:16 pm

QUOTE (cipcirip @ May 27 2009, 12:04 PM) Noi de aci din Temeswar avem aprox. 750 km pana la mare la noi si 700 sun pic pana la croati - take a gues unde ne vom petrece concediul.
Niste recomandari din Croatia daca ati mai fost?

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Mie Mai 27, 2009 1:18 pm

Ia dezvolta un pic treaba cu Croatia. M-ar interesa ceva detalii. Poate merg acolo la vara.
Multumesc

Avatar utilizator
cipcirip
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 20, 2008 11:36 pm

Mesaj de cipcirip » Mie Mai 27, 2009 4:59 pm

Sincer, nu am fost inca la croati. De 4 ani mergem la greci, spanioli, italieni si anul asta ne-am propus sa iesim aici aproape. Un prieten a mers la ei in ultimii 2 ani si mi-a zis ca i-a placut mult intre Split si Dubrovnik. Nu a cautat cazare pe net ci s-a dus direct acolo (ca pe la noi la costinesti). Pentru a usura cautarea exista pe acolo agentii/buticuri sau ce naiba is ce iti cauta cazare contra unui comision relativ mic. Anul trecut a dat 45 euro pe un apartament cu 2 camere. Combustibilul este undeva sub un euro litrul. M-ai trec sapt. asta pe la el - daca vreti sa il m-ai intreb si altceva scrieti-mi.
Salut

Avatar utilizator
decebal12345
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 14, 2008 5:31 pm

Mesaj de decebal12345 » Mie Mai 27, 2009 6:54 pm

QUOTE (chacha @ May 27 2009, 01:16 PM) Niste recomandari din Croatia daca ati mai fost?

Intreaba si raspund, nu vreau sa fiu off topic aici si sa ma certe moderatorul... plec din nou luna viitoare pe Dubrovnik.
Foarte pe scurt: privelisti de senzatie, drumuri care nu arata ca cele ale unei tari recent bombardata (de fapt autostrazile sint senzationale), oameni primitori, preturi medii, nu gasiti plaja cu nisip decit in vreo trei locuri, marea este asa cum vedeti fotografiile alea si spuneti "acolo trebuie sa merg si eu", mii de locuri de cazare, tara intinzindu-se de-a lungul tarmului.

Cipcirip, am pus o intrebare aici: http://mitsu.ro/forum/index.php?showtopic=2258. As aprecia daca ai putea raspunde...

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mie Mai 27, 2009 6:58 pm

QUOTE (decebal12345 @ May 27 2009, 06:54 PM) ...preturi medii, nu gasiti plaja cu nisip decit in vreo trei locuri,


Ultima data am fost in 2003. Mi-a ajuns.

Croatia? Preturi medii? Pai eu ce sejururi am cautat ieseau o idee mai scumpe decat Grecia sau Turcia. E drept ca la Croatia m-am uitat in 2007.

Despre plaja, da, aud acelasi lucru de la toti. Iar prietena vrea nisip. Ce e drept, si eu, desi nu imi este asa important.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mie Mai 27, 2009 7:09 pm

Multumesc pentru raspunsurile despre Croatia si am rugamintea sa continuam acest subiect aici, pentru ca nu cred ca titlul de Marea de weekend se potriveste, fiind mai potrivit un concediu.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi ASX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori