Asx 1.8d Injectoare?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi ASX
Avatar utilizator
smos
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 15, 2013 9:30 am

Mesaj de smos » Lun Mai 29, 2017 9:57 am

Salutare, va scriu in cautarea unei pareri/sfat in legatura cu ASX-ul meu (1,8D 2WD 150CP AS&G af 2011 - DPF off si o minima crestere de putere)
Problema se manifesta in felul urmator : odata cu incalzirea motorului ( am obs cat si a temp de afara) apare o trepidatie accentuata care se simte incepand cu viteza a 4-a mai pronuntat si numai dupa 2000rpm ( in reprize de acceleratie dispare).
Se simte atat in pedala cat si in scaunul din dreapta.
Am dus masina intr-un service unde imi permit sa zic ca am incredere si pot discuta deschis cu mecanicul care se ocupa de masina cat si de patron care e direct implicat; au gasit un tampon cutie de viteze rupt, in rest toti parametrii testati in mers sunt in limite normale (injectoare, presiune motorina, turbo).
Am schimbat tamponul dar trepidatiile tot au ramas.
Mi-au recomandat o testare a injectoarelor pe stand, intrucat prezinta si un "clantzanit",..... "dar sunt denso, nu prea se ocupa nimeni de, denso in Romania! Am dat si niste telefoane in Ungaria la colaboratorii nostrii, in 3 locuri, nu se ocupa nimeni de denso!"

Intrebarile mele sunt : A MAI FACUT CINEVA TESTAREA INJECTOARELOR PE STAND LA TIPUL ASTA DE INJECTOARE? SE MERITA SA MA RISC?
ESTE POSIBIL CA OPERATIUNEA DE DPF-OFF + CRESTEREA DE PUTERE SA GENEREZE PROBLEMA ASTA?

Multumesc!

Avatar utilizator
cristi4x4
EVO I
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 1:54 pm
Contact:

Mesaj de cristi4x4 » Lun Mai 29, 2017 1:09 pm

Pentru injectoare Denso-Total Diesel Service Bucuresti -0788.021.551.
Le dai jos de pe masina si le trimiti la ei,iti fac constatarea,iti comunica pretul.Daca iti convine pretul fac reparatia,primesti 1 an garantie,factura.

Avatar utilizator
smos
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 15, 2013 9:30 am

Mesaj de smos » Lun Mai 29, 2017 3:00 pm

Mersi mult Cristi,
daca nu gasesc nimic prin apropiere am sa le trimit la ei! p.s. tot baietii de la service mi-au zis " ca s-ar putea sa gasesc pe cineva sa se lege la cap cu ele, dar sa nu iasa ca lumea!" WTF?
Am citit un post, aici pe forum, legat tot de un ASX care si-a trimis injectoarele la verificat, le-a primit inapoi cu veridctul ca sunt ok dar dupa ce le-a pus pe masina, a inceput sa scoata fum negru la greu???

Avatar utilizator
cristi4x4
EVO I
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 1:54 pm
Contact:

Mesaj de cristi4x4 » Mar Mai 30, 2017 11:49 am

Atentie.La demontare scrii pe fiecare injector numarul cilindrului de pe care a fost demontat.La montaj fiecare injector merge la locul lui,dupa care se face scrierea injectoarelor,lucru pe care il poti face numai cu tester din reprezentanta.Scrierea sau programarea injectoarelor este esentiala pentru buna functionare a lor.De fapt acest lucru e dat si de producator ca la fiecare 15000 de km sa se faca scrierea injectoarelor dar putini dintre noi o facem pentru nu stim sau nu am fost informati in service sau cei din service nu fac acest lucru din lene,miserupism sau prostie.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi ASX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori