Cost Revizii Si Piese

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi ASX
Scrie răspuns
Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Lun Apr 29, 2013 6:47 pm

nu prea am ce consumabile sa iau de acasa pentru ca:
filtrul de ulei 53 lei, eu cred ca am dat pe el 35-40 lei.
filtrul polen 124 lei, eu am dat pe el 100 lei mann cu carbon activ, am gasit la 170 fara carbon activ.
ulei mobil 1 0w20 320 lei, pe net am gasit tot in jur de 300 lei.
filtrul de aer motor 220 lei - nu vreau sa il schimb.
manopera 320 lei.
astea sunt preturile primite, deci chiar daca as cumpara din alta parte, tot nu as scadea semnificativ, pentru ca uleiul si manopera au cea mai mare pondere din pretul total, iar uleiul este cam la acelasi pret ca in alta parte, iar manopera asa este normativul nu poti sa o scazi.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Lun Apr 29, 2013 8:30 pm

Eu in toamna am luat filtru aer motor mann 100Ron original era 200ron, filtru habitaclu mann cu CA 70Ron original era 170Ron, filtru ulei mann 23Ron original era 50-60ron. Filtrele au fsot luate de la autokarma.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Lun Apr 29, 2013 10:31 pm

preturile de la mitsubishi le am de pe un deviz primit de la mcar, iar celelalte preturi sunt de pe diferite site-uri de piese de unde mi-am cumparat eu piesele pentru revizie, avand in vedere ca piesele de la lancer - cel putin pentru revizie - sunt identice cu cele pentru asx.

Avatar utilizator
iceblitz80
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 19, 2012 7:19 pm

Mesaj de iceblitz80 » Mar Apr 30, 2013 9:37 am

La MCAR - Expozitiei revizia standard la 1 an sau 20.000km costa 653 RON + TVA. Acesta e pretul oferit pe site-ul Mitsubishi Motors - sectiunea Servicii - Calcul revizii. Cand voi programa masina la revizie, ii intreb de curiozitate daca pretul pentru o revizie standard depaseste suma specificata pe site.

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Mar Apr 30, 2013 10:56 am

Bineinteles ca depaseste. Doar nu crezi ca undeva nu exista ceva scris miiiic de tot, aproape invizibil, in care se spune ca preturile sunt estimative, orietative si ca POT diferi de la o zi la alta, in functie de vremea de la Polul Nord, de Briza de la Cote D'Azour, etc.

Avatar utilizator
iceblitz80
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 19, 2012 7:19 pm

Mesaj de iceblitz80 » Mar Apr 30, 2013 11:35 am

Ce-as trage in ei cu mitraliera aia din poza ta de profil, mama lor de mincinosi. )))

Avatar utilizator
deyutzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 08, 2011 10:39 pm
Contact:

Mesaj de deyutzu » Mar Apr 30, 2013 5:53 pm

Eu ce sa mai zic ca la Outlander mi-au dat bonus 3 ani revizii gratuite, am fost la ei si imi dau uleiul, filtrul de polen si filtrul de ulei. Filtrul de aer si cel de motorina trebuie sa le platesc eu 3 ani revizii gratuite deci nu?)

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mie Mai 08, 2013 6:25 pm

azi am facut revizia de un an la asx la mitsubishi metalurgiei.
total m-a costat 816 lei, fara sa schimb filtrul de aer de la motor - in carte scrie ca se schimba la 2 ani - cei de la service au spus ca ei recomanda schimbarea dar, eu hotarasc daca il schimb sau nu, si intrucat filtrul arata foarte bine nu l-am schimbat.
in rest foarte bine, a durat cam o ora si jumatate toata revizia.

Avatar utilizator
iceblitz80
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 19, 2012 7:19 pm

Mesaj de iceblitz80 » Mie Mai 15, 2013 3:06 pm

Salutare!
Azi am facut revizia de 1 an la Mitsubishi-ul ASX din profil, alegand Mitsubishi Expozitiei pentru aceasta operatiune. Foarte placut impresionat de cei de acolo (in special de tipul de la receptie - Toma Dorobantu)...eram programat la ora 13:00, am ajuns la 12:20 si desi erau in pauza de masa, mi-au bagat imediat masina la revizie, intreaga operatie durand cam o ora si 15 minute.

Le-am zis sa schimbe tot ce e de schimbat iar daca mai gasesc ceva de inlocuit/schimbat fata de revizia obisnuita iar costul va depasi suma de 1.400 ron sa ma intrebe inainte...

Ca ca nu mai lungesc discutia, costul total al reviziei a fost de 716 RON. In pretul asta au intrat:

- ulei mitsubishi diamond 5w40 (4,5l si ce a ramas in bidon mi-au lasat in masina)
- filtru ulei
- filtru polen
- garnitura buson ulei
- materiale standard (banuiesc ca se refera la lavete sau ce mai folosesc ei)
- manopera

Filtrul de aer mi-au spus ca nu trebuie schimbat pentru ca este in stare foarte buna.

Avatar utilizator
Radu39
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 03, 2013 8:35 pm

Mesaj de Radu39 » Mie Mai 15, 2013 5:25 pm

Toma Dorobantu e baiat bun, Andrei si George sint cam obraznicuti...mi-au vopsit volanul din greseala , cand m-am dus pt usa insa nu recunosteau, si plasticul negru de pe lateral langa volan era plin de picaturi mici....Nu mai calc in viata mea la Expozitiei, m-am dus la ei un an jumatate.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi ASX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori