2010 Mitsubishi Asx 1.6 117cp Invite Titanium Grey

Prezinta-ti ASX-ul aici!
Avatar utilizator
vladgrama
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Oct 04, 2010 7:20 pm

Mesaj de vladgrama » Dum Oct 17, 2010 11:53 pm

Salutare tuturor!

Voi fi posesorul unui ASX, motor de 1.6 benzina, echiparea Invite, culoarea Titanium Grey. Am dat comanda, masina ar trebui sa ajunga pe la mijlocul lui noiembrie (pentru a se incadra in programul Remat).

Am un Clio III de 4 ani si jumatate care a devenit prea mic. Vroiam o masina de familie ceva mai spatioasa (mai ales la portbagaj, pentru concedii), dar care sa nu consume foarte mult (voi merge zilnic la servici cu ea). Fac cam 12-15.000 km/an asa ca dieselul nu prea se merita in cazul meu.

Am ales ASX-ul dupa ce m-am mai gandit la:

- Renault Laguna: aveau discount-uri maricele (5000 euro la Euro4 si 3600 la Euro5) dar nu mai aveau pe stoc motorizari pe benzina 1.6 ci doar diesel 2.0 cu echipare GT Line.

- Hyundai ix35: era mai spatioasa, la fel de dotata, dar design-ul mi s-a parut prea feminin iar materialele interioare de slaba calitate;

- VW Tiguan: ajunsese prima pe lista, imi place din toate punctele de vedere si desi e mai slab echipata decat ASX-ul as fi ales un Trend & Fun cu motorizare 1.4 TSI de 122CP care ar fi ajuns cam 18.000 cu ceva optionale. Din pacate, cei de la Sandra/Porsche nu aveau pe stoc decat ceva la 20.000 euro cu motorizare diesel 2 litri si culoare alba. Daca dadeam in fabricatie configuratia pe care o vroiam, imi venea in Februarie 2011 si nu ma mai incadram la Rabla si as fi platit si taxa de inmatriculare pentru Euro 5. Practic reclama lor cu Tiguan de la 15.990 euro cu TVA e mincinoasa pentru ca masina asta exista doar in brosurile lor, nu si in realitate.

Asadar, am ales ASX-ul cu echipare Invite care are cam tot ce am nevoie. Ca si accesorii vreau sa mai iau covorasele de cauciuc, tavita de portbagaj, roata de rezerva temporara si barele pentru portbagaj pe cupola.

Pana acum am facut doar un test drive cu motorizarea diesel 1.8 asa ca nu ma pot pronunta la motor. Imi plac la ASX pozitia inalta si vizibilitatea buna la volan, oglinzile retrovizoare foarte mari, AS&G-ul, consumul, siguranta si bineinteles design-ul. De asemenea dimensiunile sunt in regula si pentru o masina de oras.

Ce nu mi-a placut e ca nu vine cu roata de rezerva (dar asta se rezolva usor). Portbagajul nu e foarte mare (ar fi fost utila bancheta spate glisabila - Tiguan-ul are asa ceva), asta o voi rezolva in concedii cu portbagaj de cupola. Geamurile pentru locurile din spate mi se par mici, linia de jos a geamurilor nu e paralela cu solul ci urca spre spate. Probabil au facut asta pentru design, dar copii vor avea probleme sa vada ceva pe geam de pe locurile din spate.

Cam atat pentru primul meu post pe mitsu.ro, mai am o luna de asteptat pana voi posta primele poze cu masinuta.

Avatar utilizator
doza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 15, 2009 7:18 am

Mesaj de doza » Lun Oct 18, 2010 12:07 am

Felicitari ptr alegere si asteptam sa o prezinti

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Lun Oct 18, 2010 7:38 pm

Bun venit!

Asteptare usoara in continuare, asteptam update-uri!

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Lun Oct 18, 2010 8:51 pm

Felicitari si abia astept sa ne-o prezinti, eventual si live! Esti din Bucuresti? Cat vei da pe ea, scazand si tichetele remat? Tichetele le-ai luat direct de la dealer?

Avatar utilizator
vladgrama
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Oct 04, 2010 7:20 pm

Mesaj de vladgrama » Mar Oct 19, 2010 1:56 am

Sunt din Iasi.
Pretul e de 19.626 euro. Voi da pe ea aproximativ 17.500 euro. Tichetele le-am luat de la cineva din ziar si am dat 950 de lei pe tichet.

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Mar Oct 19, 2010 10:01 am

Le-ai luat ok. La dealer sunt intre 10 si 1100 ron deocamdata. Asteptare usoara si asteptam prezentarea completa.

Avatar utilizator
numai_silviu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 30, 2008 12:33 am

Mesaj de numai_silviu » Mie Oct 20, 2010 2:39 am

Asteptare usoara!

Covorasele si tavita le gasesti pe forum la preturi mult mai ok decat la reprezentanta, arunca un ochi pe la sectiunea bursa, e un topic foarte discutat pe'acolo

Avatar utilizator
vladgrama
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Oct 04, 2010 7:20 pm

Mesaj de vladgrama » Mie Oct 20, 2010 2:26 pm

Covorasele, tavita de portbagaj si roata de rezerva le primesc ca bonus din partea dealer-ului.

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Mie Oct 20, 2010 3:08 pm

Mi-ai putea spune, te rog, eventual pe privat sau Ymess, mai multe detalii despre ofertele primite pentru ix35 si Tiguan?

Alarma nu iti dau gratis, nu? Apropo, unde se pot monta alarme pentru Mitse, fara probleme ulterioare pe parte de garantie?

Avatar utilizator
f.cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 22, 2009 5:02 pm

Mesaj de f.cristi » Sâm Noi 13, 2010 11:11 am

Mi-as fi luat si eu Titanium daca ar fi fost disponibil pe 1.8D INTENSE 4WD cand am dat eu comanda.

Scrie răspuns

Înapoi la “ASX-ul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori