Marea de Weekend

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi ASX
Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Lun Iun 30, 2008 11:35 am

Banuiesc ca stiti cu totii acest miraj al weekend-ului petrecut la mare. Acest fenomen are din ce in ce mai multi adepti si victime.
Am vrut sa plec vineri seara incat sa fie mai lejer un pic(oare?) decat sambata dim. si sa stau vineri si sambata in 2mai ca sa fie mai linistit.(pt ca in 2 mai nu mai e plaja si nu e asa de multa nebunie). Intrucat nu am obtinut majoritatea absoluta am plecat sambata dimineatza cu destinatia mamaia. Asa ca:
Sambata dimineata la ora 7.00 am eram deja pe la km 50 pe autostrada. Am hotarat sa merg incet din mai multe motive - plinul era facut de mine si nu de firma, stiu ca sunt multi descreierati pe A2 in weekend si vroiam sa vad cat consuma. Asadar ritmul de mers a fost 120-140 si nu mai mult de 4000 rpm.
Am mers de regula pe banda 1 cu depasirile de rigoare. La un moment dat depasesc un tir am 140 la ora si vione in spatele meu un bou cu un opel astra clasic vechi care se apuca sa dea flash-uri ca disperatul. Si stau si ma gandesc ce vrea de la mine... ce ar dori? sa ma bag sub tir? sau sa pun turbina in functiune si sa ating o viteza supersonica? Am o mafre boala pe cretinii astia care nu au ce face si se apuca sa dea flash-uri. Probabil conserva lui prinsese viteza asta din inertie si nu vroia cu nici un chip sa o piarda. Ok toat treaba oricum nu a durat mai mult de 10 secunde. ma bag la la in fata tirului il las sa treaca si ii urez de bine. Mai trec tot felul de grabiti pe banda doi se claxoneaza se injura pentru ca unii pot mai mult decat altii (masinile lor). Oricum toti sunt trecuti de mult de viteza legala. Eu stau linistit pe banda mea si ma gandesc oare unde o sa li se infunde? Si trec de drajna si trec de fetesti si trec de primul pod si situatia incepe sa se imputa. Autostrada incepe sa se aglomereze bine e deja ora 8 si ceva. Depasesc un camion ajung pe banda doi viteza 80-90 si vad ca franeaza coloana destul de serios. Incerc sa caut avaria, coloana franeaza brusc cel din fatza mea - un clio - franeaza cat poate trage stanga de volan intra intre parapet si cel din fata ca sa lungeasca spatiul de franare dar tot il pocneste pe cel din fatza sa cu hyundai-ul. Eu imi revin din cautarea butonului de avarie calc frana la podea si incep sa imi pun intrebari daca ma pot opri la timp. Oare cel din spatele meu se opreste sau se suie pe mine? Din fericire banda unu e libera asa ca fara sa ma mai intreb daca ma opresc sau nu in timp util trag de volan sar pe banda unu si incep sa respir normal. :roll: Eu cred ca totusi m-as fi oprit in timp util. Cei doi in cauza se opresc pe banda de urgenta si incep sa faca schimb de amabilitati. Eu ma bucur ca nu a trebuit sa schimb cu ei carti de vizita si incep sa stau. Si tot stau si merg in pasul piticului si iar stau si dupa 20 min ajungem la locul infundat: Pe banda doi vad un Citroen C4 fara motor, un pasat nou (2.0 TDI RPG security) fara portbagaj. Ma rog ele formau o singur masina iar motorul si portbagajul se contopeau perfect. Banda unu libera(Slava Domnului ca avem pe unde trece) iar pe banda de urgenta alte masini sifonate si in sant intr-o rana un logan mcv intors cu botul la noi. Pasagerii nu aveau nimic si sprijineau glisiera ce desparte sensurile de mers si aveau niste fete cam triste. Asta era la km 153. Continuam in pasul piticului alta juma' de ora si la km 156 alti viteji pe banda dreapta sau pe cea de urgenta in sir indian. Vreo 10 masini "aranjate" si in fata si in spate. O ambulanta dar nimic grav asistenta scria hartii. Masinile sunt mai putin avariate decat la primul accident. Probabil a fost cineva care nu a purtat centura si o fi dat cu capul de parbriz. Evident ca si-au facut aparitia si nesimtitii care folosesc banda de urgenta. Unul din pacate avea masina exact ca a mea. A intrat inapoi pe banda dua aia iar a pleat pe banda de urgenta si asa mai departe. Si mai avea si copil mic in spate. El sa fie sanatos. Carne cred ca are de la toata coloana. Cam dupa o ora de stat (ca mers nu pot sa numesc) sun la 112. Ma intreaba ce urgenta am. Ii zic ca nu am nici o urgenta dar ca nu este nici un echipaj de politie de mai bine de o ora de cand sunt eu pe acolo. E inadmisibil ca la mai bine de o ora sa nu fie deact o ambulanta la 2 accidente. Imi raspunde sec ca nu a fost nevoie decat de o ambulanta si ca se asteapta dupa politie, ca politia vine de la Bucuresti. In momentul ala am ramas interzis! :shock: Ii spun ca sunt incrtedibili cei de la politia romana si inchid. Le urez si lor de bine si zic. Bine ca nu avem vreo autostrada de 500 km sau mai mult. Pai daca asteptam politia de la bucuresti pentru un accident care e la 5 km de cernavoda si 60 de constanta....Va las pe voi sa comentati. Alta data am vazut radare pe autostrada, niste logane rosii de la securitatea autostrazii. Acum nimic. Probabil pentru ca era ora 9 fara cateva minute si poate ei incep la ora 9. Si daca s-or fi trezit si tarziu... ca deh e sambata doar. Coada a contiuat si dupa cele doua accidente pe pod si dupa pod pentru ca din doua benzi se face una.
De-a dreptul surprinzator un logan de politie vine dinspre cernavoda pe contrasens prin coada la care stateam. imediat dupa rondul de la capatul autostrazii la intersectia drumului care duce in orasul cernavoda si cel care duce la constanta doua echipaje de politie (logan + motociclist) stau de pomana ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat(desi accidentele sunt la mai putin de 5 km de ei iar motocicleta ar fi ajuns acolo in max 10 min). Cum pot ei sa ceara bun simt din partea conducatorilor auto cand prin aceasta nepasare mie mi se pare ca defapt ei instiga la nesimtire. Ce respect am putea noi sa purtam politiei romane si pentru ce motive?

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Lun Iun 30, 2008 11:47 am

toate-s vechi, si noi is toate noi sa fim sanatosi

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Lun Iun 30, 2008 12:16 pm

Nota de nesimtire generalizata se continua si pe drumul ce urmeaza dar fara evenimente majore. La Poarta Alba am facut stanga si am scapat de nebunia intrarii in constanta odata cu puhoiul. Ajung in Mamaia. Hotel 3 stele 75 Eur pe noapte. injur printre dinti si le zic ca am rezervare. Imi zic ca nu s-au eliberat camerele (ora 10) Ma duc la plaja..adorm pe sezlong la soare (sezlong 20 lei). din fericire ma trezesc inainte sa miroasa a friptura. Mergem din nou la hotel zic de rezervare (ora 13.20) imi zic ca au camere dar ca nu sunt curatate si aranjate inca. sa revin in 2 ore. Mergem sa mancam. Tratoria IAKI. Vine chelnerul ne ia comanda si ne zice ca au o masa de 100 persoane inauntru si ca mancarea dureaza 1 ora. :shock: Zic ok. Trag de doaua beri o apa si o limonada vad cum toti din jurul nostru se apuca de mancat, inclusiv cei care au venit dupa noi. Si in sfarsit vine mancarea.(Macar a fost buna) La masa vecina niste prieteni ai chelnerului. Unul care manca salata il roaga frumos pe chelner ca data viitoare macar sa ii spuna ca salata are chiriasi. Oare daca era vegetarian iesea cu scandal? Chelnerul se scuza ca au fost multe comenzi si ca nu au apucat sa mai spele salata. Ma felicit ca am ales ceva la cuptor sa ca macar viermele meu nu ar fi saltat in farfurie. E deja ora 4 si ne gandim ca nu mai are rost sa ne cazam si sincer nici chef prea mult nu mai aveam. Asa ca facem un popas scurt in eforie pe un dig. Si cu o undita si o mana de scoici prind 2-3 pestisori pe care ii arunc inapoi. (cred ca asta a fost cel mai fun din toata plimbarea). Andreea se uita pe cer si rade de meteorologi care au zis ca o sa ploua in averse in cursul zilei. Pela ora 9 ne suim in masina si imediat incepe sa ploua Cum eu o dadusem pe beri pe la pranz nu am fost sofer. Tot drumul a plouat sau a plouat torential inacat abia faceau faza stergatoarele. Autostrada plina de apa.(De unde bani si de scurgeri) In bucuresti apa si mai mare. Pe bd Pallady dupa terminarea autostrazii banda unu nu era practicabila. Pe banda doi mergeam dar tot balta era. in fata blocului pe pantelimon apa aproape trecea de bordura. cine vroia sa scoata masina din parcare avea nevoie de cizme.
Hai sa vedem partea buna a lucrurilor. daca ploaia asta venea luni dimineatza sau cand iesea lumea de la serviciu faceam 5 ore pana acasa.
Concluzie la cele intamplate nu am. Doar niste intrebari. De ce tre sa sustin turismul romanesc? De ce sa nu am duc in BG sau Grecia, Turcia etc.?
Pentru ce platim cem cele mai mari taxe de inmatriculare, taxe de drum, accize in carburant, rovigniete? De ce ne cacaim de 18 ani si nu avem nici o autostrada? De ce exista acele puncte SOS daca oricum pana vine politia de la bucale faci insolatie pe marginea autostrazii? De ce nu facem nimic si ne doare in cot pe toti de aceasta delasare generala?

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Lun Iun 30, 2008 12:21 pm

depasire pe banda de urgenta
Fişiere ataşate
mitsu2.JPG
mitsu2.JPG (33.07 KiB) Vizualizat de 6460 ori
Mitsu.JPG
Mitsu.JPG (37.68 KiB) Vizualizat de 6461 ori

Avatar utilizator
lukas75
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 20, 2008 5:33 pm

Mesaj de lukas75 » Lun Iun 30, 2008 3:28 pm

Un mitsu face asa ceva? Vai nu se poate ...........

Eu am o intrebare am vazut in fata blocului langa mitsu meu parcat alt mitsu da nu era asta classic. Era cu numere de germania si arata cam de prin `85 asa ....

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Lun Iun 30, 2008 3:31 pm

......................

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Lun Iun 30, 2008 4:16 pm

ba mie mi se pare ca se intampla din ce in ce mai des. si ca mergem din rau in mai rau. Sau a inceput sa ni se para anormalul normal?
Poate am imbatranit eu.

Avatar utilizator
decebal12345
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 14, 2008 5:31 pm

Mesaj de decebal12345 » Lun Iun 30, 2008 5:15 pm

Andrei, acum vreo 5 ani, dupa un experiment asemanator mi-am propus sa nu mai imi fac niciodata concediul pe litoralul romanesc.

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Mie Mai 27, 2009 12:21 am

Mda... eu nu m-am invatat minte si am fost din nou. In acest weekend.
Am plecat sambata dimineata (nu foarte de dimineatza totsi). Autostrada e inca circulabila. Dar se impute usor usor de figuranti cu flashuri si alte cele.
Dar s-a circulat bine. La capatul autostrazii unde se ingusteaza drumul nu era nici un fel de coada. Am luat-o pe scurtatura spre nazarcea pentru a iesi in drumul vechi si a ajunge mai usor in Mamaia.
Si totul a fost foarte frumos. Statiunea mai mult goala decat plina. Fara taxa de bariera. Locuri de parcare peste tot. Pe plaja lume atat cat trebuie ca sa te simti bine. Sezlonguri sau locuri de pus patura - dupa plac. Plaja curatica fara prea multe urme de "civilizatie". Si cel mai important apa caldaaa! Sau ma rog... rece la inceput dar destul de calda incat sa stai fara probleme juma' de ora on apa.
Cand soarele a inceput sa arda mai tare am dat o tura spre Navodari si Corbu. Am fost pana pe plaja in Corbu. Arata interesand, un pic mai salbatic si nu e foarte populat locul....dar nu mi-a placut faptul ca plaja era invadata de bizonii cu 4x4 si tractiune spate care mergeau la limita marii printre oameni veniti la plaja. Apoi inapoi spre Constanta sa potolim foamea. Desi erau destule terase deschise in Mamaia am preferat sa mancam in Constanta undeva in piata Ovidiu (pt cine stie locul New Pizzico). Dupa asta a urmat un pic de pescuit pe dig pentru fun si eventual hranit pescarusii.
Pe la 8 seara o luam inapoi spre casa. Ca sa nu fie aceeasi ruta am decis sa mergem pana in Basarabi si de acolo stanga spre Ostrov urmand sa luam bacul spre Calarasi. Drumul este acceptabil. Pe alocuri are bucati de piatra cubica, prin alte parti denivelari, un pic de semi-serpentine, sate cu betivi pe marginea drumului si foarte putin trafic - ceea ce mentine o medie orara relativ ridicata.
La punctul de traversare cu bacul catre Calarasi am ajuns pe la 22.20 Acolo am gasit o alta masina care astepta de pe la 9.30. Zvonuri ca bacul nu mai trece, ca daca trece trece pe la 1 - 2 noaptea...ca tre sa se stranga minim 6 masini... ca poate daca vine un tir... etc.
Asa ca astreptam. Vaporenii se uitau la meci (Rapid - Craiova) politia de frontiera scria plictisita un raport.
La un moment dat cealalta masina pleaca. Cei din masina erau satui de asteptat asa ca o iau inapoi spre Basarabi (cam 2 ore) si alte 2 probabil pana la buc. La nici zece minute dupa ce au plecat se termina meciul. Ies vaporenii si imi fac semn sa sui masina pe ponton.
Trecem Dunarea pe o bezna totala. In 5 minute ajungem la marginea Calarasiului o luam spre drumul care duce la Drajna (drum foarte bun pe care il terminam in max 20 minute) ne suim pe autostrada si dupa nici o ora suntem acasa.
Cam asta a fost

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Mie Mai 27, 2009 8:11 am

in ultimii 5 ani am fost 3 zile la mare in .ro. Si alea la insistenta unei prietene..se pare ca nu pierd nimic
de aia prefer eu sa dau banii pe motorina, sa bag 1200km pana in N-V Austriei ca sa am parte de zile linisitite

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi ASX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori