Alarma pe ASX

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi ASX
Avatar utilizator
cradixan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 02, 2010 12:33 pm

Mesaj de cradixan » Mie Noi 10, 2010 10:43 am

Ai mai primit manualul in limba romana in format pdf? Inteleg ca exista diferente fata de cel in engleza.
Si o alta intrebare, poate off-topic, stie cineva daca exista alarma la ASX, in manualul in engleza apare la optionale.

Avatar utilizator
gica
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 23, 2010 4:41 pm

Mesaj de gica » Mie Noi 10, 2010 6:14 pm

Poate in unele tari o veni optional cu alarma din fabrica, insa la noi nu, cel putin cand am luat-o eu a fost montata dupa ce am ridicat masina (e drept ca in aceeasi zi parca), insa mi-a fost data ca bonus la cumpararea masinii, nu a fost ca un optional mai degraba ca un accesoriu adaugat.

Avatar utilizator
cradixan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 02, 2010 12:33 pm

Mesaj de cradixan » Mie Noi 10, 2010 9:00 pm

Acum ca tot suntem off-topic, alarma pe care o ai tu este alarma OEM mitsu sau e una oarecare?
Mie mi-au spus ca nu au inca o alarma care sa se pupe cu mmcs-ul si keyless, desi in documentatia masinii cat si a mmcs-ului apare ca posibila, cei drept la optionale in cazul documentatiei masinii.

Avatar utilizator
cradixan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 02, 2010 12:33 pm

Mesaj de cradixan » Joi Noi 11, 2010 3:55 pm

Am gasit asta pe un forum Outlander din Rusia:

Так как большинство одноклубников интересует вопрос "А почему ОД не могут активировать ШТАТНУЮ сигнализацию?", мной был направлен официальный запрос (возможно или нет, платно или бесплатно, если нельзя, то почему) в Рольф и получен официальный ответ:

Цитата:
Активация штатной сигнализации в Outlander XL на сто официальных дилеров не возможна. Для защиты а/м от угона рекомендуем использовать специализированное дополнительное оборудование.
Поэтому не приставайте к мастерам-приемщикам у официалов с этим вопросом.

Если нужна активация штатной сигнализации, обращайтесь к Диме (Ёжик Пых).



Si traducerea Google, nu e foarte exacta dar se intelege ca ar fi deja instalata dar pentru activare trebuie sa mergi la service sau dealer, cu mentiunea ca de la forumul pentru ASX m-au trimis spre Outlander:

Deoarece cele mai multe colegii de echipa sunt interesaţi de ?ntrebarea: "De ce nu se poate activa OD alarma ESTABLISHED?" Am fost trimis o cerere oficială (posibil sau nu, plătit sau liber, dacă nu, de ce), ?n Rolf şi a primit un răspuns oficial:

Citat:
Activarea full-time semnalizare Outlander XL pe sute de dealeri autorizaţi nu este posibilă. Pentru a proteja "auto-furt recomanda utilizarea de accesorii specializate.
Deci, nu deranjez să stăp?nească societatea beneficiară funcţionarilor o "pe această temă.

Dacă aveţi nevoie de un activarea alarmei regulat, vă rugăm să contactaţi Dima (Hedgehog HIS).

Avatar utilizator
gica
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 23, 2010 4:41 pm

Mesaj de gica » Joi Noi 11, 2010 5:51 pm

Ca prima parte a postului tau este in rusa, nu am pretentii sa o inteleg, dar problema este ca nici dupa ce se termina rusa nu am inteles decat ca dealerul poate sa activeze alarma. In ceea ce priveste pe cea pe care mi-au instalat-o, nu cred ca este OEM mitsubishi (de unde sa imi pot da seama ?), scria pe ea o marca, nu mai tin minte acum si nu mai gasesc carticica in momentul asta. Insa nu imi amintesc sa fi scris ca e facuta special pt. mitsubishi, dar uitandu-ma la datele tale, vad ca ai ASX varianta instyle, iar a mea este intense, iar la mine nu e cazul de keyless fiindca am cheie. Nu mi-a dat nici o telecomanda la alarma, folosesc doar butoanele de pe cheie, de unde rezilta si mai putine optiuni (doar inchis, deschis si cautare).

Avatar utilizator
cradixan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 02, 2010 12:33 pm

Mesaj de cradixan » Joi Noi 11, 2010 8:04 pm

Google stie tot, noi nu intelegem ce traduce el!
Daca nu ai alta telecomanda inseamna ca e OEM, cel mai probabil Delphi. Setari se pot face conform cartii tehnice.

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Joi Noi 11, 2010 8:12 pm

Daca nu ai alta telecomanda nu inseamna ca e OEM.

Am avut eu instalata pe Lancer alarma ulterior,de un prieten priceput,a muncit la ea cateva ore si se activa alarma direct de pe cheia de contact,impreuna cu inchiderea centralizata.Inchis masina=activat alarma,deschis masina=dezactivat alarma.

Doar de pe cheie,fara telecomanda.

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Joi Noi 11, 2010 8:14 pm

Apropo de alarme, instalarea uneia in alta parte decat intr-un service Mitsubishi atrage pierderea garantiei pe parte electrica?

Avatar utilizator
cradixan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 02, 2010 12:33 pm

Mesaj de cradixan » Joi Noi 11, 2010 8:30 pm

Probabil nu, atata timp cat instalarea s-a facut intrun service autorizat si s-a emis o garantie de catre serviceul respectiv, dar parerea mea e sa nu incerci, caci nu stii ce fel de clauze sunt la garantie sau ce pot sa zica cei de la Mitsubishi.

Avatar utilizator
cradixan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 02, 2010 12:33 pm

Mesaj de cradixan » Vin Noi 19, 2010 10:47 am

Am mai facut niste sapaturi si am descoperit alarma de la Delphi, seamana foarte mult cu ce am eu pe ASX si arata identic cu cea de pe Outlander, deci asta trebuie sa fie. La mine se vad senzorii, deci ar trebui sa fie si unitatea, doar trebuie activata. Sa vedem daca cei de la service se baga sau nu.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi ASX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori