Consum 1.8d

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi ASX
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Helmuth
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Feb 13, 2012 2:56 am

Mesaj de Helmuth » Lun Feb 13, 2012 2:30 pm

@DaniD25 am mai citit aici in forum de aceasta schimbare in meniu si chiar azi dimineata cin eram pe bac am incercat sa intru in acel meniu. Cum traversarea cu bacul dureaza doar 10 minute si cum eram cam obosit de noaptea lunga am renuntat. O voi face insa in zilele urmatoare , oricum multam de tip

Avatar utilizator
Helmuth
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Feb 13, 2012 2:56 am

Mesaj de Helmuth » Sâm Apr 28, 2012 7:54 pm

Am venit ieri cale de 1450km drum continu si am avut posibilitatea sa compar exact consumul pe distanta respectiva. Exact 6L la 100km.Trebuie sa recunosc ca pentru ASX este un consum excelent, nu am mers tocmai cuminte ... unde autostrada o permitea.. partial pe A3 in sudul germaniei am mers si cu 170-180km/h constant. Masina are intre timp cam 7500km la bord... si din experienta mea cu Avensisul tot diesel este posibil ca acest consum sa scada pe masura ce motorul se appropie de 30-40mii km circulati.
Oricum 6Litri pentru un mini SUV este excelent, la drumul zilnic la servici nu scadea sub 6,8l pe suta.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Dum Apr 29, 2012 10:56 am

De curiozitate, ai calculat si consumul la pompa?

Avatar utilizator
Helmuth
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Feb 13, 2012 2:56 am

Mesaj de Helmuth » Dum Apr 29, 2012 11:12 pm

Consumul de 6 litri este calculat la pompa, cel afisat la bord era pe la 6,5! Intre timp am mai facut si citeva sute de km in Ardeal si media la pompa calculata din km facuti si cantitatea de carburant introdusa era pe la 5,8l/100km. Eu sint multumit de aceste valori!

Avatar utilizator
elsec
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Noi 20, 2010 7:52 pm

Mesaj de elsec » Mar Mai 08, 2012 12:26 pm

In aprilie am facut aprox. 4.000 km pe autostrada, consumul real a fost in jur de 6,5 l/100 km (6,46, 6,53, 6,57 etc), cu o viteza de 130-140 km/h, 2 persoane. De fiecare data am alimentat pina la buson. Nu este un consum mare, dar revin cu vechea mea problema, consumul indicat pe bord era cu 0,8-0,9 l mai putin decit cel real, diferenţă mare, cred eu.
Are cineva problema asemanatoare? Am un ASX 1.8 DID 4WD Intense, 33.000 km pe bord

Avatar utilizator
bel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 22, 2010 1:14 pm

Mesaj de bel » Joi Mai 31, 2012 3:09 pm

Depinde si de stilul de mers ...
La mine cu un plin "ochi" , daca merg pana se opreste , am parcurs 1000 km , deci consumul este undeva la 6 ,...ca este 6,3 sau 6,5 asta este ....nu mai conteaza ...

Ma gandesc , daca as elimina PDF-ul , cu anulare din calculatorul din bord , consumul ar fi si mai mic....

Avatar utilizator
Einherjer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 19, 2012 9:10 pm

Mesaj de Einherjer » Mie Iun 20, 2012 8:09 am

Salutare.

Sunt posesorul unui Mitsubishi ASX 1.8 DID 4x4 Intense, fabricatie 2011, de 2 saptamani. Legat de consum, de cand am cumparat-o am parcurs 1000 si un pic de kilometrii cu ea. Consumul, conform calculatorului de bord, a variat intre 4,7% - 6.9% iar autonomia intre 1000km - 1300 km. Nu am facut un consum plin la plin, sa vad daca indicatia computerului de bord este reala. In acesti 1000 de km am incercat sa respect indicatiile CB -ului de schimbare a vitezei si, de asemenea, sa merc cu Cruise-ul. La o viteza de 100km/h sunt deja in viteza a 6-a, cu 2000rpm.

Avatar utilizator
cristy27
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Feb 16, 2014 2:20 pm

Mesaj de cristy27 » Mar Mar 04, 2014 1:20 pm



Salut, eu am un asx nou de 2 săptăm?ni, 1000km , consum 8,3 pana acum, 500 km in oras trafic intens,cu opriri si stationari lungi.Si 500 in afara, mers cu 120-140.Ce imi arata in bord e mai mult decat ce am băgat eu in rezervor. In oras imi arata normal cam 10-12 si in afara cam 6,5 7 depinde de mers. Per total e ok, oricum o sa scada consumul, si pot spune ca am mers 80 de km, ca sa vad cat pot scoate cu 90-100km/ora, in zona cu dealuri destul de abrupte,deci nu autostrada, doar cu 5.2 cu 4 persoane si portbagaj full.Undeva la 350 de kg pe masina. Si inca o chestie ciudata, am impresia ca deja de vreo 2 ori mi sa curatat filtrul de particule. Am sesizat de 2 ori cum chiar si la mers lejer consumul pe banda la 12 -16 litri.>...

Avatar utilizator
SEBASTIAN_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Aug 01, 2014 8:13 pm

Mesaj de SEBASTIAN_RC » Dum Aug 31, 2014 7:14 am

Cosumul indicat pe bord nu reprezinta un aparat de masura stiintific este pur orientativ.
Producatorul poate seta corect acest aparat dar este influentat de mai multi factori.
Tind sa le dau crezare, acest aparat are o functie matematica care in functie de presiunea de injectie si timpul de deschidere al injectoarelor calculeaza consumul.
Daca combustibilulu este cel folosit de ei la testare masina proababil afiseaza un consum foarte, foarte apropiat de realitate.
Daca cifra calorica a combustibilului este alta situatia este putin scapata de sub control, iar la noi se pare ca motorina nu e chiar asa de nemaipomenita nici cand o alegi dupa pret sau firma cu renume.
In special iarna sa nu credeti ca dati bani pe motorina si benzina, sunt de multe ori fractii petroliere amestecate, aditivate care de fapt sunt niste inlocuitori pentru combustibilii clasici.
Inainte de toate o analiza a combustibilului ar ajuta sa plecam de la o ipoteza corecta.
Acest combustibil creeaza probleme pe tot lantul de la pope, injectoare, ardere cu temperatura diferita, viteza de ardere diferita, colmatarea filtrelor de particule obligand la regenerari dese care salta si ele consumul ..., infundarea esapamentului ...
Ce putem spune despre motoarele diesel de ultima generatie de la Mitsubishi este ca sunt totusi la inceput, sunt foarte bune si robuste dar nu sunt cele mai economice.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi ASX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori