Consum 1.8d

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi ASX
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Dum Iun 26, 2011 6:49 pm

Daca mergicu treapta a5a la 70-80km/h maxim iti va consuma o idee mai putin decat zice producatorul in extraurban.

Avatar utilizator
amibillpro
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Oct 14, 2011 6:47 pm

Mesaj de amibillpro » Sâm Dec 10, 2011 11:53 am

Salut tuturor,
De vreo luna sunt si eu posesorul unui ASX, 1.8 Invite. Singurul lucru de care sunt nedumerit este modul de calcul al consumului, manual si automat. Amindoua moduri afiseaza eronat consumul real de combustibil, in cazul meu cu aproape 2 litri. Am facut 3 verificari plin la plin si rezultatul este acelasi. Apropos de resoftare, de care am tot citit, a ajutat cu adevarat la cineva ? Merita sa incerc la service sa fac aceaasta resoftare? Oare dupa atita timp de la inceperea comercializarii acestui tip de masina nu s-au rezolvat problemele de soft la fabricant?

Avatar utilizator
f.cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 22, 2009 5:02 pm

Mesaj de f.cristi » Sâm Dec 10, 2011 7:47 pm

Si in cazul meu consumul afisat e mai mic cu vreo 2l decat cel real.
A ta fiind o masina mai noua poate nu mai e nevoie de resoftare. Oricum, toate aceste informatii (resoftare sau nu, alte probleme semnalate de producator) sunt in baza de date a Mitsubishi Romania. Eu cand am fost pt. revizie la service s-a uitat baiatul de acolo in calculator si a cautat dupa seria masinii si a vazut ca masina mea trebuia resoftata.

Avatar utilizator
elsec
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Noi 20, 2010 7:52 pm

Mesaj de elsec » Dum Dec 11, 2011 11:42 am

La mine s-a facut resoftarea de vreo 6 luni, dar nu am observat nici o schimbare majora (poate ca acum diferenta dintre consumul afisat si cel real este mai mic dar nu cu mult). Diferenta intre consumul afisat pe bord si cel real este de aprox. 1,2 - 1,5 litri. La inceput m-a deranjat aceasta diferenta, in ideea ca daca bordul indica 3 litri sa consume 3, daca indica 100 sa consume 100, dar dupa citeva vizite la Mitsu Service mi-am dat seama ca totul este degeaba, doar o lupta cu morile de vint. Oare chiar nimeni de la Mitsu nu ar putea rezolva aceasta problema?
Consumul mediu la mine este de 6,8 l pe parcursul a 24.000 km, dar consumul indicat pe bord este de 5,2

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Dum Dec 11, 2011 12:32 pm

Eu am motorul de 1,8 pe lancer si mi se pare si mie ca parca afiseaza un consum mai mic decat cel real. O sa fac ceva investigatii si voi reveni cu detalii.

Momentan pe 3300km am consum mediu 5,6 dar merg mai mult pe afara...

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Mar Dec 13, 2011 5:48 am

Am facut si eu testul cu pompa prima dat si-mi iese cam cu un litru in plus la suta...mai incerc...

Avatar utilizator
dragosh_em
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 29, 2011 9:52 pm

Mesaj de dragosh_em » Mie Dec 14, 2011 11:29 am

Eu am un lancer x 1.6 si imi arata un consum putin mai mare pe bord de cat cel real, adica am scos cu un plin o medie de 5.2 si el imi arata 5.8

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Mie Dec 14, 2011 5:20 pm

poate benzina e pe invers... serios vorbind asta chiar ma mira...

Avatar utilizator
Helmuth
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Feb 13, 2012 2:56 am

Mesaj de Helmuth » Lun Feb 13, 2012 5:11 am

Japonezii nu mint in privinta consumului, am 2 toyota in familie si acum un ASX, toate pe motorina, consum mai mare de 6,5 nici daca gonesc pe autostrada. Din pacate la Mitsubishi spre deosebire de Toyota se afiseaza consumul doar pentru durata de folosire zilnica si nu de la plin la plin... dar diferentele intre afisare si realitatea de la peco este de maxim 0,5l la suta de km. Apropo de schimbatul de viteze... am citit pe un topic ma sus da schimbare la 2500 sau 3000rpm... eu din pricipiu schimb mult mai rapid... la 90kmh sint deja intr-a 6-a adica 1800rpm si asta este bine si pentru masina. Cum circul mult, fiecare masina din familie face intre 25 si 30mii km pe an pot spune ca cu japonezele practic nu am avut niciodata probleme, motorina, ulei , filtre , saboti si discuri de frina... asta-i tot ce are nevoie o masina japoneza. De dragul adevarului trebuie sa spun ca anul acesta am schimbat si doi rumenti la roti... dar cu masina respectiva am mers in 6 ani 220.000km si atunci aceasta mi se pare uzura normala. Inainte de a trece in 2005 pe japoneze am avut masini germane,... eram tot timpul cu ele la service... pina m-am saturat de ele. Si asta nu pentru ca asi avea ceva cu nemtiii..... si eu sint tot de-al lor cum imi spune si numele . Ca sa ai o masina germana de calitate... te costa cit doua japoneze... cele mai ieftine sint... schrott.

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Lun Feb 13, 2012 12:35 pm

@helmuth: Se afiseaza si consumul mediu de la ultima resetare dar trebuie sa intri in meniu - cel putin asa e la lancer. La Lancer eu am acelasi motor, masina mai mica, si nu am consumurile de care amintesti tu...ce e drept merg mai tare. Dar ai dreptate cu masinile germane: si eu numai prin service am stat cu ele iar de audi numai "laude".

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi ASX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori