2010 Mitsubishi Asx 1,8 Did 150cp Kawesemi Blue

Prezinta-ti ASX-ul aici!
Avatar utilizator
jolly7777
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 05, 2010 5:33 pm

Mesaj de jolly7777 » Joi Noi 25, 2010 6:09 pm

Am fost azi la inmatriculari bucuresti, am intilnit 3 ASXuri acolo, 2 Kawesemi, 1 negru, plus al meu, deci incepe sa devina o masina populara

Am interactionat pt prima oara cu serviceul de la expozitie pt a pune alarma, este frustrant modul de lucru al acelui service, descrierea mai jos;
Am avut programare la ora 11, eram prins in ceva in jurul acelei ore si am sunat sa anunt ca voi intirzia 15-20min, foarte senina fata imi raspunde ca pot veni linistit la ora 13, intrucit la 12 este pauza oricum, iar mie mi-au fost alocate 2 ore pt montare alarma, am ajuns la 13 acolo... cam pe la 14 mi-au luat cheile de la masina sa bage masina in service... au zis 2 ore, dupa 2 ore am intrebat cam cit mai dureaza, inca 30 min, dupa 40 min am intrebat iar, mi-au zis ca maxim 20, dupa inca vreo 30min am mers acolo si inca nu era hotarit daca e gata sau nu.

Sala de asteptare e mai mult lipsa, faci maraton prin showroom sau stai acolo linga usa, cu ac in spate, si numeri cine intra/iese. Ca sa nu mai zic ca e in mijlocul pustiului si daca vrei sa bei o cafea ceva mergi 15min pe jos si gasesti un loc placut unde am cerut sa imi dea o bautura calda si ceva de mincat cald, mi-a zis ca are strudel si cafea calde, am luat cite una, erau calde in sensul ca afara erau vreo 5-6grade iar ele aveau vreo 15 grade. Dupa un dialog cu omu de la bariera am aflat ca exista un tonomat la 'receptie service' la hyundai, am mers acolo sperind sa gasesc ceva normal, proasta idee.

Pot sa spun ca la alte serviceuri in bucuresti au o sala de asteptare speciala, cu un tv/radio si niste reviste, plus ca in cele mai multe gasesti cafea/ceai+tonomat snacksuri.

Cit despre masina sunt f. multumit de cum merge, nu am ce sa reprosez, eu unu nu aud greierasi, intr-adevar se aude ceva cind rulezi pe anumite portiuni de asfalt dar nu ma supara. AS&G este dragut dar uneori dau OFF in traficul din buc. Imi place si demarajul, este foarte subtila partea de consum instantaneu pe afisaj, ajunge bara la capat si aia e, la alte computere iti arata cifra la instantaneu, imi place mai mult cu bara, intrucit te sperii sa vezi o cifra de 30 sau 40 cind bagi piciorul.

O alt problema pe care incerc sa o rezolv este cu rotile de iarna, initial am zis sa iau all-seasons si sa montez pe jantele existente, dupa indelungi cautari nu am gasit nimic in stoc, iar preturile sunt de peste 1000lei bucata, am zis ca hai sa incerc cu alea de iarna si sa iau si un set nou de jenti, costul estimativ janta plus anvelopa ~ 1200lei... deci, mai trebuie 4-5k lei doar pt roti, probabail o sa mai astept un timp... am auzit ca exista in bulgaria ceva fabrica good-year si ca poti lua de acolo, am sa mai caut si eventual sa iau de acolo.

Avatar utilizator
gica
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 23, 2010 4:41 pm

Mesaj de gica » Vin Noi 26, 2010 6:33 pm

Tot la Mcarul din expozitiei mi-au pus-o si mie. (alarma, nu te gandi la alteva...). Am stat langa respectivul electrician, am discutat, m-am uitat pe la alte masini, nu mi s-a parut o vesnicie, e adevarat ca am cautat si eu un chiosc si e tocmai la intersectia cu tramvaiul.

Se pare ca ai avut un pic de stradanie pana sa te obisnuiesti cu dieselul asta... si eu credeam ca il conduc cum trebuie, abia acum cand am 10.000 de km cred ca am inceput sa o cunosc cum trebuie...

Nu ai pus si tu niste poze...

Avatar utilizator
jolly7777
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 05, 2010 5:33 pm

Mesaj de jolly7777 » Sâm Noi 27, 2010 3:05 pm

QUOTE (gica @ Nov 26 2010, 06:33 PM) Se pare ca ai avut un pic de stradanie pana sa te obisnuiesti cu dieselul asta... si eu credeam ca il conduc cum trebuie, abia acum cand am 10.000 de km cred ca am inceput sa o cunosc cum trebuie...

Mai am mult pina sa ma obisnuiesc asa cum vreau eu, inca mai am ezitari in condus, nu toate manevrele imi ies cum vreau eu:)
Dap, despre acel chiosc de la tramvai ziceam, cronometram timpul intrucit eram invoit 3 ore, si am revenit dupa 5...

Am gasit anvelope GoodYear vector 4 all seasons pe care le-am comandat, 2 in buc, 2 in sibiu, sapt viitoare ajung si alea din sibiu, deci voi avea 4 anvelope de vara la vinzare...
Astea sunt:
http://www.goodyear.eu/home_en/tires/vector-4seasons/

Cautind anvelope am concluzionat ca dimensiunile de la ASX nu sunt de gasit pe toate drumurile, mai ales pe R17, alea pe r16 se gasesc, cit despre all seasons pe 17.... eu am cautat vreo 3 saptamini pina sa gasesc ceva sub 1000ron/buc, si nici alea la 1000ron/buc nu prea erau pe stoc, se aduceau la comanda.

Astea de la GY au si marcajul cu M+S pe ele deci sper sa mearga la anul conform legii.

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Dum Noi 28, 2010 11:08 am

Sunt 2 ASX-uri in drumul taberei ,pe langa mine, deci nu sunteti chiar asa unici

Scrie răspuns

Înapoi la “ASX-ul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori