Dimensiuni Anvelope

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
cobra90sv
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 30, 2013 11:37 pm

Mesaj de cobra90sv » Lun Iul 10, 2017 2:40 pm

Salut,

Sunt curios ce dimensiuni oficiale sunt pentru Mitsubishi Lancer 2.0D 2008-2009 pe carte ?
Cele trecute de RAR.
Daca este un posesor ce mi-ar putea spune, in special ma intereseaza la jantele pe 18".
Masina urmeaza a fi inmatriculata si nu stiu inca ce dimensiuni imi trece la cele de 18", iar documentele cu care a venit masina din afara nu au nimic specificat de dimensiunile anvelopelor.

Va multumesc !

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Lun Iul 10, 2017 4:09 pm

Pentru jante pe 18" 215/45R18.
Pentur jante pe 16" 205/60R16.

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Lun Iul 10, 2017 6:45 pm

Ca si recomandare, pe langa dimensiunile oficiale, incearca sa omologhezi si 225/45/R18.
Anvelopele cu aceasta dimensiune se potrivesc pe jantele stock de 18, nu ating la contra-aripi, respecta coeficientul de circumferinta si sunt mai ieftine decat 215/45/R18.
Pentru asta, banuiesc ca trebuie sa iei de la importatourl din Romania un inscris prin care sa confirme faptul ca noua dimensiune se portiveste pe masina.
...este doar o recomandare...

Avatar utilizator
cobra90sv
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 30, 2013 11:37 pm

Mesaj de cobra90sv » Mar Iul 11, 2017 10:17 am

QUOTE (moro @ Jul 10 2017, 06:45 PM) Ca si recomandare, pe langa dimensiunile oficiale, incearca sa omologhezi si 225/45/R18.
Anvelopele cu aceasta dimensiune se potrivesc pe jantele stock de 18, nu ating la contra-aripi, respecta coeficientul de circumferinta si sunt mai ieftine decat 215/45/R18.
Pentru asta, banuiesc ca trebuie sa iei de la importatourl din Romania un inscris prin care sa confirme faptul ca noua dimensiune se portiveste pe masina.
...este doar o recomandare...

Super, multumesc mult pentru info. O sa merg la ei sa le cer lucrul asta. Eu acuma am pe masina 235/45/R18 ( acuma nu stiu dimensiunea asta cat de bine respecta raportul, dar in schimb este la limita sa zic asa la contra-aripa, mai raman 2 degete distanta cam ).
O sa incerc sa merg la ei sa vad daca imi pot da ceva foaie pentru dimensiunea asta 225/45/R18

Avatar utilizator
cobra90sv
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 30, 2013 11:37 pm

Mesaj de cobra90sv » Mar Iul 11, 2017 3:19 pm

Se pare ca raspunsul celor de la reprezentanta nu ma ajuta prea mult:

QUOTE Din pacate Producatorul Mitsubishi nu a omologat doar doua dimensiuni.
Suplimentar se poate face omologare individuala dar noi nu putem certifica / emite nici o nota de certificare.
Tot cei de la RAR va pot face omologare individuala contracost.

Tot la RAR sa vad daca se poate, dar pe pagina celor de la rar este urmatorul articol: http://www.rarom.ro/?p=667
Procesul fiind unul nu tocmai usor:

QUOTE Pentru a completa în cartea de identitate a vehiculului (C.I.V.) alte anvelope ÅŸi jante ce pot fi montate opÅ£ional pe un anume tip de autovehicul (menÅ£ionate în documentele de omologare de tip a vehiculului), trebuie să prezentaÅ£i vehiculul echipat cu anvelopele respective la una dintre reprezentanÅ£ele R.A.R. În cazul unui vehicul echipat cu anvelope/jante care nu sunt menÅ£ionate în documentele de omologare acesta determină reomologarea vehiculului, operaÅ£iune care presupune inclusiv efectuarea obligatorie a încercărilor privind performanÅ£ele sistemului de frânare ÅŸi etalonarea vitezometrului, ÅŸi, dacă Laboratorul de Încercări pentru siguranÅ£a rutieră decide, a încercărilor privind stabilitatea vehiculului ÅŸi zgomotul acestuia. Omologarea se va acorda numai dacă rezultatele încercărilor ÅŸi verificărilor efectuate atestă îndeplinirea condiÅ£iilor tehnice aplicabile.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori