Probleme Motoras/duze Apa Parbriz - Iarna

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi ASX
Avatar utilizator
rudibedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 12, 2010 5:47 pm

Mesaj de rudibedy » Lun Ian 30, 2012 10:20 pm

Salutare,

Am urmatoarea problema. Am uitat sa scot apa din rezervorul de lichid de spalat geamuri si a inghetat, am adaugat dupa aceea un bidon de -30 grade ca sa se dezghete, am pus 2 sticle de spirt si am incercat sa injectez prin duze solutie de dezghetat si am lasat masina intr-o parcare subterana pentru vreo 6-7 ore ( cred ca erau totusi -4 grade acolo, afara - 12). De asemenea am mers cu masina 3 zile la rand, primele 2 zile nu a ajuns la jumatatea temperaturii optime (era prea frig), astazi s-a apropriat mai mult. Se pare ca nu rezolva nimic, motorasul nu se aude cand dau de maneta. Din pacate nu pot ajunge la furtunase in asa fel incat sa pot baga solutie de dezghetat pe ele. Sper sa nu se fi ars motorasul.

Mai are cineva aceasta problema, a rezolvat-o?

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Lun Ian 30, 2012 10:26 pm

Nu mai forta, sa nu arzi motorasele.

Am patit-o si eu acum vreo 2 ani, insa n-am reusit atunci sa gasesc o solutie. M-a salvat temperatura care a crescut dupa cateva zile.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Ian 31, 2012 10:07 am

Parcheazo cateva ore in soare poate reusesti asa.

Avatar utilizator
sobolanu'
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 07, 2007 4:51 pm

Mesaj de sobolanu' » Mar Ian 31, 2012 11:14 am

La -8 cat e maxima azi - slabe sperante. Du-te si tu si vezi un film la mall si las-o in parcare la caldut cateva ore. Ai sanse sa-ti reuseasca.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Ian 31, 2012 11:18 am

La AFI controceni in parcarea subterana e chiar caldut, poti incerca acolo.

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Mar Ian 31, 2012 6:25 pm

Te duci la spalatorie si le zici baietilor ce si cum... te rezolva, insa dureaza cam juma' de ora pana se dezgheata complet. Sa ai la tine un bidon de solutie de spalat geamuri concentrata sa torni peste ce ai acolo.

Sau daca ai acces la un garaj cu temperatura ok, pui o oala cu apa fiarta in partea de jos a masinii, in asa fel ca aburii (caldura) sa se ridice catre rezervorul inghetat. Dureaza mai mult ca la spalatorie, da' e mai ieftin.

Atentie!! Nu turna apa fiarta in rezervorul inghetat. Ai toate sansele sa-l spargi.

Avatar utilizator
Dennis_TL
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 15, 2008 5:02 pm
Contact:

Mesaj de Dennis_TL » Joi Feb 02, 2012 4:25 pm

te duci la prima spalatorie , si cat timp iti aspira ei interiorul tu incalzesti cu un uscator de par vasul . testat pe colt , merge de minune. iti ia circa 15 minute ! succes

Avatar utilizator
rudibedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 12, 2010 5:47 pm

Mesaj de rudibedy » Vin Feb 03, 2012 9:33 am

Se pare ca nu imi vin mailurile cand posteaza cineva nou pe thread, sau am uitat sa ma abonez.

Inca nu s-a rezolvat insa acum se aude motorasul dupa ce am lasat masina 1-2 ore la 4 grade in parcarea de la sun plaza. Am inteles ca sambata/duminica sunt 3-4 grade in buc, sa speram ca rezolva ceva
Acum imi arunca cei din masinile din fata pe parbriz cu noroi .

Daca nu merge ma duc la spalatorie cum zice @volint si @Dennis_TL .

Avatar utilizator
rudibedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 12, 2010 5:47 pm

Mesaj de rudibedy » Lun Feb 06, 2012 11:29 am

Rezolvat cu inca 2 ore in parcarea subterana la AFI

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Feb 06, 2012 11:40 am

Ti-am zis ca acolo e cel mai caldut Imi mai fac si eu drum intr-una din serile astea sa dezghet masina si sa reaplic silicon pe chedere. Aseara am stat in frig sa dezghet bine geamurile si sa curat chederele de la usi si cele de la geam, erau cam deformate de la gheata de pe geam ca mi-a fost lene ieri dimineata sa le dezghet cum trebuie si am deschis geamul cu brobonele de gheata pe el.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi ASX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori