Mitsu Nou?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
Metall
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 24, 2014 11:54 am
Contact:

Mesaj de Metall » Mar Ian 13, 2015 4:05 pm

Salut tuturor.
Vreau sa-mi cumpar o masina si din multitudinea de marci / modele aflate la indemana, as inclina cel mai tare spre Mitsubishi.
Cum n-as vrea sa investesc mai mult de 15.000 intr-o masina, cel mai atractiv model ar parea ca e Lancer, pe locul 2 ar veni ASX-ul.
Am fost la dealerul din Timisoara, am vazut masinile, sunt confortabile (cum am 1.92 inaltime, sunt foarte atent cu spatiul la volan)

Din pacate, agenta de la reprezentanta mi-a spus ca nu se importa modelul Sportback, care din punctul meu de vedere e mult peste sedan ca versatilitate.
In conditiile astea cam singura optiune ar ramane ASX-ul, cu minusurile impuse de pretul in care vreau sa ma incadrez: ar fi varianta Inform - cu aer cond manual si probabil multe alte chestii utile lipsa.
Pt care chestii ar trebui sa trec la optiunea urmatoare de ASX - Invite, care e prea scumpa pt cat sunt eu confortabil sa platesc.

Stiti cumva de ce nu se mai importa Sportback?

Ma gandesc si la varianta sa cumpar de peste granita unul, caz in care nu cred ca mai beneficiez de frumoasa garantie oferita modelelor cumparate din tara ...

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mar Ian 13, 2015 7:27 pm

actualele modele de lancer se apropie de sfarsitul productiei - sunt aparute in 2007 sedanul - si probabil ca de aceea nu se mai importa. poti sa incerci si la vecinii unguri daca tot esti aproape de granita.
garantia este internationala din cate stiu.

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Mar Ian 13, 2015 9:42 pm

Sau la vecinii din Rep. Moldova. Posibil sa fie mai bune si preturile decat la noi...singura deosebire ar fi de dotari si de motorizari (cred...sper sa nu vorbesc prostii)

Avatar utilizator
Metall
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 24, 2014 11:54 am
Contact:

Mesaj de Metall » Mie Ian 14, 2015 10:06 am

O rapida cautare pe internet mi-a adus o surpriza: in Ungaria pot sa cumpar la doar putin peste 15000 un ASX Invite, care la noi e aprox 19.000 ...
Cam mare diferenta!
Si cum tot e aproape granita, cred ca astept nitel sa se mai indulceasca vremea si le fac o vizita.

Avatar utilizator
PaulAdrian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Sep 28, 2011 5:52 pm

Mesaj de PaulAdrian » Mie Ian 14, 2015 10:39 am

Salut, de ce nu iei in calcul si Lancer-ul sedan? Estetic, mi se pare ca e cu mult peste sportback.
La 15.000 euro se poate lua varianta Intense rulata. (beneficiezi de multe optiuni fata de Inform)
Stiu ca si eu am fost fixat pe ideea de masina noua, Lancer sau ASX. In final am luat Lancerul din profil, cu 29.000km, folosita de patronul Mitsubishi Oradea. Nu regret nici o clipa alegerea facuta. Am 70.000km si am schimbat doar consumabile.
Multa bafta si nu uita sa-i faci un jurnal de bord viitorului tau Mitsubishi!

Avatar utilizator
Metall
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 24, 2014 11:54 am
Contact:

Mesaj de Metall » Mie Ian 14, 2015 11:00 am

Estetic imi place si mie sedanul, si pretul imi convine.
Problema e cu versatilitatea.
Mi se pare mult prea mica gura de intrare a portbagajului.
De ex. nu ma vad transportandu-mi cainii (2 buc ciobanesti germani) in ea.
Acum am un Logan MCV, a carei versatilitate e extraordinara, si cu care am carat o gramada de chestii, ca sa nu mai zic de cate bagaje reusim sa caram cu noi in concediu

Avatar utilizator
m_mosu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iun 06, 2010 3:11 pm

Mesaj de m_mosu » Mie Ian 14, 2015 11:18 am

pai atunci schimba loganul cu un Logan mai nou, e cea mai simpla metoda. Acum, ca posesor de Lancer limuzina si de Skoda hatckback iti zic, n-am lua Lancer hatch, mi se pare urat . Grija cu Lancer din Rep Moldova, nu sunt in UE si cred ca ai taxe in plus de achitat. Eu n-as mai astepta sa se incalzeasca si as merge la vecinii unguri. Are dreptate colegul de mai sus, garantia este internationala, sunt persoane care merg si fac interventii si revizii in Ungaria frecvent la masini, sunt mai ieftine si se pare ca personalul e mai ok.

Avatar utilizator
Metall
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 24, 2014 11:54 am
Contact:

Mesaj de Metall » Mie Ian 14, 2015 11:34 am

Da, e o varianta destul de atractiva MCV-ul nou, doar ca e totusi Logan si inca mai multe minusuri la calitate, confort si siguranta
Oricum, daca e sa compar cu MCV-ul, poate doar ASX-ul sa il poata inlocui cu oarece succes.

Despre Moldova, nu ma atrage.
Dealerul de la Szeged e foarte aproape, preturile par ok, trebuie doar sa ma mai lamuresc cum e cu garantia si cu eventuale alte taxe ce ar mai trebui sa le platesc.

Avatar utilizator
Metall
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 24, 2014 11:54 am
Contact:

Mesaj de Metall » Sâm Feb 07, 2015 5:13 pm

Stit cumva ce inseamna 5 ani garantie internationala?
(Asa e in oferta dealerului din Ungaria.)
Un amic ce si-a cumparat Outlander de la reprezentanta din Baia Mare zicea ca doar unde a cumparat masina trebuie sa apeleze in caz de probleme pt garantie, ceea ce mi se pare cam aiurea.
Adica daca e in vacanta in Grecia si are probleme cu masina trebuie sa sune tot la Baia Mare ca sa isi rezolve problemele de garantie?


Avatar utilizator
Alexandru.Nae
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:18 pm

Mesaj de Alexandru.Nae » Mie Mai 27, 2015 12:24 pm

Salut, sunt pe cale sa achzitionez un Lancer 1.6 Mivtec Sedan de la tiriac, 127.000km, an 2011. Masina a fost in leasing operational, are toate reviziile facute corect la MCar. Sunt probleme majore la aceasta masina dupa un anumit numar de kilometri ? Trebuie sa ma uit la ceva in mod special inainte de-a face achizitia ? Stiu cu siguranta ca masina NU a fost lovita si ca trebuie schimbate amortizoarele si restul consumabilelor pentru rotile din fata. Merita aceasta masina, in conditiile de mai sus, 7000 euro ? Mai are garantie 2 ani, oferita de Tiriac Auto pentru cutie si motor.

Multumesc anticipat.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori