Insonorizare

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
mfdunhill
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iul 22, 2008 8:43 pm

Mesaj de mfdunhill » Mar Iun 10, 2014 10:55 am

salut,

tot ma gandesc cum sa reduc zgomotul de rulaj si cel de la motor la un Lancer 2008. A mai facut cineva insonorizare la masina? Este o solutie montarea unei pasle pe capota de la motor pentru a reduce zgomotul de motor din habitaclu?

multam

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Mar Iun 10, 2014 3:52 pm

Salut, am antifonat toata podeaua, usile, portbagajul, spatiul dintre motor si habitaclu (s-a demontat bordul masinii); practic, mi-a mai ramas doar tavanul de facut. Concluzia? muzica se aude f bine, nu mai bazaie nimic in ea. Tipul care mi-a facut a zis ca a scazut zgomotul din interior cu vreo 35-40 %. Cert este ca, din fabrica, nu ma intelegeam verbal cu altii in masina in timpul rularii.

Avatar utilizator
mfdunhill
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iul 22, 2008 8:43 pm

Mesaj de mfdunhill » Mar Iun 10, 2014 3:56 pm

salut, unde ai facut operatiunea si cat te-a costat? ai pus ceva si pe capota de la motor?

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Mie Iun 11, 2014 3:41 pm

QUOTE (mfdunhill @ Jun 10 2014, 03:56 PM) salut, unde ai facut operatiunea si cat te-a costat? ai pus ceva si pe capota de la motor?


Salut,

Operatiunea am facut-o (am uitat sa mentionez - inclusiv pe capota motor) la be-loud.ro; pretul platit nu este relevant pentru ca sunt prieten cu proprietarul (800 ron pentru toata masina, mai putin plafonul, conform primului meu post).

Avatar utilizator
Master4Mariners
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 02, 2012 2:32 pm

Mesaj de Master4Mariners » Mie Iun 11, 2014 6:16 pm

Colegu vezi ca am facut si eu insonorizare plafon, podea, usi, portbagaj cost total 12 milioane ( materiale si manopera). Ai totul in jurnalul meu de bord daca citesti. Operatiunea s-a facut la Sport and Classic Cars Galati. Pt zgomotul de rulare trebuie antifonat carenajul la roti. Am gasit cu ce mai putin timp sa o fac.

Avatar utilizator
i2c
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 10, 2008 9:16 pm

Mesaj de i2c » Joi Iun 12, 2014 10:01 pm

@Master4Mariners

Daca se poate, te rog, ce material ai gasit pentru antifonarea pasajelor de roti?

Avatar utilizator
Master4Mariners
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 02, 2012 2:32 pm

Mesaj de Master4Mariners » Vin Iun 13, 2014 7:17 pm

STP Noise Liquidator, l-am comandat de la be-loud insa nu e pe stoc deocamdata, mai asteptam. Dupa ce finalizez lucrarea postez niste poze.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori