Etrier Blocat Spate Dreapta

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi ASX
Avatar utilizator
cardacea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 14, 2017 5:50 pm

Mesaj de cardacea » Lun Aug 14, 2017 6:00 pm

Salut! Roata dreapta spate rămâne blocată și se încinge. La un serviciu oarecare mi-a spus că e blocat etrierul. Se poate repara sau trebuie schimbat? Mulțumesc anticipat pentru ajutor

Avatar utilizator
ucram
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 27, 2017 12:32 pm

Mesaj de ucram » Vin Aug 18, 2017 4:32 pm

Salut
Etrierul s-a blocat din cauza ruginei sau a mizeriei ce s-a adunat acolo.Incearca sa il deblochezi cu spray pentru frane sau cu wd-40.Daca reusesti sa scoti pistonul de la etrier si observi urme de rugina,cureti cu o bucata de lemn urmele respective,dupa care montezi la loc si faci aerisirea franei.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Vin Aug 18, 2017 4:44 pm

Problema comuna e la furtunele spate, se infunda, mai rar se gripeaza etrierul dar nici asta nu este neauzit.

@ucram, te cred ca ai curatat cu o bucata de lemn si ti-a mers dupa aia, tot respectul pt aptitudinile de mecanic de jungla (bush mechanic). N-as fi asa increzator totusi sa recomand si metoda altcuiva, nu stiu ce intelege prin curatare cu o bucata de lemn. Fiind si instalatie de franare, recomandarea ferma e sa apelezi la profesionisti.

@cardacea: Fiind ieftin furtunul e cel mai usor sa cumperi unul (preferabil 2) + 1L lichid de frana dot 4 si sa schimbi furtunele si lichidul integral.



Avatar utilizator
cardacea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 14, 2017 5:50 pm

Mesaj de cardacea » Dum Aug 27, 2017 8:51 pm

Mulțumesc de răspunsuri. Pistonasul de la etrier ruginit și blocat. Schimbat pistonas și garnituri,pret total 100 de lei.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi ASX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori