Probleme Volan Si Nuca Schimbator Asx

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi ASX
Avatar utilizator
redbyst
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 12, 2009 6:32 pm
Contact:

Mesaj de redbyst » Joi Iun 28, 2012 7:13 pm

Salutare
Dupa un an si trei luni in generalk sunt multumit de asxul meu insa de curand a aparut o problema la care nu ma asteptam.
PIELEA de pe VOLAN si NUCA SCHIMBATORULUI de viteze a inceput sa se detelioreze.
Respectiv:

Volan - pielea a inceput sa se matuiasca iar in unele zone chiar sa se increteasca
Nuca shimvator- pur si simplu se roade pielea si a inceput sa arate groaznic.

Mentionez ca am folosit doar ff rar solutie nemteasca pe baza de apa (nu contine nici un solvent) pentru curatarea plasticilor din masina si a volanului si a schimbatorului.

A mai patit cineva asa ceva?
Oricum o sa ma duc la dealer si o sa tip cat ma tine gura se le schimbe pe garantie.

Avatar utilizator
jorgensen
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Oct 14, 2011 8:34 pm

Mesaj de jorgensen » Vin Iun 29, 2012 9:40 am

Salut,

eu am asx-ul de 1 an si 1 luna, dar nu am aceasta problema; respectivele piese arata inca bine. ce-i drept... masina 'doarme' in garaj.

bafta

Avatar utilizator
madipascu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 06, 2011 1:53 pm

Mesaj de madipascu » Sâm Iun 30, 2012 1:37 pm

citi km are masina?a mea are 15000 si nu am aceasta problema si sper sa nu o am

Avatar utilizator
elsec
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Noi 20, 2010 7:52 pm

Mesaj de elsec » Sâm Iun 30, 2012 7:15 pm

Pina acum nu am fost atent la acest lucru, dupa ce am citit postul tau am verificat, dar nu am observat uzura de care ai pomenit. Din noiembrie 2010 am ASX-ul, am 36.000 km, presupun ca am frecat volanul si schimbatorul destul.

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Dum Iul 01, 2012 1:12 am

La Outlanderul meu e fix la fel.
Am 83.000km cu masina, pe nuca schimbatorului nu se mai vad cifrele deloc, iar volanul e tocit intre ora 9 si ora 11 unde tin in gereral mana stanga.
Zonele respective si-au pierdut luciul, au inceput sa semene cu pielea intoarsa.

Fix la fel am patit si la un Ford Focus, doar ca la ala, partea de sus a nucii schimbatorului e din aluminiu.

Pe mine sincer nu ma deranjeaza, mai ales ca devin mai aderente zonele respective.
Cred ca tine si de cat ne transpira palmele.

Avatar utilizator
redbyst
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 12, 2009 6:32 pm
Contact:

Mesaj de redbyst » Sâm Iul 14, 2012 9:22 pm

se pare ca problema o are o anumita serie de asx, au comfirmat cei de la reprezentanta si vor incerca sa schimbe volanu pe garantie dar nu prin mitsumotors ci prin alta care nu am retinut denumirea.

Avatar utilizator
palatin
EVO I
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Sep 11, 2010 2:00 pm
Contact:

Mesaj de palatin » Dum Iul 15, 2012 5:37 pm

Salut
Am 40000km si se vede o uzura doar la volan,si numai in partea stanga.Daca reusesti sa rezolvi pe garantie,tine-ne la curent si pe noi.
Multumesc

Avatar utilizator
viltvlad
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 07, 2012 7:13 pm

Mesaj de viltvlad » Mar Sep 11, 2012 11:40 pm

Salut, aceasta problema o am si eu, de la 60.000 de km, am fost la reprezentanta, nuca de la schimbator este "Doar" 140 de euro cu TVA!!!

Avatar utilizator
f.cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 22, 2009 5:02 pm

Mesaj de f.cristi » Vin Oct 26, 2012 10:21 am

Pai nu intra in garantie ?

Avatar utilizator
redbyst
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 12, 2009 6:32 pm
Contact:

Mesaj de redbyst » Mar Feb 19, 2013 4:02 pm

Salutare. Am revenit, cam tarziu e adevarat dar cu vesti bune. A fost inlocuit si volanul.si.nuca pe garantie. Apoi am cumparat de la.cora o husa de.piele pt volan pt protectie. Deci cu tupeu pe ei si putine.amenintari cu opc si se rezolva pe garantie. Bafta tuturor care au aceasta problema.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi ASX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori