Vreau Un Colt Czt

Prezinta-ti ASX-ul aici!
Avatar utilizator
PatrickXander
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Noi 29, 2015 11:55 pm

Mesaj de PatrickXander » Mie Feb 24, 2016 11:56 am

Salut, sunt nou pe aici, dar citesc forum-ul de ceva timp:). Vreau sa imi iau un colt czt , imi place forma lui , caluti de care dispune si merge dus usor spre 250 cp.Am niste intrebari pentru cunoscatori:-cam cat consuma in oras un colt czt?, cutia de viteze e buna(am citit ca intra uneori greu in marsarier)? intretinerea e una scumpa?la ce trebuie sa ma uit cand inspectez masina(exista zone unde rugineste sau altceva)?Multumesc anticipat

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Vic* » Vin Feb 26, 2016 11:17 am

CZT-ul consuma 8-10L in oras, iarna da chiar spre 11L, dar depinde cat de repede apesi pedala de acceleratie. Cutia de viteze e puctul cel mai slab al masinii dupa parerea mea, iar intretinerea nu e scumpa la chestiile de baza (ulei, filtre, anvelope, baterii) O alta chestie, dar asta e cam generala la japoneze, vopseaua se zgarie destul de usor. In rest mai las si pe altii sa ma complecteze.

Avatar utilizator
LauCalin
EVO I
Mesaje: 10
Membru din: Dum Sep 28, 2014 11:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesaj de LauCalin » Sâm Feb 27, 2016 12:00 am

Cutiile care intra greu in viteze sau "cârâie" e din ciclul "asa face toate". Si eu m-am speriat la inceput dar apoi m-am linistit. Inainte sa o bag in "marsalier", o bag mai întâi intr-a treia si apoi intra usor. Deja mi-a intrat in instinct.
PS: daca ai bani de CZT, go for it. Dar renunta la consum. Daca vrei consum redus, uita-te la un 1.1 75CP si poarta-te cu el cu blandete. Te risti? ))

Avatar utilizator
PatrickXander
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Noi 29, 2015 11:55 pm

Mesaj de PatrickXander » Sâm Feb 27, 2016 11:53 am

Consumu e chiar ok:))tata are un seat leon 1.9 si când dau in el mănâncă vreo 9 litri , nu ma încumet pe colt 1.1 sunt cam greu la talpa:))instructoru auto îmi zicea mereu cai daram masina. Mersi de informatii sper ca acum in martie-aprilie sa gasesc în colt bun.

Avatar utilizator
PatrickXander
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Noi 29, 2015 11:55 pm

Mesaj de PatrickXander » Vin Aug 26, 2016 6:38 pm

Salut la toata lumea(nu mai fac topic, scriu tot aici)! Am gasit un mitsubishi colt czt sa.l cumpar dar am o dilema...e din alt judet si sa scap de harti si toate cele, vreau sa o aduc pe platforma legata la masina mea un leon 1m tdi 81kw , am gasit si o platforma usoara de 360kg , am masa tratabila in talon de 1400 kg.Dilema este cate kg are in talon la voi un mitsubishi colt czt?Am voie sa trag dupa masina platforma si masina nu? as avea o masa de maxim 1450 kg..deci mas incadra cu categoria B.Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
cristi4x4
EVO I
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 1:54 pm
Contact:

Mesaj de cristi4x4 » Sâm Aug 27, 2016 11:05 am

Poti sa o tragi cu conditia ca MMA platforma sa nu depaseasca MMA autoturism,iar pentru remorci cu sistem de frinare propriu(adica alea care depasesc 750 kg MMA) iti trebuie categoria E.
MMA-masa maxim admisa.

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Vic* » Sâm Aug 27, 2016 6:26 pm

CZT-ul are 1145kg. Din cate stiu eu masa maxima totala nu trebuie sa depaseasca 3500kg pentru categoria B.

Avatar utilizator
PatrickXander
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Noi 29, 2015 11:55 pm

Mesaj de PatrickXander » Dum Aug 28, 2016 3:18 pm

Multumesc de ajutor.Aduc czt-ul saptamana asta si o sa.l prezint,sper sa nu intervina nimic si sa.mi tina masina rezervata:)).Deabea astept sa ii dau blana:)))

Avatar utilizator
SEBASTIAN_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Aug 01, 2014 8:13 pm

Mesaj de SEBASTIAN_RC » Lun Aug 29, 2016 7:14 am

O masina interesanta si asa cum ai spus pretabila la tuning, poate nu chiar 250hp usor dar cu unele modificari nimic nu e imposibil.

Avatar utilizator
PatrickXander
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Noi 29, 2015 11:55 pm

Mesaj de PatrickXander » Lun Aug 29, 2016 2:51 pm

Sa o am asta e important, dupa sa vad ce e de investit in ea, m.am gandit la o evacuare cap coada, un filtru aer , un soft, un intercooler o duc asa spre un 200 si un pic de cai , sa mearga turbo la 1.3 bar

Scrie răspuns

Înapoi la “ASX-ul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori